BREAKING NEWS

TRAGIC/ Kastriot Myftaraj jumped from the fourth floor, ending his life, the reason for the extreme act is revealed, images emerge from the place where the journalist and analyst died (VIDEO)

TRAGIC/ Kastriot Myftaraj jumped from the fourth floor, ending his life, the
x
BREAKING NEWS

"Rama has not achieved one of the most important goals", Frrok Çupi 'shoots' the government: He is not only bad at the ministers, but also...

"Rama has not achieved one of the most important goals", Frrok
x
BREAKING NEWS

Shocking/ Jumping from the fourth floor of the building, the well-known Albanian journalist ends his life (NAME+PHOTO)

Shocking/ Jumping from the fourth floor of the building, the well-known Albanian
x
BREAKING NEWS

Suspicions of explosives on Kavaja Street in Tirana, the police set up a security perimeter

Suspicions of explosives on Kavaja Street in Tirana, the police set up a
x
BREAKING NEWS

Serious in Tirana, the man ends his life, jumps from the fourth floor of the building

Serious in Tirana, the man ends his life, jumps from the fourth floor of the
x
BREAKING NEWS

"Today is a scary day! There may be scenarios for victims!", Frrok Çupi comes out with a 'bomb' warning for Sali Berisha's protest: He does not return without a trophy!

"Today is a scary day! There may be scenarios for victims!", Frrok
x
BREAKING NEWS

Berisha and LSI throw "gasoline" on the fire and warn of disturbances during today's protest, they attack Rama and ask him not to provoke the protesters, Noka threatens the police

Berisha and LSI throw "gasoline" on the fire and warn of disturbances
x
BREAKING NEWS

'Secret' information to enter the Parliament building or a scenario of violence? Watch what is happening on the Parliament terrace a few hours before the opposition protest (VIDEO)

'Secret' information to enter the Parliament building or a scenario of
x

Aktualitet

From the order of 200 thousand euros to kill Qazim Sejdini's son-in-law, to the wounding of the businessman Masha and the murder of Talo Çela's brother, other details are revealed from the SPAK file

From the order of 200 thousand euros to kill Qazim Sejdini's son-in-law, to

More than 12 criminal events are thought to have emerged from the testimony of Nuredin Duman and Henrik, following his arrest. SPAK has hit two days ago 8 criminal groups in Tirana, Durres and Elbasan and it is about the most serious crimes in recent years, mafia executions but also murder orders, payment of hundreds of thousands of euros for executions, etc.

Hoxhaj: They offered us 200 thousand euros to kill Sokol Sanxhaktari

The newspaper "SOT" has provided the SPAK file, regarding the investigations launched for some of the gang members in Albania, which contain materials from the testimonies of Nuredin Dumani, arrested a month ago, after he was declared wanted for several murders. committed and involvement in criminal activity. One of the parts that attracts attention is the file for Sokol Sanxhaktari, for which Duman was offered 200 thousand euros to eliminate him. According to Duman himself, the people who had given this amount of money are Florenc Çapja, Vis Korçari, Bledar Muça and Eljo Bitri, as Qazim Sejdini's son-in-law, who is in prison today, had close ties with Suel Çela, who is considered the most stronghold of the Çapjave gang in Elbasan. Meanwhile, the other collaborator of justice, Henrik Hoxhaj, also arrested by the police on the same day as Duman, told the conversation he and Nuredin had had after the offer came to them. "Regarding the citizen Sokol Sanxhaktari, I talked to Nuredin when we were at his house before the murder of the Haxhia brothers. During a conversation, Nuredini told me that he had received an offer for the murder of the citizen Sokol Sanxhaktari, who was the son-in-law of the mayor of Elbasan, Qazim Sejdini. We left him to meet the citizen Bledar Muça after Nuredin had received the order from this citizen. The meeting with Bledi did not take place after the murder of the Haxhia brothers. In connection with the preparation for Sokol's assassination, Nuredin had led people to get information on his movements and had learned that Sokol was leaving in the morning or afternoon accompanied by a gunman, by car both. We would both go to meet Bled Muca and I would do the work because I did not want the money to be shared with other people. The one who would be used as a driver in the murder would also be the informant for Sokol's movements. I would get 150,000 euros while the driver 50,000 euros. This much has been told to me by Nuredin. I do not know the reason why the murder would be committed. "I have not had any meeting with any person except Nuredin", it is said in the testimony given by Henrik Hoxhaj. This much has been told to me by Nuredin. I do not know the reason why the murder would be committed. "I have not had any meeting with any person except Nuredin", it is said in the testimony given by Henrik Hoxhaj. This much has been told to me by Nuredin. I do not know the reason why the murder would be committed. "I have not had any meeting with any person except Nuredin", it is said in the testimony given by Henrik Hoxhaj.

