BREAKING NEWS

The Covid-19 pandemic, the latest announcement from the Ministry of Health: Here's what's happening in Albania

The Covid-19 pandemic, the latest announcement from the Ministry of Health:
x
BREAKING NEWS

Britain is "opening its doors"! Liz Truss also makes the Albanians happy, the new immigration plan is revealed

Britain is "opening its doors"! Liz Truss also makes the Albanians
x
BREAKING NEWS

After Deizi Arapi's accusations, the deputy of the Democratic Party reacts

After Deizi Arapi's accusations, the deputy of the Democratic Party reacts
x
BREAKING NEWS

Meta reveals the conversation with Yuri Kim about Berisha 'non grata': Here's what I told the ambassador

Meta reveals the conversation with Yuri Kim about Berisha 'non grata':
x
BREAKING NEWS

The meeting with Ambassador Kim, Meta revealed the details: We had a very open conversation about...

The meeting with Ambassador Kim, Meta revealed the details: We had a very open
x
BREAKING NEWS

They burned his car for the second time/ The shocking testimony of the 'gangster' from Bilishti, Deizi Arapi, is revealed: The state should protect me, they will find me in some channel, this is who I had conflicts with

They burned his car for the second time/ The shocking testimony of the
x
BREAKING NEWS

NAME/ A fight broke out in Dhërmi, the 46-year-old injured the young man with a knife, the first suspicions

NAME/ A fight broke out in Dhërmi, the 46-year-old injured the young man
x
BREAKING NEWS

What is happening? The Tirana police land in the premises of the capital, 3 people are arrested, it is suspected that...

What is happening? The Tirana police land in the premises of the capital, 3
x

Aktualitet

Terrible/ 53-year-old Albanian ends his life in the eyes of his son (Details)

Terrible/ 53-year-old Albanian ends his life in the eyes of his son (Details)

A tragic event happened in England, where a 53-year-old man from Pristina burned himself in front of his son in England, due to gambling debts.

A promising mathematician and medical student, who was born in Kosovo, burned himself to death in front of his teenage son in a town not far from London after running up £250,000 or €295,000 in gambling debts, the Daily reports. Mail.

Bylent 'Bill' Troshupa, 53, originally from Prishtina, who fled Kosovo because of the former Yugoslavia's regime for London, was angry and distraught after losing thousands of bets 12 hours a day during the pandemic with firms including " William Hill" and "888".

After this situation his marriage broke down and according to an order, he was banned from visiting his wife Julie Martin, 51, and their 16-year-old son.

But the father-of-two arrived with a knife, cans of petrol and an envelope full of cash while his son was home alone last November.

He began banging on the door demanding to be let in before dropping the money through the letterbox, walking away and setting himself on fire.

The worried boy had called his mother as she was driving home from work in Waltham Abbey, Essex, at around 8.30pm to say his father was burning in a fire outside.

The 51-year-old rushed home to find Troshupa "on fire, screaming as he fell to the floor".

A neighbor had tried to prevent the tragedy, but his burns were too severe.

Emergency services battled for 90 minutes at the scene before he was intubated and flown by helicopter to Broomfield Hospital.

Dr Niall Martin, from the burns unit, said he suffered a cardio-pulmonary arrest and died at 1.30am. Senior Coroner Lincoln Brookes ruled the act a suicide at Chelmsford Coroner's Court.

Martin, e cila gjithashtu ka një vajzë, 22 vjeçe, u ul në seancën 1-orëshe me lot duke shtrënguar duart e dy miqve të saj. Hetimi vjen pasi ministrat janë kritikuar për vonimin e një lidhur me çështjen e rregullores së lojërave të fatit.

Më pas, Martin, e cila është bërë një aktiviste e zëshme për viktimat e varësisë ndaj lojërave të fatit, tha për Daily Mail se “Qeveria duhet t’i përshpejtojë veprimet”.

“Kjo nuk ka të bëjë me vdekjen e burrit tim. Kjo më ka prekur mua, ka prekur fëmijët tanë, ka prekur familjen e tij. Por kjo është vetëm maja e ajsbergut, ka mbi 400 vetëvrasje çdo vit dhe mijëra të tjera me anti-depresivë dhe probleme të shëndetit mendor që vuajnë”.

Në gjykatë u tha se Troshupa ishte gjeni i matematikës si fëmijë, duke fituar një konkurs kombëtar në vendlindjen e tij në Kosovë dhe duke u renditur i treti në të gjithë ish-Jugosllavinë.

Ai ishte në vitin e dytë të studimeve për mjekësi në Kroaci dhe kur filloi lufta ballkanike dhe iu desh të ikte në fluturimin e fundit pasi ishte në rrezik nga nacionalistët serbë.

Troshupa mbërriti në Londër, por asnjë nga kualifikimet e tij nuk iu njohën, kështu që ai punoi si shofer. Ai u takua me zonjushën Martin dhe ata u martuan, por ai kishte probleme me shëndetin mendor nga lojërat e fatit.

Gjatë izolimit të pandemisë, ai u la në pushim dhe u nda nga gruaja e tij pasi u dënua për sulm ndaj saj në shtator të vitit 2020.