BREAKING NEWS

Criminals in the campaign of May 14, the chairman of SP Mirditë resigns after the involvement of people with criminal records

Criminals in the campaign of May 14, the chairman of SP Mirditë resigns
x
BREAKING NEWS

"Corruption in the FBI and Ukraine"/ American media echoes the 'McGonigal' SCANDAL: China corruptly influenced Rama

"Corruption in the FBI and Ukraine"/ American media echoes the
x
BREAKING NEWS

This is the disease that Sali Berisha suffers from, Spartak Braho reveals the mystery and shows how the former prime minister is going to prison, reveals his plan to cause political murders again

This is the disease that Sali Berisha suffers from, Spartak Braho reveals the
x
BREAKING NEWS

Towards full disclosure! Very high risk person, the latest news from the investigation into the attack on Top Channel. Investigators have three exact DNA profiles

Towards full disclosure! Very high risk person, the latest news from the
x
BREAKING NEWS

The journalist uncovers the behind-the-scenes between the DP and the primary candidates: There were silent agreements, here are the deals that were made in some municipalities in the north of the country

The journalist uncovers the behind-the-scenes between the DP and the primary
x
BREAKING NEWS

Concessions and strategic investors cause debates in "Laws", the opposition presents the draft law on "offshore" companies and demands that they be banned since over 1 billion euros go to the government

Concessions and strategic investors cause debates in "Laws", the
x
BREAKING NEWS

Abuses of agricultural funds by AZHBR, producers and the opposition erupt in strong attacks on the Ministry of Agriculture, accusations that EU money goes to government clients

Abuses of agricultural funds by AZHBR, producers and the opposition erupt in
x
BREAKING NEWS

Winter in spring! "Today's typical winter morning has recorded a temperature of -4 degrees"/ Lajda Porja shows the big turn that is expected for the following days...

Winter in spring! "Today's typical winter morning has recorded a
x

Aktualitet

They executed the former officer in front of the girl, the two Albanians appear before the German court, here are their roles (Details)

They executed the former officer in front of the girl, the two Albanians appear

Six years after the serious crime in Germany where Kujtim Prenga, 46 years old, former officer of the Military Police, was killed with 5 bullets, two other perpetrators have appeared in court.

The so-called blood revenge murder that took place in Visselhövede made headlines in German and Albanian media in 2017. One of the perpetrators of the murder has been convicted, while two other defendants are currently on trial. Meanwhile, their role has also been clarified, where it is learned that one of the two was the one who pulled the trigger.

“Të bindur se dy të akuzuarit morën pjesë në krim”, ky është qëndrimi më shumë se dhjetë muajsh seanca dëgjimore në të ashtuquajturin gjyq për vrasjen e hakmarrjes në Gjykatën e Qarkut Verden, Dhoma e Parë e Madhe Penale. Gjyqtarët me një vendim kanë njoftuar palët e tjera të përfshira në procedurë. Megjithatë, ky është vetëm një rezultat i ndërmjetëm dhe nuk do të thotë se të pandehurit 32 dhe 36-vjeçarë do të shpallen fajtorë për vrasjen.

Vendimi ka të bëjë me thirrjen e policëve holandezë të kërkuar nga prokurori publik. Dy shqiptarët u arrestuan në prill të vitit 2021, pak pasi u gjet arma e dyshuar e vrasjes në zonën e Bad Fallingbostel. I vetmi person i përfshirë në krim, i cili ishte dënuar më parë, i kishte treguar policisë se ku ishte groposur dhe si autorë i kishte dhënë emrat e kushërinjve të tij tashmë të akuzuar.

36-vjeçari i akuzuar u ul pas tij në motor në janar 2017 dhe qëlloi ish-oficerin Prenga përpara shkollës fillore në Visselhöved. Sipas aktakuzës, i akuzuari i dytë ka qenë i përfshirë në vëzhgimin e mëparshëm të 46-vjeçarit dhe ka njoftuar bashkëpunëtorët e tij kur burri është larguar nga banesa e tij.

Motivi i krimit konsiderohet hakmarrja, pasi 46-vjeçari, i cili punonte në Shqipëri si oficer policie dhe në shërbimin e sigurisë, në vitin 2011 kishte qëlluar në një “situatë vetëmbrojtëse” mesnatën e 30 dhjetorit të vitit 2011 në një lokal me muzikë në Kamëz 28-vjeçarin Armando Frroku. Nga frika e “hakmarrjes së përgjakshme”, 46-vjeçari u arratis në Gjermani pas burgimit dhe jetoi me tre fëmijët e tij në Visselhövede deri sa u vra.

Prokurori kërkoi që oficerët e policisë holandeze të akuzoheshin sepse 36-vjeçari mësohet se u kishte thënë atyre në një hetim holandez në vitin 2018: “Unë u hakmora për vëllain tim”. Ai ka “të drejtën e hakmarrjes”, sipas kanunit, i cili supozohet se përfaqëson një lloj të së drejtës zakonore në Shqipëri.

Me vendimin, gjykata refuzoi të ftonte hetuesit holandezë për shkak se deklaratat e rrëfyera “nuk lejojnë të nxirret asnjë përfundim për një kontribut specifik në krim”. Dhoma penale supozon katër kontribuues në krim: dy autorët në motoçikletë, një i tretë që më vonë duhej t’i merrte në zonën e Bad Fallingbostel dhe i katërti që kishte vëzhguar viktimën.

Prokurorja e gjyqit të parë u dëgjua në dy ditët e seancës kur u mor në pyetje vrasësi, i cili tashmë ishte dënuar. Ajo ishte gjithashtu përgjegjëse gjatë fazës së hetimit, udhëtoi vetë drejt Shqipërisë dhe përshkroi ditën e kërkimeve njëherazi në Gjermani, Holandë dhe Shqipëri në prill 2017. Policia u vendos edhe në veri të Shqipërisë. Po atë ditë u arrestua edhe motoçiklisti i cili tashmë ishte dënuar.

Nga pikëpamja e dhomës penale, pranimi i fajësisë mund të ngrihet që në shkurt, por pasi dhoma të ketë komentuar çështjen e përfshirjes në krim, avokatët mbrojtës mund të dëshirojnë të paraqesin propozime për prova.

Kujtim Prenga u qëllua me 5 plumba më 9 janar 2017 në qytetin e Viselhovedes në Gjermani. Ngjarja e rëndë ndodhi në sy të vajzës së tij të mitur, ndërsa 46-vjeçari kishte shkuar për ta marrë në shkollë. Pas 4 ditësh në koma, ai ka ndërruar jetë në spital.

Most read