Dumani: Suel Çela më ofroi 250 mijë euro përe vrasjen e administratorin të shkollës private

Nuredin Dumani kërkoi 200.000 Euro nga shoku i Suel Çelës për të vrarë  administratorin e shkollës private në Tiranë,  por ai i ka ofruar shumën prej 150.000 Euro. Për herë të parë, del emri i Suel Çelës pas atentatit të dështuar ndaj pronarit të shkollës private “Wilson” ngjarje e ndodhur më 18 janar 2022 në Tiranë. Sipas dëshmisë së të penduarit të drejtësisë, Nuredin Dumani, porosia i është dhënë nga Suel Çela, por në fakt vrasjen e Lulzim Mashës e kërkonte një mik i Çelës, emrin e të cilit Dumani nuk e bën të ditur, pasi thotë se i kishte vetëm numrin e telefonit.Skerdi Tasi është arrestuar për këtë ngjarje, ndërkohë që vetë biznesnmetni Masha është shprehur se për gati një javë para se të qëllohej është ndjekur dhe është ndjekur dhe është mbajtur në vëzhgim nga një person. “Gjatë komunikimit që kam pasur me Suel Çelën në Matrix më dha një kontakt të një mikut të vet, që ishte i interesuar për eliminimin e pronarit të shkollës Wilson. Më dha kontaktin e këtij personi dhe me këtë person fola disa ditë dhe më kërkoi eliminimin e pronarit të shkollës Wilson për shumën 150.000 Euro. Më kishte dërguar disa foto, garazhin e banesës (i cili ishte me hyrje dhe dalje të ndryshme), në zonën e Bllokut, foton e personit që kishte shkollën, foto ku ishte së bashku me gruan dhe djalin e tij në një restorant. Unë fillimisht që të kryeja këtë punë i kërkova 200.000 Euro. Ai më ofroi shumën prej 150.000 Euro. Këtë person nuk e kam parë asnjëherë dhe nuk e njoh dot. Në telefon regjistrova vetëm numrin e kontaktit të tij. Për këtë vrasje unë kontaktova Henrik Hoxhaj (Rikun) dhe shokun e Rikut që thirrej nipçja dhe për të cilin kam dhënë shpjegime edhe më parë. I thashë Rikut që do ti jepja 100.000 Euro që të kryente këtë punë. Me Rikun kontaktova në telefon me aplikacionin “Matrix”.Organizimin e vrasjes së këtij personi e ka bërë Riku. Gjatë kohës që unë isha në Kosovë, kam komunikuar me Rikun nëpërmjet telefonit, i cili më kërkoi një automjet për të realizuar atentatin ndaj pronarit të shkollës Wilson. Për këtë unë i kam shkruar .... të cilit i kërkova një automjet për punë. Makina ishte Golf 4, ngjyrë blu e errët. Këtë makinë Riku e ka marrë dhe e ka sjellë në Tiranë dhe më ka thënë se është në një garazh por se di se ku. Në dijeninë time kjo makinë nuk është përdorur për punë nga Riku. Pagesën për këtë makinë ia ka bërë Riku personit i cili ka dalë me një Jep Cheroke blind. Riku më ka treguar se, kur ka shkuar të marrë makinën e kanë pritur dy persona, ku njëri prej tyre e ka nxjerrë makinë 30 metra larg nga blindi dhe më pas kanë qëndruar të dy në makinën e blinduar duke pritur mbërritjen e Rikut, “nipçes”… Sipas Rikut njëri nga personat në blind ka qenë trup i mbushur dhe qeros. Ditën e ngjarjes Riku komunikoi me mua në Matrix dhe me tha “kusho lëre se u fëlliqëm”. Riku më tha se i ishte bllokuar arma.Sipas Rikut në drejtim të objektivit ka qëlluar nipçja. Pas ngjarjes i shkrova kontaktit që më dha Suel Çela dhe i thashë me fal se dështuam. Ky personi me tha se e kishte marrë vesh dhe më tha të jenë mirë çunat. Fola dhe me Suelin për këtë por e trajtuam si me shaka, pasi ai ishte i kujdesshëm në bisedë. Për këtë porosi Henriku ka marrë 10.000 Euro kapar”, thuhet në dëshminë e Nuredin Dumanit.

