BREAKING NEWS

"We remove the non gratats"/ McGonigal scandal, "bombshell" by Milaim Zeka: Here is the promise for the Hague Court

"We remove the non gratats"/ McGonigal scandal, "bombshell"
x
BREAKING NEWS

Quarrel between several young people in a bar, reported to be injured

Quarrel between several young people in a bar, reported to be injured
x
BREAKING NEWS

The shocking event in Gramsh, the head of the village speaks: We are shocked, it has left us speechless

The shocking event in Gramsh, the head of the village speaks: We are shocked, it
x
BREAKING NEWS

Serious/ The young man was stabbed at 2 in the morning in Skënderbej Square, the police issue an important call for citizens

Serious/ The young man was stabbed at 2 in the morning in Skënderbej
x
BREAKING NEWS

Edi Rama is ill, the prime minister is absent from the important event, the details are quickly revealed

Edi Rama is ill, the prime minister is absent from the important event, the
x
BREAKING NEWS

Tragedy in Gramsh/ The mortuary doors are opened in the victims' houses, the neighbor tells the situation between the brothers

Tragedy in Gramsh/ The mortuary doors are opened in the victims' houses,
x
BREAKING NEWS

Journalist Robert Papa reveals the reason why the US cannot declare Edi Rama non grata: It is a big blow

Journalist Robert Papa reveals the reason why the US cannot declare Edi Rama non
x
BREAKING NEWS

'Crack' in the north of Kosovo, there are reports of gunshots, the details of the last minutes are coming out quickly

'Crack' in the north of Kosovo, there are reports of gunshots, the
x

Aktualitet

The serious event in Morina, AMP reacts immediately

The serious event in Morina, AMP reacts immediately

A van with contraband while trying to illegally cross the border in Morina, was followed by the police, who were conducting an operation for illegal border crossing.

The Police Oversight Agency has recently reacted by reporting what happened:

On 04.12.2022 at around 11:09 p.m., an employee of the Economic-Financial Crime Sector at DVP Kukës found a Volkswagen van, which was speeding along the Milot - Kukës highway, in the place called "Rubik" and irregularly, creating suspicion.

After the notification and verification by the Kukes Command Hall, it turned out that the Volkswagen van with license plate AA 730 VM was rented. Immediately after the verification by the Command Hall, it was communicated with the police services closest to the location of the vehicle, those of the "Shqipoja" Police Patrol who were on duty at the Ura e Drini i Zi and they were asked to stop and control the vehicle. , as it was suspected that it could be with immigrants coming from the Middle East.

After receiving the notification, the "Shqipoja" Police Patrol moved towards the village of Mamas, where the suspect van was last detected, and after a few minutes of movement on the national axis, in the place called Mamas, they detected the van deviating from the road main and enter a secondary road. They continued following the vehicle under the underpass of the village of Mamas-Kukës and after about 100 meters, the driver of the vehicle, K. GJ. The 29-year-old stopped the vehicle trying to run away, at which time the people in the van also tried to run away from the police.

At this moment, the police officer Inspector KB, according to his statements, took out his gun and after shooting twice in the air continued to follow them, but being a difficult terrain with bushes and humidity and in the dark conditions, he was prevented from carrying out involuntary shooting with the pistol he was holding. As a result, the Egyptian citizen MH G was injured, who received a gunshot wound in the back.

Menjëherë, punonjësit e policisë kanë bërë shoqërimin drejt Spitalit Rajonal të Kukësit të shtetasit egjiptian të plagosur, si edhe drejtuesit të mjetit furgon, i cili pësoi lëndime të lehta pasi u rrëzua nga një lartësi rreth 3 metra gjatë ndjekjes nga ana e punonjësve të policisë. Pasi kanë marrë ndihmën e parë në Spitalin Rajonal të Kukësit, ata janë përcjellë për në Spitalin e Traumës Tiranë dhe aktualisht janë jashtë rrezikut për jetën.

Gjithashtu, në DVP Kukës janë shoqëruar në lidhje me këtë ngjarje 12 shtetas nga vendet e Lindjes së Mesme për kryerjen e veprime hetimore të mëtejshme.

Eshtë verifkuar dhe dokumentuar se drejtuesi i mjetit rezulton shtetasi K. GJ, 29 vjeç, i cili u arrestua në flagrancë si person i dyshuar për veprën penale “Dhënie ndihmë për kalim të paligjshëm të kufjve” dhe “Mosbindja e Urdhërit të Punonjësit të Policisë së Rendit Publik” parashikuar nga nenet 298/2 dhe 242 të Kodit Penal.

Ndërkohë, është bërë pezullimi nga detyra e punonjësit të policisë, Inspektor K. B., deri në përfundimin e hetimeve mbi këtë ngjarje.

Nga këqyrja e vendit të ngjarjes janë sekuestruar 3 gëzhoja pistolete të tipit GLOK që i përkasin armës së punonjësit të policisë K.B.

At the same time, under the direction of the Prosecutor's Office of the Judicial District of Kuka, full investigations are being carried out to clarify the legal position of the employees of the police structures involved in the event, and at the end of the investigative actions and conclusions of the Prosecutor's Office, the criminal responsibility of the employees will be determined. the police.

AMP remains committed to its mission of guaranteeing the implementation of the law and invites citizens to report any case of abuse or violation of the law by State Police employees, by calling the toll-free number 0800 90 90.