BREAKING NEWS

Everything turns upside down, Vladimir Putin receives the biggest blow since the start of the war in Ukraine, Kiev is trying to take Crimea

Everything turns upside down, Vladimir Putin receives the biggest blow since the
x
BREAKING NEWS

The scheme is clarified, this is how pensions for the elderly will increase, the categories that benefit and the funds made available from the budget

The scheme is clarified, this is how pensions for the elderly will increase, the
x
BREAKING NEWS

Vucic rejects the label "Little Putin" amid fears of Russian intervention, "New York Times" analysis: Is the Kremlin using Serbia to instigate war in the Balkans?

Vucic rejects the label "Little Putin" amid fears of Russian
x
BREAKING NEWS

The economic expert gives the alarm: the Arab company will be the majority shareholder, here is the market of the Port of Durrës that the government does not tell us

The economic expert gives the alarm: the Arab company will be the majority
x
BREAKING NEWS

The Russian scenario for armed conflict in the region fails, how is the situation between Belgrade and Pristina going towards peace, here is the international movement to destroy Vu?i?'s plan

The Russian scenario for armed conflict in the region fails, how is the
x
BREAKING NEWS

Çupi warns of "earthquakes" in Albanian politics in September: Berisha's group will be considered a 'terrorist army', there cannot be a technical government for the troubles of Meta

Çupi warns of "earthquakes" in Albanian politics in September:
x
BREAKING NEWS

Albanians on dinghies to England/ The British Ambassador meets Gladis Nano and makes a strong statement: They will be penetrated, they can never have...

Albanians on dinghies to England/ The British Ambassador meets Gladis Nano and
x
BREAKING NEWS

The court document is published, Donald Trump is being investigated for 'Espionage', this is what was found during the search by the FBI (Document)

The court document is published, Donald Trump is being investigated for
x

Aktualitet

The massacre of the three Albanians in the middle of Athens, the second victim is identified (NAME+PHOTO)

The massacre of the three Albanians in the middle of Athens, the second victim

The Greek media continues to uncover other details from the serious event of the night before in Athens, while the police announced that it was a clash between Albanian gangs, where 3 people were killed. Three others were injured, including two police officers, while 6 people were arrested, including a woman, a protagonist in the event.

The massacre of the three Albanians in the middle of Athens, the second victim

The first identified victim was 48-year-old Andon Tefi who was traveling with a woman in a Mercedes vehicle. It was precisely this one who opened fire first on the people of the other group, exactly on a person on a motorcycle.

The massacre of the three Albanians in the middle of Athens, the second victim

Personi i dytë i mbetur viktimë e kësaj ngjarjeje sipa mediave greke është Gëzim A, 46 vjeç që besohet se ka qenë në fakt edhe personi më problematik në këtë histori.  Sipas medias greke ai kishte precedentin më të rëndë penal nga të gjithë personazhet e tjerë që terrorizuan kryeqytetin grek.

Media greke neësit.gr ka publikuar foto të 46-vjeçarit (i dyti prej viktimave) me të cilin ka folur më herët Andon Tefi, shqiptari që ishte në “Mercedes-Benz”.

Besohet se Tefi me origjinë nga qyteti i Korçës, njëherësh pronari i një servisi, ka negociuar për të bërë takimin me viktimën 46-vjeçare. I vdekur në këtë ngjarje mbeti edhe një 23-vjeçar që u perplas me makinë 2 herë.

Ngjarja

Gjatë orëve të mbrëmjes, dje, në zonën e Patisias  48-vjeçari shqiptar që drejtonte makinën “Mercedes”, me pasagjere bashkëkombasen e tij 43-vjeçare, ka qëlluar mbi një grup të huajsh (gjithsej 7), të cilët lëviznin me një motor dhe dy makina pasagjerësh, ndërsa me makinë ka tërhequr zvarrë njërin prej tyre 23-vjeç, i cili ishte pasagjer në një nga kundërshtarët.

 Nga plumbat ka rënë i vdekur 46-vjeçari që drejtonte motorin, ndërsa i plagosur ka mbetur edhe djali i tij 22-vjeçar, i cili drejtonte makinën e pasme me pasagjerin 23-vjeçar. Më pas 43-vjeçarja që udhëtonte në Mercedes, ka marrë timonin e makinës dhe ka goditur për herë të dytë 23-vjeçarin, i cili tashmë ishte i plagosur në rrugë dhe i cili dha frymën e fundit në spital. 48-vjeçari është larguar nga vendi i ngjarjes në këmbë dhe nën kërcënimin e armës, i ka marrë një makinë shoferit  të një Toyota Yaris dhe është nisur drejt zonës së Açarnit.

Më pas, në Agioi Anargyrou, ai ka hyrë në një lokal dhe i ka marrë paratë pronarit, nën kërcënimin e armës. Duke dalë nga dyqani, ai është pikasur nga policia e veprimit të menjëhershëm që po e kërkonte dhe e njohu nga përshkrimet. Policët kanë tentuar ta vënë nën kontroll, por 48-vjeçari, duke parë makinën e patrullës, ka qëlluar drejt tyre, duke plagosur njërin në gjoks dhe këmbë dhe të dytin në këmbë. Policia është kundërpërgjigjur duke e plagosur për vdekje. Deri më tani janë sekuestruar dy pistoleta, 3 makina dhe një motoçikletë dhe pesë persona të tjerë janë futur dhe po merren në pyetje.