BREAKING NEWS

Ambassador Yuri Kim lands in Basha's office

Ambassador Yuri Kim lands in Basha's office
x
BREAKING NEWS

Proposed for March 6 / Sali Berisha is suddenly withdrawn from the race by the well-known candidate, here is what happened

Proposed for March 6 / Sali Berisha is suddenly withdrawn from the race by the
x
BREAKING NEWS

Flamur Noka reveals for the first time the shocking behind the scenes: How he "sold" me and Edi Paloka to the embassy! Lulzim Basha will be arrested if he goes to this place ...

Flamur Noka reveals for the first time the shocking behind the scenes: How he
x
BREAKING NEWS

The SP leadership convenes, the names are revealed: Here are the 6 possible candidates for March 6

The SP leadership convenes, the names are revealed: Here are the 6 possible
x
BREAKING NEWS

Covid-19 in Albania / MoH: Over 1000 infected and 5 lives lost in the last 24 hours

Covid-19 in Albania / MoH: Over 1000 infected and 5 lives lost in the last 24
x
BREAKING NEWS

Bad weather 'lands' in Albania, rain and snow at night (Affected areas)

Bad weather 'lands' in Albania, rain and snow at night (Affected
x
BREAKING NEWS

"While politics is buzzing with locks ...", Edi Rama publishes the figures of the National Council and stings the opposition: Let us continue to listen to each other

"While politics is buzzing with locks ...", Edi Rama publishes the
x
BREAKING NEWS

"You are in the race with Sali who comes out more", Rama returns the answer to the commenter: I am in the race only with ...

"You are in the race with Sali who comes out more", Rama returns the
x

Aktualitet

What do we know and what not, about the new version of Covid?

What do we know and what not, about the new version of Covid?

South African scientists have identified a new variant of the coronavirus that they say has led to a recent increase in the number of coronavirus infections in Gauteng, the country’s most populous province.

It remains unclear where the new variant first appeared, but in recent days scientists in South Africa have alerted the World Health Organization and the infection is already being encountered in travelers arriving in several countries, from Australia, Israel and the Netherlands. .

On Friday, the WHO defined it as a "variant that poses a concern", calling it "Omicron", according to a letter of the Greek alphabet.

South African Health Minister Joe Phaahla said the variant was linked to a "rapid increase" in cases in recent days.

From just over 200 new cases confirmed per day in recent weeks, South Africa on Saturday marked an increase in new daily cases to more than 3,200, most in Gauteng.

In an attempt to explain the sudden increase in cases, scientists studied virus samples and discovered the new variant.

Currently, 90 percent of new cases in Gauteng are caused by this new variant of the coronavirus, according to Tulio de Oliveira, director of the KwaZulu-Natal Innovation Platform, which studies virus mutation.

Why are scientists worried about the new variant?

After gathering a group of experts to evaluate the data, the WHO said that "preliminary evidence suggests an increased risk of re-infection with this variant", compared to other variants.

This means that those people who are infected and cured by Covid-19 can become infected again.

The variant appears to have a high number of mutations, around 30, which may affect the ease with which Omicron spreads to humans.

Sharon Peacock, who has led studies to identify and monitor how COVID-19 changes, told Cambridge University in the UK that data to date suggests the new variant has mutations "corresponding to a faster level of transmission". , but said that "the meaning of many of the mutations is still unknown."

Lawrence Young, një virolog në Universitetin e Warwick-ut, e përshkroi Omicron-in si "versionin me nivel më të lartë mutacioni të virusit që kemi parë", duke përfshirë ndryshime potencialisht shqetësuese, që nuk janë ndeshur më parë në të njëjtin virus.

Çfarë dimë dhe çfarë nuk dimë mbi variantin?

Shkencëtarët dinë se Omicron është gjenetikisht i ndryshëm nga variantet e mëparshme, duke përfshirë variantet Beta dhe Delta, por nuk e dinë nëse këto ndryshime gjenetike e bëjnë atë më të transmetueshëm apo më të rrezikshëm. Deri më tani, nuk ka asnjë tregues se varianti shkakton simptoma më të rënda të sëmundjes.

Ka të ngjarë që do të duhen javë për të gjetur nëse Omicron është më infektues apo nëse vaksinat janë efektive për ta luftuar atë.

Peter Openshaw, profesor i mjekësisë eksperimentale në kolegjinImperial në Londër tha se ishte "jashtëzakonisht e pamundur" që vaksinat aktuale të mos funksionojnë, duke vënë në dukje se ato janë efektive kundër shumë varianteve të tjera.

