BREAKING NEWS

"Berisha has taken away Luli", ex-MP: People want Big Brother, not Saliu's fantasies

"Berisha has taken away Luli", ex-MP: People want Big Brother, not
x
BREAKING NEWS

Berisha challenges 'Live', Rama welcomes him to the meeting, here is the date

Berisha challenges 'Live', Rama welcomes him to the meeting, here is
x
BREAKING NEWS

Deputy Korreshi's 'pearl'/ What the deputy said that made the studio laugh (VIDEO)

Deputy Korreshi's 'pearl'/ What the deputy said that made the
x
BREAKING NEWS

Baton Haxhiu sheds light on the behind-the-scenes of the trip with Rama and Ducka and raises strong doubts: Dorian had a special treatment in Kiev, I was impressed by the bags...

Baton Haxhiu sheds light on the behind-the-scenes of the trip with Rama and
x
BREAKING NEWS

"The Prime Minister must face the truth", Dash Shehi reacts to the "McGonigal" scandal: Rama must resign!

"The Prime Minister must face the truth", Dash Shehi reacts to the
x
BREAKING NEWS

The Ministry of Finance comes out with the important announcement, here's what will happen with inflation during 2023

The Ministry of Finance comes out with the important announcement, here's
x
BREAKING NEWS

"Edi Rama is bowed 14 times and accused of a terrible thing", Berisha comes out with a strong reaction: He is the only prime minister who defends Serbia's decision not to impose sanctions on Russia

"Edi Rama is bowed 14 times and accused of a terrible thing", Berisha
x
BREAKING NEWS

Korreshi reveals the secrets of the DP group, reveals the request for merger: Gazmend Bardhi has sent a letter to Berisha

Korreshi reveals the secrets of the DP group, reveals the request for merger:
x

Aktualitet

"Shame on the world"/ Murders of girls and women by fathers and partners, here are the victims who were killed by those who once loved them  

"Shame on the world"/ Murders of girls and women by fathers and

For the psychologist, Denata Toçe, it is clear that despite the fact that the aggressors did not receive the punishment they deserved, this is not a problem of the law in itself. But of its inapplicability. While the violence statistics speak of its presence mostly in the main cities of the country.

While something less mainly in the northeastern cities of the country. But these statistics should be taken with reservations. Knowing that in such cities the culture of reporting violence is lower than in urban centers.

While the reporting of violence and issuance of protection orders has been increasingly increasing until 2020.

"It is not a question of the law, it is a question of applicability, it is a question of punishment in relation to the law. We have all the laws, all the rules, we don't have a guiding factor and we don't have a clear map of how a woman, a family, should act.

a child or even a man, if he has been violated by a woman, how will he have to operate to be able to claim his right".

"In today's time, I am glad to say that there is a change in the conception of violence against women. If before it was a common thing. In Albanian society there has been a phrase: this is the man, the man also beats you

Nowadays, women's reaction to violence has become bigger, stronger. They do not accept that they are only reproductive beings, spouses and children's education, but they demand to be an equal partner".

According to psychologist Denata Toçe, the only possibility to save society from violence against girls and women is education. And when it comes to education, not only the boys who will become men tomorrow, but also the girls who will become wives tomorrow.

Who intellectually should be able to cope with the challenges of the family. While statistics show that women and girls in Albania have a lower educational level than men.

Where the general trend reverses in favor of women, only in terms of university studies.

Ku në vitin 2020, gratë mbi moshën 25 vjeç, janë 54 përqind të arsimuara në nivelin fillor, tetë apo nëntëvjeçar. Ndërsa burrat, janë 56 përqind të arsimuar në nivel arsimi fillor, tetë apo nëntëvjeçar.

Po kështu edhe përsa i përket arsimit të mesëm, gratë mbi 25 vjeç janë më të diskriminuara në raport me burrat e kësaj grupmoshe. Ku rezulton se vetëm 27 përqind e grave mbi 25 vjeç, janë me arsim të mesëm, ndërsa burrat janë 40 përqind.

“Kur ka edukim, kur ka kultivim, kur ka emancipim mendoj që ti je në kërkim të diçkaje që është përtej, është më e madhe sesa ‘buka e gojës’ sesa plotësimi i nevojave bazë. Njeriu duhet të vetëaktualizohet, duhet të rritet, duhet të rritet personalisht, duhet të rritet emocionalisht, por duhet të rritet edhe intelektualisht”.

“Në të gjitha rastet dhuna dhe vëçanërisht në mënyrë ekstreme krimi mbi gratë për këto arsye nuk duhet  justifikuar. Mendoj se shoqëria shqiptare ka nëvojë për një bombardim kulturor sidomos meshkujt, unë  ekam thënë gjithmonë ne kemi nevojë të emancipojmë meshkujt, ne kmei mehskujt e prapambetur, sigurisht dhe femrat kanë mëkatet e tyre se nuk janë të shenjta, por ama ne kemi nevojë që mehskujt të kuptojnë dhe të gjejnë rrugët e duhura të zgjidhjes së konflikteve që lindin brenda martesës, apo në raportet burrë grua, femër mashkull”.

Por ndërkohë që familjarët e disa prej grave të vrara kërkojnë drejtësinë e munguar, jo më kot në fund të këtij dokumentari, kemi zgjedhur në heshtje, në shenjë homazhi, të listojmë disa prej vajzave, grave apo nënave që humbën jetën si pasojë e dhunës së shkaktuar nga meshkujt e familjeve të tyre.

