BREAKING NEWS

The former chief prosecutor raises the alarm: We have more bar houses than schools

The former chief prosecutor raises the alarm: We have more bar houses than
x
BREAKING NEWS

"It is plasticized, greased and carbon paper is placed...", Karamuço reveals the new methods that traffickers are using

"It is plasticized, greased and carbon paper is placed...",
x
BREAKING NEWS

What did Ambassador Yuri Kim-Damian ask Gjiknuri at the table? Kreshnik Spahiu reveals the behind-the-scenes

What did Ambassador Yuri Kim-Damian ask Gjiknuri at the table? Kreshnik Spahiu
x
BREAKING NEWS

Is Rama taking his "friends" to prison? Kreshnik Spahiu breaks the strong statement and discloses the behind-the-scenes: The confrontation with the Americans in the hotel

Is Rama taking his "friends" to prison? Kreshnik Spahiu breaks the
x
BREAKING NEWS

Arrest warrant for Putin, the International Criminal Court reacts

Arrest warrant for Putin, the International Criminal Court reacts
x
BREAKING NEWS

Under surveillance for 3 years by the police and SPAK, Klodiana Lala discloses details from the file, how the connection between the mayor of Bulqiza and the businessman who awarded the tender was discovered

Under surveillance for 3 years by the police and SPAK, Klodiana Lala discloses
x
BREAKING NEWS

The journalist tells why they put handcuffs on the SP mayor: I tell you about the meetings in the tunnel

The journalist tells why they put handcuffs on the SP mayor: I tell you about
x
BREAKING NEWS

Kosovo-Serbia meeting in Ohrid / Kurti shows the behind-the-scenes and confesses the threat of Vucic

Kosovo-Serbia meeting in Ohrid / Kurti shows the behind-the-scenes and confesses
x

Aktualitet

The execution of Briken Sanaj at Kodra e Diellit in Tirana, the accomplice in crime is arrested in Kosovo, he gave the car to the killer

The execution of Briken Sanaj at Kodra e Diellit in Tirana, the accomplice in

One of the collaborators in the murder of Briken Sanaj in Kodra e Diellit in Tirana has been arrested. It is learned that Gjelosh Krasniqi, 49, was arrested yesterday in Peja, Kosovo. Krasniqi has been placed in 'prison arrest' for 48 hours, while the prosecution will request 'prison arrest' for 30 days, as provided by the Criminal Code in Kosovo. Afterwards, procedures will be carried out with the Ministry of Justice in Tirana for his extradition. Meanwhile, another person has been arrested in Peja, who helped Gjelosh Krasniq to take shelter in order to avoid arrest by the police. Two people are still being sought for the murder of Sanaj, the suspected perpetrator Vladimir (Valmir) Kola, as well as another accomplice in crime Kened Antoni. Kened Antoni, the 25-year-old from Peja, sold the Mercedes Benz vehicle that was used for the execution. On October 24, he carried out the sale procedures for Gjelosh Krasniqi, 49 years old from Peja. On this date, 6 days before the murder, they brought the car into the territory of Albania and made it available to Vladimir Kola, who used the vehicle to carry out the murder of Briken Sanaj. They have passed the vehicle in an orderly manner at the border point of Morina and have sold it in a bar in Shengjin. This has been proven by the bar's security cameras. After that, stolen plates were superimposed on the car. Briken Sanaj's movements from the premises of a bar in Shengjin after his friend's wedding were signaled by another person who was also at the wedding. they brought the car into the territory of Albania and made it available to Vladimir Kola, who used the vehicle to carry out the murder of Briken Sanaj. They have passed the vehicle in an orderly manner at the border point of Morina and have sold it in a bar in Shengjin. This has been proven by the bar's security cameras. After that, stolen plates were superimposed on the car. Briken Sanaj's movements from the premises of a bar in Shengjin after his friend's wedding were signaled by another person who was also at the wedding. they brought the car into the territory of Albania and made it available to Vladimir Kola, who used the vehicle to carry out the murder of Briken Sanaj. They have passed the vehicle in an orderly manner at the border point of Morina and have sold it in a bar in Shengjin. This has been proven by the bar's security cameras. After that, stolen plates were superimposed on the car. Briken Sanaj's movements from the premises of a bar in Shengjin after his friend's wedding were signaled by another person who was also at the wedding. stolen license plates were superimposed on the car. Briken Sanaj's movements from the premises of a bar in Shengjin after his friend's wedding were signaled by another person who was also at the wedding. stolen license plates were superimposed on the car. Briken Sanaj's movements from the premises of a bar in Shengjin after his friend's wedding were signaled by another person who was also at the wedding.

