BREAKING NEWS

Ambassador Yuri Kim lands in Basha's office

Ambassador Yuri Kim lands in Basha's office
x
BREAKING NEWS

Proposed for March 6 / Sali Berisha is suddenly withdrawn from the race by the well-known candidate, here is what happened

Proposed for March 6 / Sali Berisha is suddenly withdrawn from the race by the
x
BREAKING NEWS

Flamur Noka reveals for the first time the shocking behind the scenes: How he "sold" me and Edi Paloka to the embassy! Lulzim Basha will be arrested if he goes to this place ...

Flamur Noka reveals for the first time the shocking behind the scenes: How he
x
BREAKING NEWS

The SP leadership convenes, the names are revealed: Here are the 6 possible candidates for March 6

The SP leadership convenes, the names are revealed: Here are the 6 possible
x
BREAKING NEWS

Covid-19 in Albania / MoH: Over 1000 infected and 5 lives lost in the last 24 hours

Covid-19 in Albania / MoH: Over 1000 infected and 5 lives lost in the last 24
x
BREAKING NEWS

Bad weather 'lands' in Albania, rain and snow at night (Affected areas)

Bad weather 'lands' in Albania, rain and snow at night (Affected
x
BREAKING NEWS

"While politics is buzzing with locks ...", Edi Rama publishes the figures of the National Council and stings the opposition: Let us continue to listen to each other

"While politics is buzzing with locks ...", Edi Rama publishes the
x
BREAKING NEWS

"You are in the race with Sali who comes out more", Rama returns the answer to the commenter: I am in the race only with ...

"You are in the race with Sali who comes out more", Rama returns the
x

Aktualitet

Infectologists warn and show what is expected: The country may be endangered by the Omicron variant of the coronavirus

Infectologists warn and show what is expected: The country may be endangered by

Kosovo could be endangered by the spread of the new variant of the coronavirus, Omicron, which has already affected many countries around the world.

This is the opinion of infectologists who have called for vigilance regarding the observance of protective measures, especially since the exact degree of aggressiveness of this new variant is still unknown.

Infectious disease specialists have also said that institutions should impose new measures against COVID-19 always keeping in mind the movements of the virus and the current epidemiological situation.

So far, no case with the Omicron variant has been confirmed in Kosovo.

On November 26, the World Health Organization said Omicron, originally identified in South Africa, was a "disturbing variant."

Officials in South Africa have said that 90 percent of new cases are with the Omicron variant, which has a large number of mutations.

"Patients mainly complain of body aches and fatigue and these symptoms we have encountered in young patients, not older people," Angelique Coetzee of the South African Medical Association told the BBC.

Infectious disease specialist Sali Ahmeti told Radio Free Europe that the end-of-year holidays increase the risk of cases with this variant of the virus in Kosovo.

"This variant poses a threat to us as well, especially now close to the New Year holidays when our fellow citizens from different parts of the world can come to us," he said.

Ahmeti said that although the exact degree of risk from the new variant of the virus is not known, citizens and institutions should contribute to avoiding its spread.

"We have to be vigilant and vigilant. "We need to address the potential threats that this virus can pose," he said.

The infectologist, at the same time the director of the Hospital and University Clinical Service of Kosovo (SHSKUK), Valbon Krasniqi, told Radio Free Europe that Kosovo is endangered by the distribution of the Omicron variant.

"What we have seen in other variants, it is unbelievable that any country can be saved. "It also depends on how much people there will be," he said.

So far, the Omicron variant has been distributed in many countries of the world, including the United Kingdom, Germany, Italy, Belgium, Denmark, Botswana, Israel, Australia, Hong Kong and the Czech Republic and others.

Ministria e Shëndetësisë (MSH) në Kosovë më 27 nëntor bëri të ditur se gjatë një takimi të Komitetit për koordinim dhe vlerësim të situatës me pandeminë COVID-19, është diskutuar për variantin Omicron.

MSH-ja ka paralajmëruar se nga java që nis më 29 nëntor do të bëhet rishqyrtimi i masave në fuqi dhe do të marren masa të tjera “sipas nevojës dhe zhvillimeve lidhur me COVID-19”.

Kosova së fundmi ka shënuar rënie të rasteve me koronavirus. Gjatë shtatë ditëve të fundit, në vend janë regjistruar 78 raste.

Sipas masave që janë aktualisht në fuqi në Kosovë, mbajtja e maskës në ambiente të hapura dhe të mbyllura publike është obligative. Po ashtu, qytetarët duhet të tregojnë dëshminë e vaksinimit kundër koronavirusit apo të testit negativ për hyrje në qendra tregtare, restorante, bare dhe vende të tjera publike.

Gjithashtu, sipas masave në fuqi, secili person që hyn në Kosovë duhet të posedojë dëshmi për vaksinim të plotë, shërim nga COVID-19 apo një test negativ.

Megjithatë, shumë shpesh, sidomos në kohën e uljes së numrit të rasteve në Kosovë, vërehet një mungesë e respektimit të masave në fuqi.

Sipas Organizatës Botërore Shëndetësisë, testet aktuale PCR diagnostikuese për koronavirusin SARS-CoV-2 e detektojnë edhe variantin Omicron.

Përkujtojmë se testet për detektimin e variantit Delta të koronavirusit nuk kishte pasur mundësi të kryhen në Kosovë dhe kështu mostrat nga Kosova ishin dërguar në Berlin të Gjermanisë.

