BREAKING NEWS

The government makes the decision about the Ministry of the Interior, here's what it's about

The government makes the decision about the Ministry of the Interior,
x
BREAKING NEWS

Crime in the family, the police reveal new details: Here's how the incident happened

Crime in the family, the police reveal new details: Here's how the incident
x
BREAKING NEWS

SP group, request to the Assembly to change the agenda in the July 7 session

SP group, request to the Assembly to change the agenda in the July 7 session
x
BREAKING NEWS

AMP suspends 5 policemen from duty in Tirana, it is suspected that...

AMP suspends 5 policemen from duty in Tirana, it is suspected that...
x
BREAKING NEWS

"Americans do not forgive", Robert Pope warns of "earthquakes" for Edi Rama: They are scandalous facts

"Americans do not forgive", Robert Pope warns of
x
BREAKING NEWS

He drowned his father in the canal, the perpetrator was arrested in Lushnje

He drowned his father in the canal, the perpetrator was arrested in Lushnje
x
BREAKING NEWS

Shocking/ Crime within the family, the son kills the father

Shocking/ Crime within the family, the son kills the father
x
BREAKING NEWS

What will happen tomorrow at the protest? Zheji comes out with the dire warning: There may be collisions. There is information that.../ Noka: Like never before

What will happen tomorrow at the protest? Zheji comes out with the dire warning:
x

Aktualitet

"Towards him they were like a" gift "of death where four bullets were fired" / Dressed in fishing clothes and Talo Çela the driver, Dumani confesses about another sensational assassination:

"Towards him they were like a" gift "of death where four bullets

Nuredin Dumani has shown in detail the failure of an assassination attempt in 2013. In his testimony, Nuredin Dumani has shown that Kamer Mehja financed the murder of Arben Çeta, but his murder was not carried out.

Cheta was a problematic person with the law, as at that time he had just been released from prison, because he was accused of a murder.

Two years after the assassination attempt, in 2015, Çeta was executed in Elbasan in his car in the city center.

A crime that to this day has not been discovered. Duman confesses the connection of this assassination attempt in 2012 with the name of Kamer Mehja.

Almost a decade ago, on November 15, 2013, in the bar of SB, 42-year-old Arben Çeta was shot.

Four bullets were fired at him as a "gift" of death, but he escaped thanks to his reaction, which was to run away from the killers who followed him, even though he kept asking them: "What do you have with me?".

He took a bullet in the right thigh, as he had previously consumed coffee in the company of a girl and her fiancé.

Turned into a target, Çeta indicated that he had only been in prison for a month.

After being greeted and separated from them to go towards the car, he confronted the assassins.

"The moment I opened the car door to enter, I heard a voice say Stop!"

I mbijetuari thotë se ktheu kokën dhe ka vënë re, që në një distancë rreth 12 metra, ishte një person i maskuar me maskë të zezë, i veshur me një si palë kominoshe ngjyrë gri dhe në dorë mbante një armë pistoletë.

Pak më poshtë tij, ishte një person tjetër me maskë dhe kishte veshur një xhup ngjyrë të zezë.

Personi që ishte më afër dhe që kishte armën në dorë, ka qëlluar me pistoletë dy-tre herë.

Çeta është spostuar, duke u mbrojtur te makina dhe ka shkuar drejt hyrjes së lokalit, ndërsa personi me pistoletë e ka ndjekur nga mbrapa.

Ai është futur brenda lokalit dhe ka shkuar deri tek banaku. Personi me armë e ka ndjekur dhe është afruar deri tek dera, ku ka qëlluar edhe disa herë të tjera tek xhami i derës, duke e dëmtuar atë.

“Nuk e kam parë se nga ka shkuar personi, pasi u fsheha tek banaku i frikësuar. Kam parë se isha plagosur në këmbën në djathtë sipër gjurit dhe po më rridhte gjak”.

Në dosje, thuhet se personeli i lokalit njoftoi policinë, teksa Çeta qëndroi i fshehur aty derisa mbërriti policia dhe autoambulanca.

Duke këmbëngulur se nuk e njohur atentatorin, i mbijetuari shtoi se kishte vrarë Astrit Stambollxhiun dhe familja e tij jeton në Elbasan, por me ta, që prej daljes nga burgu nuk ka pasur asnjë problematikë.

Thuajse 10 vite pas asaj ngjarjeje, Nuredin Dumani rrëfen për shënjestrën që i shpëtoi, vrasjen e të cilit ia kërkoi Talo Çela.

“Talo më ka dhënë si ndihmës shtetasin Tom Çela, i njohur si Tom Qorri, i cili do të ishte edhe ai në vrasje. Talo më pati thënë se këtë porosi e kishte marrë nga shtetasi Kamber Mehja, se për këtë vrasje do të merreshin 60.000 euro”.

Ndërsa vetë Nuredini do merrte 30.000 euro. Në këtë ngjarje do të vinte dhe Talo si shofer.

Nuredin Dumani shton se e ka takuar  Kamberin, i cili i ka dhënë një armë si dhe i ka treguar se ku ishte personi që do të vritej.

“Kemi shkuar tek lokali dhe Talo me makinë qëndron jashtë, ndërsa Nuredini hipi në një pishë që ndodhej në anësoren e parkingut të lokalit. Makinën e personit e kishte rreth 15 metra larg dhe e shikonte. Tomi ishte jashtë parkingut dhe do të ndërhynte nëse do të rrezikohej jeta ime. Pas rreth 1 orë e 20 minutash, del personi nga lokali dhe ishte i shoqëruar me persona te tjerë. Zbres nga pisha dhe shkoj në drejtim të tij me armë në dorë.

Ai më pa, por jo vetëm ai, edhe personat që ishin së bashku me të. Pasi më pa, tentoi të nxirrte një grua para tij dhe u largua duke u fshehur nëpër makina. Unë e ndiqja dhe e qëlloja. E kam plagosur në këmbë. Kur ai donte të hynte në lokal, e ndoqa nga pas, por mua më mbaruan fishekët dhe ia vura pistoletën tek koka, por shoh që pistoleta s’kishte më fishekë. Ai më thotë çfarë ke me mua? Unë nuk i them asnjë fjalë”.

Dëshmia tronditëse e Dumanit para prokurorëve është e qartë dhe tregon se ai së bashku me ndihmësit, kanë pasur si objektiv eliminimin e shënjestrës dhe jo paralajmërimin ndaj tij.

“Në këtë ngjarje, kam qenë i maskuar me kapuç në kokë, ku dukeshin vetëm sytë dhe goja dhe iha i veshur me rroba peshkimi. Largohem në drejtim të makinës ku më priste Talo dhe në atë moment Tom Çela më qëllon mua pa dashje, pasi ngatërroi objektiv dhe plumbi kap xhamin e makinës së atij që do të vrisnim, – vijon Dumani. – Më pas, jemi larguar të tre në drejtim të Cërrikut. Unë në kthesën e Cërrikut, afër stacionit të trenit, marr “A Clasin” tim dhe i ndjek nga pas, Talon dhe Tomin deri në Cërrik.

There we leave the "Gasoline" of the event in a palace parking lot, which was removed by Talo the next day. At the black bridge, we dropped the event weapon and clothes and left. I drove Talon and Tom to the Tallo bar opposite the Metallurgical Prison. We did not receive any money for this event, despite the fact that Talo promised me. "I later went to prison and had no contact with them."

Recall that a large number of "heads" of crime have been arrested or declared wanted since the "dismantling" of Duman.