How did the murder happen?

At least four people are suspected to have participated in the October 30 assassination. They acted precisely and it seems that they did not leave a trace in the hands of the police. The two assassins entered the residence after breaching the outer fence, shot it at close range, from a place under an olive tree. Helped by a third person, they quickly left with the "Mercedez Benz" type car, which they burned. The fourth person had the role of observer. The way it was preserved until it arrived inside the "Kodra e Diellit" residence and the entrance of the perpetrators from the rear fence convinces the investigators that they were professional and paid killers.

The route followed by the authors

Pasi dolën në Unazë, vijuan përmes ish-sheshit “Shqiponja” dhe hynë në autostradë, nga e cila hynë në rrugën dytësore pranë një qendre tregtare dhe disa kilometra më tej dogjën makinën në Qafë-Kashar, në afërsi të një biznesi pllakash. Një person tjetër i largoi. Targat e makinës tip 'Benz' i përkasin shtetasin Luan Qanushi, të cilat ishin të vjedhura. Brenda makinës janë gjetur dhe armë tip kallashnikov.

Plagosja në vitin 2012

Briken Sanaj dyshohet se u vra për plagosjen e kryer 10 vite më parë nga vëllai i viktimës, Antonio alias Renato Sanaj, për një vajzë. Në atë kohë, Renato qëlloi dhe plagosi Gentian Kolën. Dy familjet në Lezhë u futën në gjak dhe tentativat për pajtim ishin të pasuksesshme.

Prangosen dy persona në Tiranë

Nga ana tjëtër, Policia e Tiranës ka arrestuar dy persona pasi janë kapur duke lëvizur me armë zjarri në makinë në zonën e ish-bllokut. Me armë zjarri pistoletë dhe kokainë, në automjet, kapen në flagrancë dhe vihen në pranga 2 shtetas. Sekuestrohen arma e zjarrit pistoletë, krehri me municion luftarak dhe një sasi kokaine. Shërbimet e Komisariatit të Policisë Nr. 2, në vijim të punës për evidentimin dhe goditjen e rasteve të armëmbajtjes pa leje, bazuar dhe në informacionet e siguruara përmes inteligjencës informative, për dy shtetas që lëviznin me armë zjarri në automjet, në zonën e Ish-bllokut, kanë organizuar dhe finalizuar me sukses operacionin policor të koduar “Double”.Gjatë operacionit, në rrugën “Brigada 8”, shërbimet e Policisë kanë lokalizuar dhe ndaluar automjetin me drejtues shtetasin E. Xh. dhe pasagjer shtetasin E. T. Gjatë kontrollit në këtë automjet, shërbimet e Policisë gjetën një armë zjarri pistoletë, me 1 krehër me municion luftarak, si dhe një sasi lënde të dyshuar narkotike kokainë, të cilat u sekuestruan në cilësinë e provës materiale. Në përfundim të veprimeve u arrestuan në flagrancë shtetasit E. Xh., 39 vjeç dhe E. T., 31 vjeç, të dy banues në Tiranë, dhe materialet i kaluan Prokurorisë, për veprime të mëtejshme procedurale”, njoftoi dje Policia.

Most read