BREAKING NEWS

The country is armored/ How safe is the summit? Ervin Karamuço sheds light on the behind-the-scenes: A suspicious car was spotted, it disappeared very quickly. There were signals...

The country is armored/ How safe is the summit? Ervin Karamuço sheds
x
BREAKING NEWS

After the pressure of the EU, SPAK is set in motion for those left behind in the vetting, GJKKO takes the former member of the Supreme Court as a defendant, accused of false declaration of wealth

After the pressure of the EU, SPAK is set in motion for those left behind in the
x
BREAKING NEWS

"A great opportunity"/ Joseph Borrell at the EU summit in Tirana clarifies the details for the important dialogue: Since yesterday they have on the table the proposal...

"A great opportunity"/ Joseph Borrell at the EU summit in Tirana
x
BREAKING NEWS

SPAK closes the investigations for the Fier incinerator and burdens the positions of Alqi Bllakos, the former deputy is accused of corruption and abuse of office, this is how 4 million euros were wasted with undone work

SPAK closes the investigations for the Fier incinerator and burdens the
x
BREAKING NEWS

Erion Braçe bursts the scandal in Parliament, a deputy owns 110 hectares of land in Divjakë and has built a palace inside the park, Kumbaro accuses him of signing the VKM

Erion Braçe bursts the scandal in Parliament, a deputy owns 110 hectares
x
BREAKING NEWS

"We will not copy like Greece"/ 'Earthquakes' in the media, the strong statement of Edi Ramë this morning, the media of Athens with fire towards the prime minister before the meeting with Mistotakis

"We will not copy like Greece"/ 'Earthquakes' in the media,
x
BREAKING NEWS

The latest developments are clarified / The European leader who has not yet arrived at the EU-Western Balkans summit

The latest developments are clarified / The European leader who has not yet
x
BREAKING NEWS

VIDEO/ The EU summit in Tirana, this is what is happening from the air in the area where the European leaders are staying, Vjosa Osmani interrupts the speech

VIDEO/ The EU summit in Tirana, this is what is happening from the air in the
x

Aktualitet

The arrest of the Albanian Deniz Xhija in Colombia/ the 45-year-old allegedly disappeared the singer of Tallava in Elbasan! What happened in 2014

The arrest of the Albanian Deniz Xhija in Colombia/ the 45-year-old allegedly

Colombian authorities have arrested an Albanian who has been wanted for several years. He is Deniz Xhija, who is also known by the other identities Deniz Klironomi and Deniz Floroiu.

The 45-year-old was caught by the forces of the Interpol Directorate in Colombia. In Albania, he is wanted and accused of "attempted murder", a criminal offense for which he was sentenced to 6.6 years in prison.

According to the Colombian media, Deniz Xhija is considered one of the most notorious drug dealers and one of the most wanted in Europe. The Colombian authorities have been looking for him for 2 years, but they have not been able to catch him since the 45-year-old from Shijak was constantly changing his apartment.

But during the last days he was located in an apartment in Barranquilla. He stayed in this city for 7 months. Deniz Xhija did not leave the apartment, not even to the window during the last week. Colombian police kept him under surveillance, until they managed to see a tattoo on his left arm, making sure he was the person they were looking for.

At this moment, they intervened and arrested him. The 45-year-old was sent to a high-security prison in Bogota. According to the local media, Deniz Xhija dared to threaten the policemen who arrested him, saying that something might happen to the people who will extradite him.

The Colombian press also reports that after the arrest, 45-year-old Xhija talked on the phone with several people in Albania and Romania, who he asked to pay any amount of money in order not to be extradited from Colombia.

The image of Deniz Xhija has also released an exclusive video published by the show Uniko. On February 10, 2020, we broadcast the footage before the kidnapping of the Tallava singer, Reni of Elbasani, which happened on June 29, 2014.

In this video, there are two people who meet Reni, before the latter lost his tracks and to this day nothing is known about his fate.

Indrit Shaqja appears on camera and the second person who appears is Deniz Xhija. He was dressed in black clothes, walked slowly, with one hand in his pocket and the other on the gold pendants, he follows the actions of Indri Shaqje who was communicating with Reni at that moment.

Ndërsa Indrit Shaqja është i dënuar me burgim të përjetshëm për vrasjen e dy kunatave Elsa dhe Gjinovefa Vava, përkatësisht 75 dhe 70 vjeç. Në bashkëpunim me Artur Kaçanollin, nipin e viktimave, dhe Vilson Elmazin, hynë për të grabitur në shtëpinë e dy të moshuarave në Durrës mesnatën e 2 Shtatorit 2014. Kunatat ndjenë zhurma dhe u përballën me grabitësit. Këta të fundit i dhunuan, i torturuan, ju lidhën duart me litar dhe i mbytën me qese plastmasi në kokë.

