BREAKING NEWS

Video/ Switzerland does not give up, shakes Serbia's net, Embolo equalizes the numbers

Video/ Switzerland does not give up, shakes Serbia's net, Embolo equalizes
x
BREAKING NEWS

"The protest of December 6 is a good opportunity for the opposition to get the attention of the EU", the political scientist reveals the reason why Vucic does not come to Tirana

"The protest of December 6 is a good opportunity for the opposition to get
x
BREAKING NEWS

Serbian media echoes the terrible murder in Kosovo: The police surrounded him, but the author chose to kill himself

Serbian media echoes the terrible murder in Kosovo: The police surrounded him,
x
BREAKING NEWS

The Democratic MP surprises with the statement: The Democratic Party is responsible for the departure of young people

The Democratic MP surprises with the statement: The Democratic Party is
x
BREAKING NEWS

The EU Summit for the Western Balkans in Tirana, the German Chancellor is also present, here's who will accompany him

The EU Summit for the Western Balkans in Tirana, the German Chancellor is also
x
BREAKING NEWS

The election of the head of SPAK, the lawyer makes a strong statement: They have deviated from the objective, they are not dealing with high officials

The election of the head of SPAK, the lawyer makes a strong statement: They have
x
BREAKING NEWS

The Bra├že-Balla clash over the budget, the SP deputy sheds light on the behind-the-scenes

The Braçe-Balla clash over the budget, the SP deputy sheds light on the
x
BREAKING NEWS

COVID-19 in Albania/ The Ministry of Health comes out with an important announcement, here's what's happening

COVID-19 in Albania/ The Ministry of Health comes out with an important
x

Aktualitet

"Hello Petron of Vlora..."/ The Albanian gang "reigned" in Athens, lots of euros, weapons on TikTok and crazy expenses. How "Esko's" right-hand police girlfriend helped them (VIDEO)

"Hello Petron of Vlora..."/ The Albanian gang "reigned" in

Crazy expenses and rides on the streets of Athens with the luxurious "Mercedes", but also a demonstration of strength and greetings with guns and bundles of euros in the hands on Instagram and Tik Tok social networks.

This was the reflection of the life of the 30-year-old Albanian Esmin Ferhati, who was arrested yesterday when he attacked a Greek female officer with a screwdriver and was wounded by the latter's service weapon in an attempt to defend himself.

Known by the nickname "Esko", the Albanian had "invaded" the old dormitory building of the Polytechnic University of Athens "Zografou" and terrorized the Greek capital with robberies, kidnappings, while also controlling a part of the narcotics market.

"Hello Petron of Vlora..."/ The Albanian gang "reigned" in

Their life of luxury was the source of frequent robberies in supermarkets, gas stations and second-rate banks, while the biggest hit was the robbery of the University, where the group took equipment worth a total of 300,000 euros.

Por duket se “Esko” dhe banda e tij vepronin të qetë në Athinë për shkak edhe të lidhjeve me policinë greke, ndërsa lëvizte i lirë dhe s’kishte shkuar kurrë në burg pavarësisht se akuzohet për 5 çështje penale, ku përfshihet edhe rrëmbimi i djalit të një gazetari në maj të 2019-ës.

"Hello Petron of Vlora..."/ The Albanian gang "reigned" in

Hetuesit e çështjes, po ndjekin

me interes të madh rastin e përfshirjes së një oficere policie në provë vetëm 22vjeçe, e cila shërben në një departament lokal dhe që dyshohet se ka pasur një rol specifik në organizatën kriminale me mbi 10 anëtarë të krijuar nga “Esko”.

Protothema raporton se e reja kishte krijuar një lidhje dashurie me nënkryetarin shqiptar të bandës, të cilin e njihte para se të bëhej pjesë e uniformave blu të Athinës. Ajo dyshohet se ka dhënë informacion për lëvizjet e kolegëve të saj dhe numrin e forcave të policisë që shkonin në aksione për të goditur bandën e shqiptarëve.

22-vjeçarja kishte lajmëruar pak ditë më parë organizatën kriminale shqiptare, në një operacion të ngjashëm nga NënDrejtoria e Sigurisë së Atikës Verilindore, por edhe për operacionin e djeshëm të Nëndrejtorit të Sigurisë së Athinës dhe OPKE, ishte kujdesur që të linte gjurmë të lëvizjeve të policisë.

Çështja thellohet edhe më tej pasi vajza greke vjen nga një familje me traditë në policinë e Athinës, pasi babai i saj ishte polic dhe ka ndërruar jetë, ndërsa vetë 22-vjeçarja do të kryente betimin final në ditët në vijim.

Sipas informacioneve, 22-vjeçari ka qenë e dashur për publikun në zonën ku jetonte dhe madje kandidoi edhe në zgjedhjet për këshilltarët bashkiakë.

Ndërkohë, në fotot e publikuar nga mediat greke oficerja e policisë shihet jashtë orarit zyrtar duke shijuar jetën e luksit me “Eskon” dhe grupin e tij, ndërsa në dorë mban edhe një armë.

Demonstrimi në rrjetet sociale

Një nga gabimet e bëra nga banda e kriminelëve të “Zografou”, është se ata ngarkonin video të jetës së tyre luksoze në rrjetet sociale, kryesisht në Tik-Tok.

Në llogaritë e tyre hetuesit grekë kanë gjetur materiale të bollshme me armë, pistoleta, makina të shtrenjta, ora dhe shumë para.

Grabitjet, sidomos në orët e para të mëngjesit, por edhe trafiku i drogës, kanë qenë burimet e “parave të zeza” të bandës, ndërsa në dosjen voluminoze të çështjes, e cila u krijua nga Nëndrejtoria e Sigurimit të Athinës, përfshihen ngjarje që përshkruajnë në detaje veprimtarinë e tyre kriminale.

Ndërkohë, fakti që 30-vjeçari shqiptar ka plagosur një efektive greke me kaçavidë, ka ndezur polemikat mes Demokracisë së Re në pushet dhe KKE-së.

Kjo pasi deputeti i KKE-së, Kristos Katsotis në deklaratat e tij tha: “Meqë u përballën me një bandit të tillë, plani duhej të ishte ndryshe dhe jo vetëm një oficer policie. Pra, kur thuhet se kishte një kaçavidë siç thoni ju, janë të justifikuara pesë të shtënat?”.

The MP was answered by Ioanna Gelestathi, the head of the Department of Citizen Protection in the political force headed by Prime Minister Mitsotakis.

"Christos Katsotis of the KKE asks if five shots are justified since the bandit attacked the police officer with a screwdriver. I suggest we retire the police officer, send her daughter in her place, and then answer his question," she said.

From the checks carried out at Politeknioupoli and in the apartments where (some of the family members of the gangs) lived, the police found and seized: