BREAKING NEWS

The Swiss Parliament approves the important agreement with Albania

The Swiss Parliament approves the important agreement with Albania
x
BREAKING NEWS

What is happening? Head of SPAK meeting with senior officials of DASH

What is happening? Head of SPAK meeting with senior officials of DASH
x
BREAKING NEWS

Under investigation for money laundering, the Special Court takes the important decision Rezart Taçin

Under investigation for money laundering, the Special Court takes the important
x
BREAKING NEWS

Big loss for the football of our country! Marked his name among the record holders of the quadrangle in the world, the legend of the Albanian goal passes away prematurely (Name+Photo)

Big loss for the football of our country! Marked his name among the record
x
BREAKING NEWS

"The biggest fear was when...", the cabinet director tells the moments after Berisha's hit: We were blocked, we had...

"The biggest fear was when...", the cabinet director tells the moments
x
BREAKING NEWS

Tensions with family members! He killed his 19-year-old girlfriend with a bullet in the head, the last decision is made for the young Albanian,

Tensions with family members! He killed his 19-year-old girlfriend with a bullet
x
BREAKING NEWS

They killed their friend! He shot the perpetrators' car, the wanted young man is arrested (NAME)

They killed their friend! He shot the perpetrators' car, the wanted young
x
BREAKING NEWS

"Oh poor thing, you can kill him...", Sali Berisha with harsh tones towards Rama: He is practicing genocide on Albanians

"Oh poor thing, you can kill him...", Sali Berisha with harsh tones
x

Aktualitet

"I will kill you, the child and then myself", the details of the macabre crime, the author had threatened his ex-wife

"I will kill you, the child and then myself", the details of the

A serious incident happened in Greece, where a man killed his ex-wife, his child and then himself. Meanwhile, the Greek media has given details about the crime that shocked Kavalla.

With a carbine in the stable that he kept in the village of Lekani Kavalle, the 56-year-old livestock farmer wrote the last page of the life of his 10-month-old son and his 31-year-old ex-partner in blood, while immediately afterwards he turned her away from himself. ending his life.

The unfortunate Greek-German woman was knocked out cold seconds after her 10-month-old child jumped out of her ex-partner's bedroom. The small village of Kavalla as well as all of Greece was plunged into grief by this event and no one can understand that a father was able to point a gun and kill his child in cold blood. A few meters away from the scene of the murder, and specifically in front of the bed in the small room of the stable, there are still different photos on the wall that show beautiful moments of the former couple, just before the farmer decided to spread death.

At noon today, the autopsy that will be performed at the forensic medicine of Komotini on the bodies of the unfortunate mother and the baby is expected to be completed, at a time when the details revealed about the double murder are shocking and terrifying.

According to the information of protothema.gr, the conclusions of the doctor who performed the autopsy at the scene, reveal that the 56-year-old livestock farmer first killed the 10-month-old baby and a few seconds later his ex-partner. Her death was instant, as was his when he decided to point the gun at her head. Shortly before and after killing mother and son, he called his first cousin who was nearby and told him cynically "come to the stable".

"He called me at 9:30 a.m. and told me two or three times "come to the ear". First it took me, I heard two shots from the other corral I was in and I thought they were hunters. As soon as I started, I heard a third shot."

“Kur mbërrita i gjeta të tre të vdekur, jashtë dhomës së vogël. Koka ishte shpërbërë. Foshnja kishte vdekur pranë nënës së tij”, thotë ai. Siç thotë bashkëshortja e tij, zonja Irene, një ditë para vrasjes, Ana  ishte në shtëpi me fëmijën dhe asgjë nuk e parashikonte se çfarë do të pasonte. “Fëmija ishte buzëqeshja më e bukur në botë dhe Ana ishte gjithmonë e qeshur” , thotë ajo. “Vetëm kur ky fëmijë të shikonte ishe i lumtur”, thotë ajo dhe shpërthen në lot, pa mundur ta besojë atë që ndodhi.

