BREAKING NEWS

The high court takes the decision for the two well-known SPAK prosecutors. It becomes clear what was decided about their 'fate'

The high court takes the decision for the two well-known SPAK prosecutors. It
x
BREAKING NEWS

GJKKO gives a strong blow to 2 former judges of the Constitution and 5 judges of GJL (NAMES)

GJKKO gives a strong blow to 2 former judges of the Constitution and 5 judges of
x
BREAKING NEWS

TRAGIC/ Kastriot Myftaraj jumped from the fourth floor, ending his life, the reason for the extreme act is revealed, images emerge from the place where the journalist and analyst died (VIDEO)

TRAGIC/ Kastriot Myftaraj jumped from the fourth floor, ending his life, the
x
BREAKING NEWS

"Rama has not achieved one of the most important goals", Frrok Çupi 'shoots' the government: He is not only bad at the ministers, but also...

"Rama has not achieved one of the most important goals", Frrok
x
BREAKING NEWS

Shocking/ Jumping from the fourth floor of the building, the well-known Albanian journalist ends his life (NAME+PHOTO)

Shocking/ Jumping from the fourth floor of the building, the well-known Albanian
x
BREAKING NEWS

Suspicions of explosives on Kavaja Street in Tirana, the police set up a security perimeter

Suspicions of explosives on Kavaja Street in Tirana, the police set up a
x
BREAKING NEWS

Serious in Tirana, the man ends his life, jumps from the fourth floor of the building

Serious in Tirana, the man ends his life, jumps from the fourth floor of the
x
BREAKING NEWS

"Today is a scary day! There may be scenarios for victims!", Frrok Çupi comes out with a 'bomb' warning for Sali Berisha's protest: He does not return without a trophy!

"Today is a scary day! There may be scenarios for victims!", Frrok
x

Aktualitet

The gang of thieves is destroyed in Tirana, it is discovered how they open the cars with cloned keys, here is where they sold them afterwards (VIDEO)

The gang of thieves is destroyed in Tirana, it is discovered how they open the

Tirana police have hit a gang of vehicle thieves in the capital. According to the blues, the three perpetrators opened the cars through the cloned keys, then sold them in Fushë Krujë and Mamurras.

As part of this operation, the following citizens were arrested in flagrante delicto:

- EP, 35 years old, resident in Tirana, for the criminal offense "Theft" committed in collaboration;

- ES, 39 years old, resident in Tirana, for the criminal offenses "Theft" committed in collaboration and "Removal of a prisoner from the place of residence";

- LT, 30 years old, resident in Tirana, for the criminal offenses "Illegal possession and production of weapons, explosives and ammunition" and "Unlawful possession of a uniform".

Also, their accomplices, citizens YK, 54 years old and KS, 36 years old, both residents of Tirana, have been declared wanted for the criminal offense "Theft" committed in collaboration.

POLICE NOTICE

The police operation codenamed "Cloned key" is successfully finalized, to crack down on criminal activity in the field of illegal possession of weapons and theft of vehicles.

The operation, conducted by the Police Commissariat no. 6, in cooperation with the Police Commissariat no. 2.

They stole vehicles using cloned keys, 3 citizens were handcuffed, one of them with the security measure "Home arrest". 2 of their collaborators are declared wanted.

3 cases of vehicle theft are uncovered and documented, using cloned keys.

A suspected stolen vehicle, stolen license plates, a Kalashnikov assault rifle, a rubber truncheon, a police radio and a vehicle that the perpetrators allegedly used during the thefts were seized.

Shërbimet e Komisariatit të Policisë Nr. 6, në bashkëpunim me Komisariatin e Policisë Nr. 2, në vijim të punës për parandalimin e vjedhjeve, zbardhjen e atyre të ndodhura më parë dhe vënien e autorëve para përgjegjësisë ligjore, pas një pune të mirëfilltë hetimore, organizuan dhe finalizuan me sukses operacionin policor të koduar “Cloned key”.

Në kuadër të këtij operacioni u bë arrestimi në flagrancë i shtetasve:

– E. P., 35 vjeç, banues në Tiranë, për veprën penale “Vjedhja” e kryer në bashkëpunim;

– E. S., 39 vjeç, banues në Tiranë, për veprat penale “Vjedhja” e kryer në bashkëpunim dhe “Largimi i të burgosurit nga vendi i qëndrimit”;

– L. T., 30 vjeç, banues në Tiranë, për veprat penale “Mbajtja pa leje dhe prodhimi i armëve, armëve shpërthyese dhe i municionit” dhe “Mbajtja pa të drejtë e uniformës”.

Gjithashtu, janë shpallur në kërkim bashkëpunëtorët e tyre, shtetasit Y. K., 54 vjeç dhe K. S., 36 vjeç, të dy banues në Tiranë, për veprën penale “Vjedhja” e kryer në bashkëpunim.

Nga hetimet e kryera ka rezultuar se këta shtetas, në bashkëpunim me njëri-tjetrin, gjatë vitit të kaluar dhe këtij viti, me anë të çelësave të klonuar, kanë vjedhur automjete, në zona të ndryshme të Tiranës, të cilat i kanë shitur më pas në zonën e Fushë Krujës dhe Mamurrasit.

Në vijim të veprimeve, gjatë kontrollit të ushtruar në një subjekt në pronësi të shtetasit L. T., shërbimet e Policisë kanë gjetur targa të dyshuara të vjedhura, një shkop gome, një radio policie dhe çelësa makinash. Gjithashtu, gjatë kontrollit në një automjet të parkuar në këtë subjekt, u gjetën një armë zjarri kallashnikov, krehër dhe municion luftarak.

After the verifications, it turned out that the citizen ES had violated the security measure “Home arrest, leaving the apartment.

As material evidence, a stolen vehicle, stolen license plates, a Kalashnikov rifle, a rubber truncheon, a police radio, a mobile phone and a vehicle that the perpetrators allegedly used during the thefts were seized.

Work continues to apprehend 2 accomplices declared wanted, to identify other persons involved in this criminal activity, as well as to document other cases of theft that may have been committed by these citizens.

The materials were forwarded to the Prosecutor's Office at the Tirana Judicial District Court, for further procedural actions.

Most read