BREAKING NEWS

Coronavirus in Albania / 15 dead in the last 24 hours, 594 new cases with Covid, 984 citizens recover

Coronavirus in Albania / 15 dead in the last 24 hours, 594 new cases with Covid,
x
BREAKING NEWS

Killed the policeman in Lezha, Aldi Rama leaves urgently for Tirana, here is his health condition

Killed the policeman in Lezha, Aldi Rama leaves urgently for Tirana, here is his
x
BREAKING NEWS

It was reported that he committed suicide, the police give the official notification to Aldi Rama

It was reported that he committed suicide, the police give the official
x
BREAKING NEWS

SPAK lands in this city, Education offices are raided

SPAK lands in this city, Education offices are raided
x
BREAKING NEWS

The action ends / He was being chased by the police for 5 hours, the perpetrator of the execution of the police officer in Lezha commits a serious act

The action ends / He was being chased by the police for 5 hours, the perpetrator
x
BREAKING NEWS

The director of "Shefqet Ndroqi" resigns, this is the well-known doctor who takes his place (NAME)

The director of "Shefqet Ndroqi" resigns, this is the well-known
x
BREAKING NEWS

Dynamics / He was with the killed deputy commissioner, the Chief of Crimes in Lezha Police gives the details of the tragic event: We were looking to arrest someone else who had injured earlier ... (NAME)

Dynamics / He was with the killed deputy commissioner, the Chief of Crimes in
x
BREAKING NEWS

Execution of Deputy Police Commissioner, Yuri Kim reacts immediately

Execution of Deputy Police Commissioner, Yuri Kim reacts immediately
x

Aktualitet

Police "make a name" with penalties for disobedient drivers: 15 drivers arrested

Police "make a name" with penalties for disobedient drivers: 15

The Traffic Police continues the control throughout the country to enable the prevention of accidents.

During the last hours, the blue uniforms have managed to arrest 15 drivers of vehicles and motor vehicles, of which 9 for driving without a driving license and 6 for driving while intoxicated.   

Also, 132 driving licenses have been suspended, of which 69 for speeding, 41 for driving under the influence of alcohol or while intoxicated and 22 for driving in the opposite direction.            

Whereas, 2531 drivers were punished with administrative measures, for violations that are a potential risk for involvement in road events.

Full notice:

Intensive controls by the Traffic Police on all roads in the country, using radars, drones, unloaded vehicles, cameras, cameras and alcohol testers, in order to prevent road accidents.

As a result of the controls during the last 48 hours, it was found again many drivers who have exceeded the speed limit and drivers who have driven under the influence of alcohol or while intoxicated.

15 drivers of vehicles and motor vehicles were arrested in flagrante delicto, of which 9 for driving without a driving license and 6 for driving while intoxicated.

132 driving licenses have been suspended, of which 69 for speeding, 41 for driving under the influence of alcohol or while intoxicated and 22 for driving in the opposite direction.

A total of 2531 drivers were punished with administrative measures, throughout the country, for violations that are a potential risk for involvement in road events.

The effectives of the Regional Commissariat of the Traffic Police in Tirana, during the preventive controls, in the street "Isuf Elezi", have hit a case of bribery. The driver of the vehicle, citizen FK, after being found driving the vehicle without wearing a seat belt, without performing technical control and without insurance, offered to the Police employees a banknote of 2000 ALL, in order to avoid punishment for the violations committed .

Gjithashtu, po nga shërbimet e Policisë Rrugore të Tiranës është konstatuar në rrugën “Kastriotët”, një drejtues mjeti që qarkullonte pa vendosur rripin e sigurimit. Pas ndalimit, drejtuesi i mjetit i ka paraqitur punonjësve të Policisë, një leje drejtimi që i përkiste një shtetasi tjetër. Pas shoqërimit në ambientet e Policisë dhe verifikimit të të dhënave rezultoi se drejtuesi i mjetit, shtetasi G. M. ishte person i shpallur në kërkim për llogari të DVP Kukës, për veprat penale “Kundërshtimi i punonjësit të Policisë”, “Goditje për shkak të detyrës”, Plagosja e lehtë me dashje”, “Mosbindja ndaj urdhrit të punonjësit të Policisë”, “Drejtimi i automjetit në mënyrë të parregullt”.

Ndërkohë, shërbimet e Njësisë Operacionale për sigurinë e autostradës Milot-Morinë, kanë kapur në Skuraj, Kurbin, shtetasin I. N., duke transportuar me një automjet furgon, disa emigrantë të paligjshëm, kundrejt pagesës.

Policia e Shtetit apelon për të gjithë përdoruesit e rrugës që të zbatojnë rregullat e qarkullimit rrugor, të mos nxitojnë për të arritur në destinacion duke kryer parakalime të gabuara e manovra të rrezikshme në rrugë, të mos përdorin celularin gjatë drejtimit të mjetit, të mos drejtojnë mjetin nën efektin e alkoolit apo në gjendje të dehur, të vendosin rripin e sigurimit dhe kaskën mbrojtëse pasi në të gjitha rrugët e vendit ka radarë dhe prezencë të Policisë Rrugore, të pajisur edhe me dronë, dragera, kamera e aparate fotografike.

The State Police invites the citizens to report to the number 112 and to the Digital Commissariat, any violation of the Road Code, guaranteeing them complete anonymity and a quick and professional response.

Most read