BREAKING NEWS

The issue of millionaire pensioners, Kryemadhi reveals new details: Here lies the problem! Kikia: Totally unforgiving of justice, the biggest scheme behind pyramid schemes

The issue of millionaire pensioners, Kryemadhi reveals new details: Here lies
x
BREAKING NEWS

The fraud scheme with the incinerators, Monika Kryemadhi speaks names and exposes the affair with Edi Rama's firm: Arben Ahmetaj...

The fraud scheme with the incinerators, Monika Kryemadhi speaks names and
x
BREAKING NEWS

"He was 82 years old, the prime minister had just graduated as a student", the Chief Investigator of Communism reveals why the arrest of Edi Rama's grandfather was required

"He was 82 years old, the prime minister had just graduated as a
x
BREAKING NEWS

The incinerator of Tirana/ Monika Kryemadhi warns: I have footage and other things that I have not published yet, the institutions do not answer me even though...

The incinerator of Tirana/ Monika Kryemadhi warns: I have footage and other
x
BREAKING NEWS

The increase in Covid cases, doctor Alimehmeti explains the situation and appeals to the government: This comes as a result of...

The increase in Covid cases, doctor Alimehmeti explains the situation and
x
BREAKING NEWS

The scandal with the incinerators, Kryemadhi: No one told me that I am the wife of Ilir Meta

The scandal with the incinerators, Kryemadhi: No one told me that I am the wife
x
BREAKING NEWS

The scandal with the incinerators, the former deputy makes a strong statement: This is the mayor who will not be able to run again in the next elections as he will be under investigation

The scandal with the incinerators, the former deputy makes a strong statement:
x
BREAKING NEWS

"You're acting as Klodian Zoto's lawyer, you won't talk anymore", Kryemadhi has a bad time with Klodiana Lala: Don't be a noisemaker, go to...

"You're acting as Klodian Zoto's lawyer, you won't talk
x

Aktualitet

FILE 'Golden Bullet' / 'Talo locked the old woman in the bathroom, I caressed her ...', Dumani uncovers serious details about the robbery of the house of the famous name! They dressed as anti-drug cops to rob 500 thousand euros

FILE 'Golden Bullet' / 'Talo locked the old woman in the

Other details are revealed from the SPAK file, where the penitent Nuredin Dumani is confessed. The latter also showed the violent theft of Hamit Haxhiaj's apartment by 3 masked persons who presented themselves as anti-drug police.

They broke down the door and went inside, where they found Haxhia's wife who was told that they were carrying out drug checks and threatened that if she moved they would kill her son.

The event was uncovered by the testimony of Nuredin Dumani who said that the robbery of his house was done after he and Talo Çela had information that above the closet, Haxhia had 500 thousand euros. From the robbery, according to the SPAK file, 3 persons came out empty-handed compared to what they claimed to have received. They stole an amount of 2000 euros, 60,000 lek about 500,000 lek of children's savings which were put in a wooden box.

The event took place in the "Popullore" neighborhood in Shijak and exactly in the apartment of Hamit Haxhiat, at the time when the latter left his house to go to Tirana (for his personal problems). After Hamiti left the apartment, his wife Anila Haxhiu closed the door from the inside with a key, after a few minutes the door exploded with force by three unidentified and masked persons who introduced themselves as Anti-Drug Police and said the words we do home checks for drugs. The three people then started to search the house, the bedroom where Anila was, the kitchen and her mother-in-law's bedroom. After the persons checked all the interior of the apartment, they stole an amount of 2000 euros, 60,000 lek, about 500. 

Dumani ka thënë se në shtëpi ishin dy çuna të vegjël 10 vjeç, zonja e shtëpisë dhe vjehrra.

“....Grabitja e radhës ka qenë në Shijak në vitin 2013, kemi qenë 5 veta, unë, Talo Çela, Gent Sharra, Gon Qafa... Informacionin për grabitjen na e dha Dorjan Shkoza pasi familja e tij jetonte një kat më poshtë personit qa do banim grabitjen. Dori na thoshte që personi që jetonte mbi banesën e tij merrej me pulari.

Informacionin e kishte motra e Dorit, e cila kishte hyrje dalje me të zonjën e shtëpisë, e cila i kishte thënë se në dollapë kishte mbi 500.000 Euro. Tek kjo shtëpia ishin dy çuna të vegjël 10 vjeç, zonja e shtëpisë dhe vjehrra. Në këtë ngjarje kemi përdorur një mjet ML ngjyrë blu e errët, e rregullt me targa të vjedhura. Ky mjet ishte në emrin tim. Kemi shkuar në orën 4 të mëngjesit sepse në atë orë dilte i zoti i shtëpisë.

Dera ishte e blinduar dhe Talo e hapi atë 3-5 minuta pasi kishte me vete veglat që hapte dyert. Pasi u hap dera u futëm brenda të gjithë vetëm Gon Qafa ngeli jashtë me automatik në dorë. Sapo kemi hyrë brenda kemi parë plakën që po dilte nga tualeti. Plakën e mbylli Talo në tualet dhe filloi të shante. ...Ata vazhduan kontrollin dhe unë kam ndenjur aty që të mos bërtiste gruaja dhe fëmijët. Me erdhi keq për fëmijët e saj dhe i ledhatova nga faqet. Kur kjo gruaja doli në televizor ka thënë se njëri prej autorëve u soll mirë. Në një kuti kursimesh janë gjetur rreth 3000 Euro dhe jemi larguar. ...Më vonë mora vesh se njeri prej çunave që morri pjesë në grabitje kishte marrë dhe unazat e kësaj zonjës...”, ka thënë Dumani.
The Prosecution says that Duman's statements are in line with the evidence gathered up to this stage of the investigation and thus create suspicion that in relation to this episode citizens Agron Qafa, Nuredin Dumani, Talo Çela, Gent Sharra and a person who was called " Qime ”are accused of“ Violent theft ”as well as the“ Structured criminal group ”.

Most read