BREAKING NEWS

On the brink of war, the "powder keg" is lit that can blow up Europe, Dodik wants to install in the Balkans the scheme that Vladimir Putin is using in Ukraine

On the brink of war, the "powder keg" is lit that can blow up Europe,
x
BREAKING NEWS

The explosions in the gas station alert NATO, Norway is armed with military troops

The explosions in the gas station alert NATO, Norway is armed with military
x
BREAKING NEWS

The difficult days for Serbia begin, the German plan to change Vu?i?'s "two chairs" policy begins, Scholz's adviser "lands" in the region, gets out of the game and the "Open Balkans"

The difficult days for Serbia begin, the German plan to change Vu?i?'s
x
BREAKING NEWS

Putin May Attack Underwater Internet Cables, Here's the Point Where "World War III" Could Break Out That Will Include Russia and NATO

Putin May Attack Underwater Internet Cables, Here's the Point Where
x
BREAKING NEWS

The world is on alert, Putin paves the way for the use of nuclear weapons, officially announces the annexation of 4 independent regions of Ukraine, the US warns of catastrophic consequences

The world is on alert, Putin paves the way for the use of nuclear weapons,
x
BREAKING NEWS

Henry Kissinger: Putin has lost, we beat him in the nuclear war, this is how NATO should respond

Henry Kissinger: Putin has lost, we beat him in the nuclear war, this is how
x
BREAKING NEWS

Changes in the Police/ Muhamet Rrumbullaku starts with the appointments, the directors move in some important districts of the country, the names are disclosed

Changes in the Police/ Muhamet Rrumbullaku starts with the appointments, the
x
BREAKING NEWS

The changes begin/ The new head of the Durrës Police is appointed (Name)

The changes begin/ The new head of the Durrës Police is appointed (Name)
x

Aktualitet

"Kukësi is like little London"/ British media sound the alarm: What are the 9 gangs that are trafficking Albanians, they advertise their services on TikTok as well

"Kukësi is like little London"/ British media sound the alarm:

The British media The Mail On Sunday continues to echo a report by law enforcement agencies in Great Britain, where it is emphasized that 40% of asylum-seeking immigrants who have crossed the English Channel by raft this year are young people from Albania.

Clad in bright orange life jackets, a long line of migrants, all young men in their 20s and 30s, crossed a road in Dover yesterday and perhaps to a new life in Britain.

They had just been rescued from a dinghy in the English Channel, one of at least eight dinghies carrying around 250 asylum seekers that made the perilous 20-mile journey across the Dover Strait yesterday.

The migrants were the latest to arrive in the UK as part of a criminal enterprise in which people-smuggling gangs herd migrants onto overcrowded boats before setting off on the world's busiest shipping lane.

The scene unfolds as a secret military intelligence report, revealed in The Mail on Sunday, exposes in incredible detail how the gangs behind the trafficking are operating this summer and, crucially, the nationality of those paying up to £5,500 for a place in a boat.

Using satellites and a fleet of drones, analysts based at an operations center in Portsmouth tracked 70 boats that made the crossing over a six-week period in June and July and discovered the beaches in France from which the boats departed.

They discovered how ruthless gangs are operating from a 90-mile stretch of French coastline, running from Fort-Mahon-Plage near the town of Berck to Bray-Dunes near Dunkirk.

A Royal Navy intelligence unit examined dinghies seized after they washed up on beaches on the English south coast or were towed ashore by the Border Force for further clues about criminal gangs.

According to the stunning dossier handed to The Mail on Sunday, defense chiefs now believe nine competing organized crime groups (OCGs) are targeting Britain as part of a sophisticated international criminal network.

The groups collectively smuggled 2,862 migrants across the Channel between June 1 and July 12, with many taking boats from manufacturers in China.

The file (officially marked classified material) reveals that the majority of those making the illegal crossings appear to be economic migrants rather than refugees.

A total of 1,075 of those who crossed are from Albania, a poor but peaceful country that has seen no war since 1997, when an economic crisis sparked an outbreak of violence.

