BREAKING NEWS

SPAK's ax begins on Berisha's family members, Shkëlzeni is called as a witness for "Gërdec", here are the facsimiles that sink him, the evidence that shows the son of the "non woman" as the shadow owner of the business of death, how he placed the minis...

SPAK's ax begins on Berisha's family members, Shkëlzeni is called
x
BREAKING NEWS

The US statement about "non-women" and the crackling of handcuffs for his family members "furious" Sali Berisha, the head of "Foltore" accusations, threats and attacks against SPAK

The US statement about "non-women" and the crackling of handcuffs for
x
BREAKING NEWS

The "hemorrhage" of the DP deserters group begins, Dash Sula, Lefter Gështenja and "Rhapsody" Gjekmarkaj distance themselves from Sali Berisha after the American ultimatum

The "hemorrhage" of the DP deserters group begins, Dash Sula, Lefter
x
BREAKING NEWS

Quarrel breaks out in the anti-American gang, Berisha cuts off Bardhi's hopes for General Secretary, declares that Noka is number 2, "Foltorja" pressures the Supreme Court for the stamp before creating a new party

Quarrel breaks out in the anti-American gang, Berisha cuts off Bardhi's
x
BREAKING NEWS

What happened in the USA between Yuri Kim and Edi Rama, why did the Albanian prime minister censor the meeting with the former American ambassador?

What happened in the USA between Yuri Kim and Edi Rama, why did the Albanian
x
BREAKING NEWS

Edi Rama's positions in the USA are getting worse, McGonigal accepts the bribery charge of 225 thousand USD for lobbying the Albanian prime minister, the former FBI agent risks 5 years in prison for the Albanian file

Edi Rama's positions in the USA are getting worse, McGonigal accepts the
x
BREAKING NEWS

Salaries 900 euros in the state, the salary increase calendar in the public sector is revealed, here's when teachers, policemen, soldiers, doctors and nurses will benefit

Salaries 900 euros in the state, the salary increase calendar in the public
x
BREAKING NEWS

McGonigal accepted the accusations of lobbying against the DP, Basha comes out with a strong reaction: Sali...

McGonigal accepted the accusations of lobbying against the DP, Basha comes out
x

Aktualitet

The wiretapping reveals the scheme, how cannabis is being cultivated in the villages of Kruja

The wiretapping reveals the scheme, how cannabis is being cultivated in the

8 people were arrested and 5 others are wanted after a 3-year investigation against a group that was involved in the cultivation of cannabis in the mountainous area of ??Kruja.

The media have published parts of the investigation file where they talk about the interceptions between the traffickers, who encourage each other not to give up until the end in the hope that the police will not cut the roots of the cannabis.

"On 15.09.2020 at 07.24 the radio communication between suspected citizens such as A - person under investigation Asim Paluci and B - victim under investigation Bujar Sefa was intercepted.
Bujar Sefa: O friend,
Asim Paluci: Order.
Sefa: How are you, uncle, how are you? Did you wake up well?
Palucci: Good, good.
Sefa: Has there been any hidden car since I left?
Paluci: No, hala, no hala.
Sefa: How did the plants bloom today?
Paluci: Good morning, what do you want?
Sefa: Just like the dro ishalla don't cut us, man, don't give up because hope dies last.
Paluci: Oh, give up, there's nothing else to do. What are you doing?
Sefa: Yes, why don't you play with them, why don't you play with them.
Paluci: For a week supposedly or more?
Sefa: For a week, I don't know more...
Paluci: On Sunday, huh?
Sefa: yes. Take the believers, because they are coming with a shot, they are waiting for them even today, it's for you... They will come in 5 minutes because it is coming, it is a white SUV in Noj.
Palucci: Good. I am there in front of you. I took it off, I took it all off in the tent.

From the 3-year investigation, it was found that these citizens, in cooperation with each other, cultivated in the Cudhi administrative unit, Krujë municipality, as well as sold significant quantities of the narcotic cannabis sativa.

Person A: Do they have prey or not?
Person B: Not for God's sake.
Person A: Remove those pipes, the man cut you off, take them to Ahmet's pipes.

Në dosjen e dërguar në Gjykatë, SPAK ka renditur edhe biseda ku kultivuesit këshillojnë njëri-tjetrin të jenë të kujdesshëm me mjetet e komunikimit dhe të përdorin aplikacionet me internet dhe radio, nga frika e përgjimeve.

Personi A: Interesohu hap syt, pash kret e familjes, rri sa ma afër bimëve ta di, mos t’merrem me rob t’u fol kot.
Personi B: Po unë të bëj mesazh në telefon a naj gjo?
Personi A: Po ça mesazh o burrë, po ke radion, se çitu jam ke karburanti.

Gjatë hetimeve për këtë dosje u asgjesuan në kohë të ndryshme bimë kanabisi të kultivuara, teksa hetuesit zbuluan se kultivuesit kishin krijuar sistem vaditje dhe punësuar njerëz për kujdesin e saj.
Lënda narkotike mbillej në Njësinë Administrative Cudhi të Bashkisë Krujë, në 5 fshatra, në sipërfaqe tokash pyll kryesisht me pronar “shtet” zona kufitare me njëra-tjetrën.

Gjithashtu, SPAK thotë se ata u ndihmuan nga efektivë policie dhe kryepleq për evitimin e kontrolleve, teksa 5 persona të përfshirë në kultivim dhe trafik, janë ende në kërkim. Kjo është një nga dhjetëra bisedat e përgjuara nga Prokuroria e Posaçme mes kultivuesve të kanabisit në fshatrat e Krujës, të cilët shqetësohen për kontrollet e policisë në zonë dhe kërkojnë të fshehin gjurmët.

With the evidence that consisted of wiretapping and cases of seizure of cannabis plants in the field over 3 years, the Special Court left 7 of the 8 detainees in jail indefinitely on Saturday.