Kërcënimet e autorit para vrasjes:

“Do të vras ty dhe fëmijën dhe do të vras veten”, i kishte thënë autori ish-partneres së tij 31-vjeçare, pak para se të bënte realitet kërcënimin e tij, duke vrarë atë dhe fëmijën e tyre disa muajsh dhe më pas duke e drejtuar armen mbi veten e tij.

Të tmerrshme janë informacionet për vrasjen e dyfishtë të ndodhur mëngjesin e së premtes në fshatin Lekani të Kavallës. Gruaja fatkeqe, pak para orës 9 të mëngjesit, kur autori mbërriti jashtë shtëpisë ku jetonte me të afërmit e saj dhe i kërkoi që ta ndiqte në korridor me foshnjën, i kishte thënë fqinjit dhe shokut të saj që ta telefononin një orë më vonë. Mesa duket, siç tregon fqinji i saj për protothema.gr, ajo kishte frikë nga diçka.

“Ana e ndoqi atë sepse nuk e priste që ai ta bënte këtë dhe ai e kishte kërcënuar në të kaluarën. I thashë “Ana mos shko” dhe ajo m’u përgjigj se “nuk dua t’ia prish mirësinë, mos e inatos” të shkoj ta marr me burrin”, përshkruan fqinji.

Korrali ishte një dëshmitare rreth një kilometër larg shtëpisë ku jetonte vajza me foshnjën e saj. “Nuk prita asnjë orë, e thirra, por ai e bëri menjëherë. Telefonova pas rreth 40 minutash dhe ai nuk u përgjigj. Ana ishte një vajzë e shkolluar dhe shumë e mirë, që mendonte se e gjithë bota ishte si ajo. Ky ishte një person i çuditshëm, fshatar”, thotë ajo më pas, duke theksuar se “ne po përpiqeshim ta ndihmonim. Ajo shkoi në polici, por iu tha se duhej të priste gjykatën. Ajo u kishte thënë se po e kërcënonte dhe ata iu përgjigjën se “tani nuk mund të bëjmë asgjë” dhe se fillimisht duhet të merret vendimi i gjykatës dhe më pas të merren masat mbrojtëse.

Ironia tragjike është se vendimi i gjykatës për kujdestarinë e fëmijës pritet të dalë në ditët në vijim, gjë që sigurisht nuk ka më rëndësi.

“Po i thoshte “do të vras ty dhe fëmijën dhe do të vras veten”, Anna nuk e kishte imagjinuar se do ta bënte këtë”, vazhdon fqinji.

“Nëse e ngulis në tru do të të vras ty dhe fëmijën”

“Ana ishte shembull njeriu, me shpirt shumë të mirë, të edukuar”, thotë halla e saj e tronditur, duke theksuar se partnerin e ka takuar katër vite më parë kur ka ardhur në fshat për të shkruar librin e saj. “Ajo jetonte me të, kishin një fëmijë, u ndanë dhe nuk shiheshin kohët e fundit. Ana tha se donte të largohej në Gjermani me fëmijën por nuk ishte e sigurt. Çdo ditë ajo i jepte fëmijën dhe ata luanin. Erdhi ne mengjes dhe e mori nga shtepia, me siguri i tha “hajde te shikojme dhite” se i donte shume dhite. Por ai do të kishte diçka tjetër në mendjen e tij. Ana jetonte në shtëpinë e gjyshit me fëmijën dhe ai vinte çdo ditë dhe e shihte”, tregon halla e saj.

She points out that the 56-year-old threatened her by phone and said: "Ana, don't take me away because I will kill you and the child and I will be killed too." This happened about a month and a half ago", she emphasizes.

"I will not go to my son's funeral," said the father of the 56-year-old attacker, emphasizing that they have had no contact with his son in recent years.

"I dont know anything. I was not talking to my son, nor had I seen my grandson. Only a madman would do such a thing, but he was not mad. I will not go to my son's funeral," said the attacker's elderly father.