BREAKING NEWS

Tragedy of Gërdec/ Zamira Durda lost her only 7-year-old son with strong accusations: The state killed me, he would have turned 22 today

Tragedy of Gërdec/ Zamira Durda lost her only 7-year-old son with strong
x
BREAKING NEWS

The protest called by Sali Berisha, surprises Gazment Bardhi, reveals if he will be present

The protest called by Sali Berisha, surprises Gazment Bardhi, reveals if he will
x
BREAKING NEWS

Bushati doesn't hold back, "explodes" against Bardhi: Rama's Zara, don't hide behind Alibeaj's dress

Bushati doesn't hold back, "explodes" against Bardhi: Rama's
x
BREAKING NEWS

The mention of Rama in the "McGonigal" case/ Berisha gives the news, reveals the next move: Albania rushes towards Tirana, here's the DATE

The mention of Rama in the "McGonigal" case/ Berisha gives the news,
x
BREAKING NEWS

Bad break in the studio, Bushati breaks out bad to Gaz Bardhi: MP without sense of protagonism and political identity

Bad break in the studio, Bushati breaks out bad to Gaz Bardhi: MP without sense
x
BREAKING NEWS

The investigation into the "McGonigal" scandal, journalist Hoxha sheds light on the behind-the-scenes: It seems as if stories are repeated with different characters

The investigation into the "McGonigal" scandal, journalist Hoxha sheds
x
BREAKING NEWS

The mystery of silence/ Why doesn't Basha talk about Rama's scandal with the former FBI official? I am surprised by Gazment Bardhi's answer

The mystery of silence/ Why doesn't Basha talk about Rama's scandal
x
BREAKING NEWS

Dossier for Rama? Gazmend Bardhi 'Disintegrates': This is what I took to SPAK

Dossier for Rama? Gazmend Bardhi 'Disintegrates': This is what I took
x

Aktualitet

The honored artist Luftar Paja celebrates his birthday today, this is how old the actor is

The honored artist Luftar Paja celebrates his birthday today, this is how old

The meritorious artist and so loved by the public, Luftar Paja celebrates his 81st birthday today. To make the day even more beautiful, his son, the actor of "Orange" Gazmend Paja, gave him a special and humorous wish.

"Father L. Enjoy your day. But the one who stole it is not guilty at all", he writes with humor.

The honored artist Luftar Paja celebrates his birthday today, this is how old

Puna dhe vepra e Luftar Pajës anë pjesë e rëndësishme dhe kontribut dallues në teatrin dhe filmin shqiptar. Ka mbi 36 role në kinematografi. Është protagonist në 12 komedi, në 7 drama nga më të njohurat dhe më përfaqësueset në dramaturgjinë shqiptare. Përfaqëson një galeri nga më spikatëset në varietenë shqiptare prej 63 vitesh.

Një aktor që i ka mishëruar si Luftar, karakteret shqiptare të labit, myzeqarit, minoritarin grek, dibranin, korçarin, etj., etj.

Sot kur e shënon edhe një vit shtesë në jetën e vet është i zënë, natyrisht në energjinë e tij të pashtershme, me xhirimet e filmit më të ri

“Vdekja le të presë” me regjisor Edi Topin. Luan në këtë film së bashku me kastën e famshme, të cilët tashmë njihen si korife të kinematografisë sonë si: Reshat Arbana, Tinka Kurti, Margarita Xhepa…., etj., etj. Natyrisht, bashkë edhe me të birin.