Një raport i Bankës Botërore thotë se pas rritjes së fortë të PBB-së vitin e kaluar, përqindja e popullsisë që jeton në varfëri në Shqipëri ‘ra ndjeshëm’ nga 31% në 22% në vitin 2021. Megjithatë, papunësia mbetet e lartë në veri të vendit, nga edhe vijnë shumë nga ata që marrin rrugën plot rreziqe për në Mbretërinë e Bashkuar.

“Nëse shkoni në një shkollë të mesme në veri të Shqipërisë dhe fëmijëve u kërkohet të përshkruajnë se si e shohin të ardhmen e tyre, të gjithë djemtë vizatojnë një kamion ose një varkë me një flamur shqiptar që shkon në Mbretërinë e Bashkuar”, tha për TheMail, Muhamed Veliu, një korrespondent nga Shqipëria.

Qyteti i Kukësit, pranë kufirit me Kosovën, njihet si ‘Londra e Vogël’ dhe rrugët e tij janë plot me makina të blera në Britaninë e Madhe, madje thuajse çdo familje besohet të ketë lidhje me Britaninë.

Zbulimi për numrin e shqiptarëve që kalojnë Kanalin është një nxitje për Sekretaren e Brendshme Priti Patel, e cila ka argumentuar se shumica e njerëzve që udhëtojnë në Britaninë e Madhe me varka të vogla nuk janë azilkërkues të vërtetë.

Pasi dëgjoi për raportin e zbuluar, Natalie Elphicke, deputete konservatore për Doverin, komentoi situatën e krijuar me shqiptarët për mediat.

“Të gjithë e dinë se shqiptarët nuk po ikin nga lufta apo persekutimi. Ky është qartazi migracion i paligjshëm ekonomik i organizuar nga bandat kriminale të kontrabandës së njerëzve”, deklaroi ajo.

Secilës organizatë kriminale që del në raport i është caktuar një emër i koduar, shumë prej tyre janë marrë nga mitologjia greke. Grupi më pjellor, i quajtur “Dragon” transportoi 887 emigrantë, përfshirë 278 nga Shqipëria, me një mesatare prej 52 personash të grumbulluar në çdo varkë.

Dokumenti zbulon se si dy nga bandat, “Dragon” dhe “Lotus” kanë varka të bëra me porosi nga fabrikat në Kinë me seksione shtesë tubash të futura për t’i zgjatur ato dhe për të rritur numrin e njerëzve që mund të ngarkohen në bord.

“Ka të ngjarë që OCG-të që përdorin gomone kineze të kenë ndryshuar modelet e stokut për të lënë veçori të panevojshme në mënyrë që të ulin koston dhe të përshpejtojnë kohën e prodhimit”, thuhet më tej në raport.

Tani ka dalë se një operacion ndërkombëtar i policisë më 5 korrik shkatërroi një nga bandat nën vëzhgimin e ekipit ushtarak. Detektivët sekuestruan 1200 xhaketa shpëtimi, 150 barka gome, pothuajse 50 motorë, armë zjarri, drogë dhe 33,753 paund në cash pas bastisjeve kundër rrjetit “Dragon”. Gjithsej 39 persona u arrestuan, duke përfshirë gjashtë në Mbretërinë e Bashkuar.

Një deklaratë nga Europoli pas bastisjeve theksoi natyrën e dhunshme të tregtisë së njerëzve.

Konkurrenca për kontrollin e biznesit fitimprurës të kontrabandës së emigrantëve dhe për vendet e nisjes së varkave rezultoi rregullisht në akte të rënda dhune brenda rrjetit kriminal, duke përfshirë dy tentativa për vrasje… në Francë dhe Gjermani”, thuhet në dosjen e Europol.

Në dosje thuhet gjithashtu se bandat e quajtura “Colossus” dhe “Behemoth” operojnë me gomone më të fuqishme dhe kontrabanduan kolektivisht 546 njerëz gjatë 6 javëve.

Një plazh i madh me rërë në vendpushimin e përgjumur të Gravelines, midis Calais dhe Dunkirk, përdoret si vend nisjeje nga pesë prej bandave, zbulon raporti.