Nipi i viktimave, Artur Kaçanolli kishte vënë në dijeni dy shokët e tij se Elsa dhe Gjinovefa Vava mbanin në banesë sende me vlerë dhe shuma monetare. Ndërsa plani i grabitjes ishte organizuar nga Indrit Shaqja. Ky i fundit u arrestua më 15 Tetor 2014 në Spanjë ku dhe ishte arratisur pas krimit, ndërsa u ekstradua në vendin tonë më 26 Qershor 2015. Në sallën e gjyqit, Indrit Shaqja pranoi autorësinë e krimit duke rrëfyer të gjithë dinamikën.

Denis Xhija dhe Indrit Shaqja dyshohet se për llogari të një grupi kriminal kanë marrë peng, rrëmbyer, vrarë dhe më pas zhdukur Renato Hamza.

Më 17 Shkurt 2020, emisioni Uniko publikoi për herë të parë dhe një fotografi të Renit brenda një lotoje sportive në Shijak më 26 Gusht 2013.

Më 26 Gusht 2013 Renato Hamza hyn në një lokal loto sportive në Shijak dhe pas disa momentesh largohet. 30 minuta më vonë në këtë lokal ekzekutohet me breshëri automatiku në një atentat mafioz Elvin Kërtallin 37 vjeç dhe mbetet i plagosur Dorian Zotaj 32 vjeç.

Mesa duket, atentatorët kishin marrë informacion të saktë për vendndodhjen e objektivit të tyre. Ata qëndronin brenda një makine të parkuar në distancë duke pritur momentin e duhur për të sulmuar. Kur Elvin Kërtalli dhe Dorjan Zotaj dolën nga lokali, vrasësit qëlluan me breshëri në drejtim të tyre. Kjo ngjarje, që ende mbetet e pazbardhur nga policia, është pasuar me disa atentate të tjera në Durrës, Tiranë dhe Holandë.

Drejtoria e Policisë Durrës për shumë muaj kërkoi ndihmën e drejtorive në qarqe për identifikimin e personit që shfaqet në kamerat e sigurisë së lokalit në Shijak.

Ai u arrit të identifikohej prara policisë nga Indrit Shaqja dhe Deniz Xhija dhe pas zhdukjes së Renit të Elbasanit në rrugë operative erdhi informacioni që shfaqej në lokalin në Shijak para vrasjes ishte Renato Hamza tashmë i zhdukur.

Në dy emisionet e Shkurtit të vitit 2020 emisioni Uniko i dha për herë të parë përgjigje familjes dhe opinionit publik me prova dhe fakte të pakontestueshme rreth fatit të Renato Hamës dhe se cila ishte arsyeja përse ai ishte rrëmbyer dhe zhdukur. Pra arsyeja kishte qenë dyshimi se ai kishte shërbyer si informator për një vrasje në Shijak dhe rrëmbimi e zhdukja e këtij këngëtari ishte bërë për larje hesapesh. Nëna e Renato Hamzës pranoi se djali luante loto por mohoi se ai mund të kishte shërbyer si informator në vrasjen e 2013.

Me gjithë provat dhe faktet e publikuara nga Uniko, Prokuroria e Elbasanit nuk veproi sërish duke mbajtur të arkivuar dosjen e hetimit për të zbuluar trupin e Renato Hamzës dhe duke mos ngritur akuzë ndaj dy personave me precedentë kriminalë Indrit Shaqja dhe Deniz Xhija që shfaqen të fundit në kontaktin me Renato Hamza.

Deniz Xhija është i dënuar nga autoritetet shqiptare për një ngjarje të ndodhur më 26 Janar 2015.  Ai ka qenë në një lokal në lagjen 7 në Durrës teksa po drekonte me tre shokë, u konfliktua me njërin prej tyre dhe nxorri pistoletën për ta ekzekutuar në vend.

Gjendja midis tyre u acarua së tepërmi dhe i pandehuri Deniz Xhija menjëherë u ngrit në këmbë dhe nxorri nga brezi pistoletën që mbante me vete pa leje të organeve shtetërore. Menjëherë ka ndërhyrë njëri prej personave që ndodhej në tavolinë, duke i devijuar dorën të pandehurit Deniz Xhija.

Nga ndryshimi i drejtimit të qitjes, plumbi dëmtoi në pjesën e qafës një person që ndodhej i ulur në një tavolinë tjetër të lokalit dhe që nuk kishte lidhje me konfliktin. Deniz Xhija, sipas mediave ndërkombëtare, rezulton se ka qenë i përfshirë dhe në një rrjet kriminal në vendet mes Rumanisë, Belgjikës dhe Gjermanisë.

 

Most read