BREAKING NEWS

He is requesting a reduction of the sentence to 1.6 years in prison, this is what happened today in the Court with Saimir Tahir

He is requesting a reduction of the sentence to 1.6 years in prison, this is
x
BREAKING NEWS

Vis Martinaj's family members end up in GJKKO, what is expected to happen

Vis Martinaj's family members end up in GJKKO, what is expected to happen
x
BREAKING NEWS

Stays in the cell for the incinerator affair/ Former senior official makes the emergency move. The most recent decision is clarified

Stays in the cell for the incinerator affair/ Former senior official makes the
x
BREAKING NEWS

Arian Çani comes out with the shocking statement: Do not enter any bar, here is the place you stopped to drink coffee in Tirana, that's where the killers live

Arian Çani comes out with the shocking statement: Do not enter any bar,
x
BREAKING NEWS

"Working in the fields, human trafficking to England"/ How Albanians are turning TIK Tok into a dark Web, luring criminal gangs

"Working in the fields, human trafficking to England"/ How Albanians
x
BREAKING NEWS

Serious accident, two cars collided, the police officer lost his life

Serious accident, two cars collided, the police officer lost his life
x
BREAKING NEWS

"Without their approval, no boat moves"/ The Italian daily "dismantles" the Albanian mafia: They walk with "honor" and "little blood"

"Without their approval, no boat moves"/ The Italian daily
x
BREAKING NEWS

"I expect to be arrested on Tuesday"/ former president Donald Trump, makes the urgent move, invites citizens to...

"I expect to be arrested on Tuesday"/ former president Donald Trump,
x

Aktualitet

Supporting ISIS with posts on social networks, SPAK demands 4.5 years in prison for Ibrahim El-Salih, a 47-year-old with high social risk is arrested in Shkodër

Supporting ISIS with posts on social networks, SPAK demands 4.5 years in prison

Yesterday, the Special Prosecutor's Office requested 5.4 years in prison for Ibrahim El Salih (Lekica/Mujjahid), accused of terrorist attacks, but due to the shortened trial, he was reduced to 1/3 of the sentence. According to SPAK, he made calls on social networks in support of ISIS, but during the questioning during the investigation phase, he showed remorse. SPAK's investigations were carried out in cooperation with the General Directorate of the State Police (Judicial Police Officers of the Anti-Terror Directorate) and the Investigators of the National Bureau of Investigation, while the 56-year-old is charged with the criminal offense of "Incitement, public appeal and propaganda" for committing acts with terrorist intent". The 56-year-old from Kukësi was arrested in May, after posting terrorist articles and photos on social networks. made public appeals and propaganda for committing terrorist acts against some important state institutions. Ibrahim El Salih (Lekica), a person with religious extremist tendencies, only made posts about the Islamic religion, and in one of them he wished for the destruction of Israel.

A 47-year-old man is handcuffed in Shkodër

Meanwhile, a 47-year-old man was arrested today in Shkodër for possession of weapons without a permit. It is known that the citizen with the initials L.SH. was arrested after a pistol was found in the restaurant. "The services of the Shkodër Police Station, following checks in various premises, for the capture of persons who circulate with firearms or other illegal items, based on the information provided through intelligence, about a citizen who was circulating with a weapon , have immediately organized the work to locate and capture him. During the checks, in a restaurant, in the place called "Sarreç", the Police services located the citizen L. Sh. who was carrying a weapon, who when he saw the Police services, tried to run away, but was neutralized and immediately handcuffed by the Police services. The pistol firearm was seized as material evidence. At the end of the actions, the citizen L. Sh., 47 years old, was arrested red-handed and the materials were handed over to the prosecutor's office for further actions," the police announced.

Sekuestrohen mbi 13 mijë euro në Kakavijë, procedohet shoferi shqiptar

Nga ana tjetër, një 27-vjeçar është proceduar nga policia, pasi nuk deklaroi në pikën kufitare të Kakavijës një shumë prej 13 mijë eurosh. Bëhet fjalë për shtetasin me inicialet F. A. Mësohet se policia kufitare, gjatë kontrollit të ushtruar në autobusin e linjës Athinë-Tiranë, në sediljen e drejtuesit gjeti 13 100 euro. I riu nuk e kishte deklaruar këtë shumë parash, sipas përcaktimeve ligjore në fuqi. “Bazuar në analizën e riskut, në dalje të RSH-së, shërbimet e Policisë Kufitare, gjatë kontrollit të ushtruar në autobusin e linjës Athinë-Tiranë, në sediljen e drejtuesit, shtetasit F. A., gjetën 13 100 euro, të cilat u sekuestruan në cilësinë e provës materiale. 27-vjeçari nuk e kishte deklaruar këtë shumë parash, sipas përcaktimeve ligjore në fuqi. Në përfundim të veprimeve hetimore, specialistët e Seksionit për Hetimin e Krimeve Ekonomike dhe Financiare të DVP Gjirokastër referuan materialet në Prokurori dhe nisi procedimi penal në gjendje të lirë për shtetasin F. A., 27 vjeç, banues në Tiranë, për veprat penale “Mosdeklarimi në kufi i të hollave dhe i sendeve me vlerë” dhe “Pastrimi i produkteve të veprës penale ose veprimtarisë kriminale”, thuhet në njoftimin e policisë.

Prangoset një 36-vjeçar në Cërrik

Po ashtu, një person është arrestuar dje në Cërrik për vjedhje. Mësohet se në pranga ka rënë një 36-vjeçar me iniciale B.M. Bëhet me dije se i riu është autori i 7 vjedhjeve të kryera në seri gjatë një periudhe kohe të caktuar. “Shërbimet e Komisariatit të Policisë Kavajë, në vijim të punës për goditjen e paligjshmërive në fushën e vjedhjes së pronës dhe pasurisë, në bashkëpunim me Komisariatin e Policisë Cërrik, finalizuan operacionin policor të koduar “Often”, në kuadër të të cilit u vu në pranga shtetasi: B. M., 36 vjeç, banues në Cërrik, për veprën penale "Vjedhja". Ky shtetas është kapur në flagrancë duke vjedhur në një banesë, në fshatin Qerret, Kavajë. Nga veprimet hetimore rezultoi se 36-vjeçari ishte shpallur më kërkim, pasi Gjykata e Rrethit Gjyqësor Elbasan, me vendimin e datës 23.01.2023, i ka caktuar masën e sigurisë "Arrest në burg", për veprën penale "Vjedhja", kryer në bashkëpunim. Në vijim të veprimeve hetimore të kryera nga specialistët për Hetimin e Krimeve të Komisariatit të Policisë Kavajë ka rezultuar se ky shtetas, gjatë javës së fundit të muajit janar, ka vjedhur sende të ndryshme, në 6 banesa dhe në 1 subjekt tregtar, në Kavajë”, njoftoi policia.

Most read