Më 11 korrik, një grup i madh emigrantësh pothuajse ekskluzivisht meshkuj u fotografua duke mbajtur një gomone nëpër dallgë dhe duke e lëshuar atë nga plazhi.

Raporti i zbuluar tregon se kalimi ishte organizuar nga bandat Lotus, Colossus ose Hydra. Disa orë më vonë, një numër i madh emigrantësh u sollën në breg nga Forcat Kufitare në Dover, në Kent.

Pavarësisht se plazhi u përcaktua si një epiqendër e kontrabandës së njerëzve, The Mail on Sunday nuk pa asnjë patrullë nga policia franceze kur një gazetar e vizitoi dje.

Elia Carpentier, 20 vjeç, e cila punon në zyrën turistike të Gravelines në bregdet, tregoi se si kishte parë një varkë plot me emigrantë të largohej nga plazhi në orën 19:00 të premten.

“Isha vërtet e befasuar sepse normalisht ata largohen kur perëndon dielli ose në agim. Anija i priste në buzë të bregut. Nuk jam i sigurt se sa hipën, por kishte burra, gra dhe fëmijë në grup”, tha ajo.

Carpentier shtoi se ajo kishte parë ‘më shumë se 100’ emigrantë duke ecur nëpër Gravelines të premten në drekë, ndërsa ajo po shkonte për në punë.

“Ishte ndoshta grupi më i madh që kam parë. Ata nuk e fshehin veten. Policia i la të shkojnë. Më parë, ata do t’i arrestonin për t’i mbajtur të sigurt, por tani ka shumë prej tyre, kështu që i lënë të lëvizin të lirë. Ata vijnë nga Dunkirk me autobus sepse është falas. Kur mbërrijnë ata ecin nëpër qendrën e Gravelines deri në plazh. Ju i njihni kur i shihni pasi priren të qëndrojnë në grupe. Në fund të plazhit ka një kamping dhe përtej tij është një pyll. Ata ngrenë kampin aty për një ose dy netë para se të presin gomonen”, deklaroi ajo.

Deri një vit më parë, metoda e preferuar për trafikimin e njerëzve nëpër Kanal ishte në pjesën e pasme të një kamioni. Por siguria e përmirësuar në portet e Francës dhe Britanisë së Madhe ka rritur rrezikun e zbulimit  dhe çmimin që përdorin kontrabandistët e njerëzve.

Ata tani besohet se paguajnë 22,000 £ për të kontrabanduar dikë në një kamion, krahasuar me 5,500 £ për të bërë kalimin me një gomone.

Pas marrjes nën kontroll të pothuajse të gjithë tregut të kokainës në Mbretërinë e Bashkuar, krimi i organizuar shqiptar tashmë ka filluar të dominojë kultivimin e paligjshëm të kanabisit në Britani.

Kriminelët shpesh shfaqin pasurinë e tyre në Facebook dhe TikTok, duke pozuar me grumbuj parash dhe makina luksoze, në një përpjekje për të tërhequr edhe më shumë të rinj që të largohen nga Shqipëria dhe të tentojnë të kalojnë Kanalin.

Trafikantët e qenieve njerëzore reklamojnë shërbimet e tyre edhe në TikTok, ku ka me dhjetëra video që tregojnë shqiptarët duke bërë kalimin. Në një video të postuar muajin e kaluar, një grup i madh burrash shqiptarë shpalosën flamurin e tyre kombëtar ndërsa varka e tyre po shkonte drejt vijës bregdetare angleze.

Mail on Sunday zbulon se Gledis Nano, drejtor i përgjithshëm i Policisë së Shtetit Shqiptar, muajin e kaluar u takua me shefat e policisë në Agjencinë Kombëtare të Krimit në Londër për të diskutuar mbi kontrabandën e njerëzve dhe mënyrën e goditjes së krimit të organizuar shqiptar.

“The Nationality and Borders Act makes it a criminal offense to knowingly arrive illegally in the UK and we have introduced life sentences for those who facilitate illegal entry into the country. Since the introduction of the act, 26 people have been arrested," said a spokesperson for the United Kingdom Government.

 

Most read