BREAKING NEWS

"I was 10 meters away when we heard the incident..."/ Neutralized the aggressor who hit Berisha, Erzen Breçani recounts the moment of the intervention: Suspicious movements were caught in the yard of the DP before the protest, but...

"I was 10 meters away when we heard the incident..."/ Neutralized the
x
BREAKING NEWS

The attack on Berisha, Flamur Noka reveals the behind-the-scenes: I have reliable information that shows that...

The attack on Berisha, Flamur Noka reveals the behind-the-scenes: I have
x
BREAKING NEWS

"We risk going to civil war", Jozefina Topalli makes a strong warning: I hope we reflect, as...

"We risk going to civil war", Jozefina Topalli makes a strong warning:
x
BREAKING NEWS

"Infiltrated Gerti Shehu"/ The strong statement of the DP deputy: This is why the prosecution has issued an informal document

"Infiltrated Gerti Shehu"/ The strong statement of the DP deputy: This
x
BREAKING NEWS

Violence against Berisha/ Klodiana Lala discloses shocking details: the perpetrator has a history of injury, at the time of the attack it is suspected that he had with him...

Violence against Berisha/ Klodiana Lala discloses shocking details: the
x
BREAKING NEWS

"It had to be done"/ Raped Sali Berisha, Klodiana Lala discloses strong details from the bodyguard's conversation with the author

"It had to be done"/ Raped Sali Berisha, Klodiana Lala discloses
x
BREAKING NEWS

The attack on Sali Berisha, the British Embassy reacts strongly: Violence has no place in democracy, we support...

The attack on Sali Berisha, the British Embassy reacts strongly: Violence has no
x
BREAKING NEWS

What happened? Prime Minister Mitsotakis cancels the meeting with the Greek minority in Himara

What happened? Prime Minister Mitsotakis cancels the meeting with the Greek
x

Aktualitet

Ex-collaborator with Duman and arrested for the murder of the Haxhia brothers, Besjan Xjixha asks for the status of a penitent, promises to confess to terrible crimes

Ex-collaborator with Duman and arrested for the murder of the Haxhia brothers,

Arrested for the murder of the brothers Besmir and Viktor Haxhia in Durrës on the afternoon of April 27, 2020, Besjan Xhixha offered himself to confess serious crimes of which he is aware, if he is offered the status of "repentant of justice". During the last court session at the Special Court Against Corruption and Organized Crime, the 31-year-old contract killer informed the judges that if SPAK had received his testimony in time, no murders would have been committed in Fushë - Itch and Red Field. It is not yet known if these murders that Xhixha is ready to reveal are the murders of Brilant Martinaj, Klisman Preçi, the disappearance of the gambling businessman Ervis Martinaj. Xhixha was a collaborator with Nuredin Duman, another known contract killer, who was imprisoned in Fier after being wounded in Elbasan. The latter accused his former friends and former colleagues, citing serious events in which they were involved. In this situation, Xhixha responded by accusing Duman of 12 murders and other crimes committed.

From the murder of the Haxhia brothers and the denial of knowing Nuredin Duman

Besjan Xhixha and Enver Diva were arrested by order of the Special Prosecution Against Corruption and Organized Crime on June 17, 2021 as accomplices in the double assassination attempt on the Haxhia brothers on April 27, 2020. Their identification was made possible by Klevis Alla, who became an associate justice. They are accused after, in cooperation with Nuredin Duman and Talo Çela, a person much wanted by justice, they prepared the murder of businessman Viktor Haxhia and lawyer Besmir Haxhia. The preliminary plan failed after Enver Diva was infected with COVID-19. Afterwards, Nuredin Dumani took over the execution of the double murder. The latter and Çela were declared wanted by the police. The murder of the Haxhia brothers allegedly happened because Dumani and Çela left a stolen amount of money at Rinas Airport for safety. But, after looking for the "package", the Haxhia brothers said that it was lost. After the arrest, the murderer Xjixha said that he does not know Nuredin Duman, Talo Çela and Klevis Alla, but admitted that he was friends with Klevis Alla.

Ndryshimi i versionit në 21 maj 2022, Xhixha akuzon Dumanin për 12 vrasje

Pasi Nuredin Dumani filloi të përmendë 31 emra të përfshirë në ngjarje të rënda kriminale, mes tyre dhe Xhixhën, ky i fundit e akuzoi për realizimin e 12 vrasjeve dhe lidhjet e fuqishme që kishte me deputetë, politikanë, funksionarë të drejtësisë, madje dhe me prokurorin Altin Dumani. 31-vjeçari nga Kruja pranoi se e njihte shumë mirë Nuredin Dumanin pasi ka qëndruar për 1 vite gjysmë në banesën e tij. Nuredin Dumani ka kryer 12 vrasje. Pas çdo vrasje, na ka thënë se nuk më gjen asgjë, pasi ka lidhje me ministra, deputetë, prokurorë, madje më ka thënë që ka lidhje me prokurorin Altin Dumani. E ka njeriun e vetë dhe ndihej i mbrojtur. Dumani është strehuar më shumë sesa një vit e gjysmë në shtëpinë time dhe e njoh dhëmbë e dhëmballë, madje një dhemb prej floriri e kemi vendosur tek një i afërmi im, nëse doni shkoni e verifikoni. Dumani duhet të flasë për të gjitha krimet që ka kryer, nëse me të vërtetë është i penduar.

Ymeri revoltohet në gjyq: S’e kuptoj pse më mbani në ’41 biss’, m’u vërsul gjithë shteti

I arrestuari për vrasjen e biznesmenit Vajdin Lame dhe ish-anëtarit të bandës së Durrësit, Klodian Saliu, Viktor Ymeri ka kërkuar që të nxirret nga izolimi ekstrem “41 biss” në burgun e Fierit. Në seancën e djeshme në Gjykatën e Apelit Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar, ish-anëtari i bandës së “Gaxhait” në vitet ’90 u shpreh i revoltuar që po trajtohet i diferencuar nga të dënuarit e tjerë. Ai akuzoi shtetin se riburgosi në 2020 duke përdorur si pretekst vrasjen e Lames dhe Saliut. Debati në gjyq u tensionua dhe Ymeri u nxor jashtë me forca policie. “Nuk e kuptoj arsyen përse SPAK më ka futur në ‘41 biss’ dhe përse trajtohem ndryshe nga të tjerët. Kam tërë jetën burgjeve dhe më duket sikur nuk kam qenë ndonjëherë i lirë. Ato pak muaj qe më nxorën jashtë burgut, më bënë shumë keq se m’u vërsul i gjithë shteti mbi shpinë derisa më gjetën një pretekst për të më futur prapë në burg. Më mirë mos të kisha dalë fare, se nëse nuk do kisha dalë, nuk do isha në këtë proces”, tha në seancë Viktor Ymeri. Së fundmi, emri i tij doli dhe në skandalin e burgut të Fierit si njëri prej të dënuarve që përfitoi padrejtësisht ulje të ditëve të dënimit me ndihmën e punonjësve dhe ish-punonjësve të Institucionit të Ekzekutimit të Vendimeve Penale Fier. Sipas hetimeve, Ymeri përfitoi 85 ditë ulje dënimi, edhe pse ndaj tij ishte marrë masë disiplinore për 20 ditë “Përjashtim nga veprimtaritë e përbashkëta”. Vendimi për uljen e dënimit u mor në 5 maj 2021, ndërsa masa disiplinore iu dha në 23 mars 2020. Në këtë rast, Ymeri është ndihmuar duke ia fshehur në dokumentacione masën ndëshkuese.