Çfarë është varianti Omicron dhe çka dihet deri më tani?

Varianti i koronavirusit, Omicron u vërejt për herë të parë në Afrikën e Jugut më 23 nëntor të vitit 2021.

Më 28 nëntor, Organizata Botërore e Shëndetësisë tha se e kishte klasifikuar këtë variant si “shqetësues” për shkak të disa mutacioneve dhe mënyrës se si ato mund të kenë ndikim në sjelljen e virusit, si për shembull, se sa shpejt mund të shpërndahet apo shkallën e sëmundjes që shkakton.

Sa i përket transmetueshmërisë, OBSH-ja tha se ende është e paqartë nëse Omicron është më i transmetueshëm sesa variantet paraprake, përfshirë variantin Delta.

“Është rritur numri i personave që po infektohen në zonat e Afrikës së Jugut, që janë prekur nga ky variant, por studimet epidemiologjike janë duke u kryer, në mënyrë që më pas të mund të kuptojmë nëse rritja e rasteve është për shkak të Omicronit apo faktorëve të tjerë”, tha OBSH-ja.

OBSH-ja tha se është ende e paqartë nëse varianti Omicron shkakton sëmundje më të rëndë, krahasuar me variantet paraprake.

“Të dhënat paraprake sugjerojnë se ka rritje të hospitalizimeve në Afrikën e Jugut, por kjo mund të jetë edhe për shkak të rritjes së numrit të të infektuarve sesa rezultat i infeksionit me Omicron”, thuhet në njoftim.

Ndërkaq, sa i përket simptomave, OBSH-ja tha se aktualisht nuk ka informacione që sugjerojnë se simptomat e lidhura me variantin e ri, Omicron janë të ndryshme nga ato që shkaktojnë variantet e tjera.

Vaksinat ekzistuese vazhdojnë të jenë efektive kundër sëmundjes së rëndë dhe vdekjes, tha OBSH-ja, duke theksuar se ende nuk ka të dhëna se cili është ndikimi që Omicron mund të ketë mbi vaksinat ekzistuese kundër koronavirusit.

“OBSH-ja po punon me partnerët teknikë për të kuptuar ndikimin potencial që ky variant ka në kundërmasat ekzistuese, përfshirë vaksinat. Vaksinat vazhdojnë të jenë mjete kritike për të zvogëluar sëmundjen e rëndë dhe vdekjen, përfshirë edhe infektimeve kundër variantit dominues, Delta”, tha OBSH-ja.

Megjithatë, OBSH-ja tha se sipas të dhënave të para, Omicroni rrit rrezikun e riifektimeve, pasi njerëzit që më herët e kanë pasur COVID-19 “mund të riinfektohen më lehtë me COVID-19”.

A janë të gjitha mutacionet e virusit të rrezikshme?

Para përhapjes së variantit Omicron nëpër botë, koronavirusi i ri që u shfaq për herë të parë në fund të vitit 2019, ka pësuar disa mutacione.

Në Kosovë në muajt e fundit ka pasur përhapje të variantit Delta dhe Delta Plus që janë vlerësuar variante me përhapje më të shpejtë dhe me pasoja më të mëdha në shëndet.

Infektologu Ahmeti tha se mutacionet e virusit do të vazhdojnë përderisa virusi vazhdon të jetë prezent.

Megjithatë, sipas tij, shqetësuese mbetet nëse mutacionet do të jenë rezistente ndaj imunitetit natyral të njerëzve apo imunitetit të krijuar nga vaksinat kundër koronavirusit.

“Është në hulumtim e sipër sjellja e tij ndaj imunitetit natyral dhe pas-vaksinal. Veçse kanë filluar hulumtimet e qëndrueshmërisë së këtij virusi në raportin e imunitetit pas-vaksinal”, tha infektologu Ahmeti.

Një grua në një taksi mban maskë me ngjyrat e flamurit të Afrikës së Jugut. Soveto, Afrikë e Jugut, 26 nëntor 2021.

Në Kosovë deri më tani janë vaksinuar me të dy dozat 761.003 qytetarë, përkatësisht mbi 40 për qind e popullsisë. Momentalisht mundësi vaksinimi kanë të gjithë personat mbi 12 vjeç.

Duke komentuar mutacionet e shpeshta dhe variantet e koronavirusit, infektologët kanë thënë se jo të gjithë variantet e reja të një virusi, që mund të shfaqen, janë më të rrezikshme se variantet paraprake.

“Mund të ketë variante më agresive apo më pak agresive”, tha për REL-in, Shemsedin Dreshaj, infektolog.

Dreshaj ka thënë se, megjithatë, variantin Omicron e sheh si të rrezikshëm dhe me potencial të shpërndarjes në Kosovë.

Disa shtete në botë veçse kanë filluar të marrin masa për të parandaluar përhapjen e këtij varianti të koronavirusit.

On November 27, British Prime Minister Boris Johnson announced that all persons entering the country must undergo a PCR test for coronavirus and must be self-isolated until they test negative. Also, all persons who are in contact with infected people with Omicron should be isolated for ten days.

The European Union and the United States have also imposed travel restrictions on southern African countries in order to curb the spread of the Omicron variant.

Infectologists warn and show what is expected: The country may be endangered by