Edhe pse disa nga ndryshimet gjenetike në Omicron duken shqetësuese, është ende e paqartë nëse ato do të përbëjnë një kërcënim për shëndetin publik. Disa variante të mëparshme, si varianti Beta, fillimisht alarmuan shkencëtarët, por megjithatë ato nuk u përhapen dhe aq shumë.

"Ne nuk e dimë nëse ky variant i ri mund të ketë një përhapje të madhe në rajonet ku dominon Delta", tha zonja Peacock nga Universiteti i Kembrixhit. "Ne ende nuk e dimë se si do të ndikojë ky variant aty ku tani po qarkullojnë variante të tjera të koronavirusit", shtoi ajo.

Deri më sot, Delta është varianti dominues i COVID-19, që përbën më shumë se 99% të sekuencave të paraqitura në bazën më të madhe të të dhënave publike në botë.

Koronavirusi ndryshon ndërsa përhapet dhe shumë variante të reja, përfshirë ato me ndryshime gjenetike shqetësuese, shpesh thjesht vdesin. Shkencëtarët monitorojnë sekuencat e Covid-19 për mutacione që mund ta bëjnë sëmundjen më të transmetueshme ose më vdekjeprurëse, por ata nuk mund ta përcaktojnë këtë thjesht duke parë virusin.

Zonja Peacock thotë se varianti "mund të ketë evoluar brenda dikujt që ishte i infektuar, por që më pas nuk ka mundur të pastrohet tërësisht prej tij, duke i dhënë virusit mundësinë të evoluojë gjenetikisht". Ekspertët besojnë se e njëjta gjë ndodhi edhe me variantin Alpha, i cili u identifikua për herë të parë në Angli, pra virusi ndryshoi në trupin e një personi me imunitet të dobët.

A janë të justifikuara kufizimet e udhëtimit nga disa vende?

Ndoshta. Izraeli ndaloi hyrjen e të huajve në vend dhe Maroku ka ndaluar hyrjen në vend të të gjitha fluturimeve ajrore ndërkombëtare.

Një numër vendesh të tjera po kufizojnë fluturimet nga Afrika Jugore.

Duke patur parasysh rritjen e shpejtë kohët e fundit të rasteve me COVID-19 në Afrikën e Jugut, kufizimi i udhëtimit nga rajoni është "i kujdesshëm" dhe do t'u japë autoriteteve më shumë kohë për një përgjigje më specifike, tha Neil Ferguson, një ekspert i sëmundjeve infektive në Kolegjin Imperial të Londrës.

Por OBSH-ja vuri në dukje se masat e tilla shpesh kanë një efekt të kufizuar dhe u bëri thirrje vendeve të mbajnë kufijtë të hapur.

Jeffrey Barrett, drejtor i studimeve gjenetike mbi COVID-19 në Institutin Wellcome Sanger, mendon se zbulimi i hershëm i variantit të ri mund të nënkuptojë se kufizimet e marra aktualisht do të kenë një ndikim më të madh sesa kur u shfaq për herë të parë varianti Delta.

“Me Deltën, u deshën shumë, shumë javë në valën e tmerrshme të Indisë përpara se të bëhej e qartë se çfarë po ndodhte dhe Delta tashmë ishte përhapur në shumë vende të botës dhe ishte tepër vonë për të marrë masa për frenimin e tij”,tha ai. "Ne mund të jemi në një pikë më të hershme me këtë variant të ri, kështu që mund të ketë ende kohë për të bërë diçka për të", shtoi ai.

Qeveria e Afrikës së Jugut tha se vendi po trajtohej në mënyrë të padrejtë sepse ka një program të avancuar gjenomik dhe arriti ta zbulonte variantin më shpejt dhe u kërkoi vendeve të tjera të rishqyrtojnë vendimet e tyre për ndalimin e udhëtimeve.

Dr. Matshidiso Moeti, drejtori rajonal i OBSH-së për Afrikën, përgëzoi Afrikën e Jugut dhe Botsvanën për informimin e shpejtë të botës për variantin e ri.

"With the Omicron variant currently unveiled in some regions of the world, the introduction of travel bans targeting Africa is a blow to global solidarity," he said. Moeti. "COVID-19 is constantly exploiting our divisions. "We will only be better at fighting the virus if we work together to find solutions," he said.