Dumani tregon vrasjen e Bujar Çelës: Ishte hakmarrje për të vëllain

Nuredin Dumani i cili tashmë është “zbërthyer” nga prokurorët e SPAK, ka rrëfyer se si ai në 17 shtator të vitit 2020 bashkë me Enver Divën dhe Besmir Xhixhën vranë vëllain e Talo Çelës, Bujar Çelën.Në dosjen e publikuar, Dumani rrëfen se shkak për vrasjen e Bujarit, ishte bërë vrasja e mikut të tij Klevis Kapllani, për të cilën dyshohej se ishte kryer nga Talo Çela dhe vëllezërit Manhasa.“Në lidhje me vrasjen e Bujar Çelës të ndodhur në Elbasan në 17 Shtator të vitit 2020 dua të sqaroj se, arsyeja që u vra Bujari ishte se 2 ditë më parë më datë 15 shtator të vitit 2020 u vra miku im Klevis Kapllani në Rrogozhinë. Arsyeja e vrasjes së Kapllanit ishte se kishte dërguar pistoletën në ngjarjen e Ramazanit tek servisi i Seit Manhasës vëllait të autorit. Unë u organizova me Enver Diven dhe me Besmir Xhixhën. Jemi takuar në 16 Shtator me Enverin dhe Besmirin në fshatin Pajovë dhe kemi qëndruar gjithë natën duke pritur orën 04:00 të mëngjesit pasi Bujar Çela, në këtë orë çohej për të shkuar tek autobuzat që vinin nga Greqia dhe pinte kafe aty.Në orën 4:00 kemi shkuar tek shtëpia e Bujar Çelës por na diktuan. Unë së bashku me çunat i shkova para shtëpisë dhe po prisja që të hapej dera e banesës për të dalë jashtë Bujari. Duke qëndruar në pritje vjen pas meje një shtetas të cilin nuk e njihja dhe e pyes kush je ti ? Më tha që jam i shtëpisë këtu. Unë isha veshur me një jelek antiplumb dhe i them personit jam i Policisë. I thash çunave, o komandant hajde se na pikasën dhe u larguam. Unë isha me mjetin Mercedes E Class i vitit 2012 i cili ishte e vjedhur…. Pasi ikëm direkt tek kthesa e Cërrikut që të largoheshim nga lagja e Bujarit. Më pas shkova drejt vendngjarjes. Rrugës afër lokalit pashë që doli nga makina Bujar Çela në atë moment bëra rreth rrotullimin dhe e ndalova makinën pak më përpara lokalit. Kur ata më panë që unë zbrita nga makina, Enveri doli nga makina ku po qëndronte dhe shkon në drejtim të Bujar Çelës për ta qëlluar. Në atë moment Enveri e goditi me armën Scorpions 7.65 diku tek 20 herë. Unë shkova për ta qëlluar por pistoleta me ngeci. Ishte pistoleta që me kishte falur Talo Çela. Bujari nuk kishte vdekur akoma por unë e doja të vdekur. Meqenëse mua mu bllokua arma që kisha thërras Besin që ishte shofer dhe i thash hajde më sill armën. Më tha ça të bëj, i thash ta godiste në kokë. Ai qëlloi dy herë me pistoletë 9 mm nuk e mbaj mend armën. Jemi larguar direkt pastaj secili me makinë të vetë në drejtim të Peqinit ku unë ika shumë para dhe prita sa të vinin çunat”, thuhet në dëshminë e Dumanit.

Most read