Ata të cilët duhet të ishin të parët që duhet ti mbronin, por që u kthyen në vrasësit e tyre.

Një rekuiem për të gjithë këto gra, për ti thënë ndal dorës vrastare ndaj shumë vajzave dhe grave të tjera në të ardhmen…..

Një në tre gra, apo rreth 736 milionë në të gjithë botën kanë pësuar një formë dhune fizike dhe psikologjike. Sipas statistikave, çdo ditë 137 gra vriten në të gjithë botën nga një pjesëtar i familjes apo nga partneri i tyre.

Dhuna me bazë gjinore është një nga shkeljet më sistematike dhe të përhapura të të drejtave të njeriut, në kohën tonë. Ne do të vazhdojmë të punojmë drejt një të ardhmeje, ku të gjitha gratë dhe vajzat të jetojnë pa frikë nga dhuna. Le të solidarizohemi së bashku.

Ky dokumentar u realizua në kuadër të muajit kundër dhunës ndaj vajzave dhe grave.

Gratë dhe vajzat që janë vrarë

Ersid Curri, 23-vjeç, vrau me armë zjarri gjyshen Hyrme Curri dhe më pas edhe veten.

Ndoc Tota, 75 vjeç, qëlloi me levë hekuri në oborrin e shtëpisë , nusen e djalit Vera Tota.

Beqir Xhilaj, 74 vjeç, vrau me armë gjahu gruan e tij Lumturie Xhilaj, 27 vjet më të vogël.

Tajar Kazanxhiu, 55 vjeç, vrau me sqepar në banesë gruan, Natasha Kazanxhiu.

Halil Lita, 65 vjeç, vrau me armë zjarri gruan, Dije Litën, dhe më pas edhe veten.

Fadil Kasemi, 53 vjeç, vrau me armë zjarri ish-bashkëshorten, gjyqtaren e Shkodrës, Fildes Hafizi.

Bashkim Mekolli, 49-vjeç vrau me mjete të forta sqepar dhe thikë gruan, Demirke Mekolli.

23 nëntor 2017, Kavajë. Sami Metushi, 50 vjeç, vrau me thikë bashkëshorten, Sose Metushi, për motive të dobëta.

Ariela Murati, studente e vitit të tretë në Fakultetin Juridik u qëllua për vdekje me 2 plumba në mes të rrugës nga Aldison Belulaj.

21 Janar 2018, Vlorë. Selkie Hoxhallari, 73 vjeç, u gjet e shkrumbuar në shtëpinë e saj. Krimi u tha se u krye nga nusja e djalit dhe i dashuri i saj.

Zeqimete Sela, 50 vjeçe, vritet në shtëpinë e saj nga djali.

Anxhela Meçani, 20 vjeç, u hodh në rrugë nga një makinë në lëvizje. Humbi jetën disa ditë më pas në spital.

15 Korrik 2018, Shkodër. Vritet pranë fëmijës 1 vjeç, Silvana Ndoci vajza 25 vjeçare.

Eva Lera, 45 vjeç, u qëllua me thikë nga bashkëshorti i saj, Teodor Lera, 52 vjeç, gjatë një konflikti.

Lirie Xhepa, 49 vjeç, u gjet e masakruar  në kodrat e liqenit të Sharrës në kryeqytet. Autori rezultoi të ishte kunati i saj.

4 Mars 2019, Korçë. Nazime Demollari, 84-vjeç, nga Korça humbi jetën, pasi u dhunua nga djali i saj 64 vjeçar.

Laureta Sulo, 44 vjeçe, u qëllua nga bashkëshorti  Lavdosh Saro fillimisht me thikë dhe më pas me levë.

Enkelejda Çapoku u masakrua në Paskuqan nga kunati i saj, Erdet Çapoku. Shkak u bë mosmarrëveshjet midis tyre.

2 shkurt 2020, Xhafzotaj Durrës.

Manjola Çuko, 33 vjeçe u qëllua për vdekje nga bashkëshorti i saj, Lulzim Çuko. Shkak i këtij krimi të rëndë brenda familjes u bë xhelozia e vazhdueshme e bashkëshortit.

25 shkurt 2020 , Kodër Rrëshen Mirditë.

Esmeralda Filopati, 36 vjeçe u vra së bashku me vëllain e saj 34-vjeçar, pasi u qëlluan me breshëri automatiku  nga ish-bashkëshorti i së ndjerës. Fatmir Kolecaj ishte dënuar më parë me 15 muaj burg për dhunë në familje.

Hajdie Tosuni, 59 vjeçe u vra nga bashkëshorti i saj Ruzhdi Tosuni.

Dy motrat Kristina Bardhi dhe Zhaneta Metani u vranë me breshëri kallashnikovi nga bashkëjetuesi i njërës prej tyre, Përparim Tela (Ademi).

Luljeta Heshta, 47-vjeçarja,  u godit 5 herë me thikë nga një person në shtetin Italian.

8 shkurt 2021, Malësi e Madhe. Violeta Gurraj u gjet pajetë në banesën e saj në Malësi të madhe.

Irvana Hyka, e cila ishte 6 javëshe shtatzënë, u godit për vdekje nga bashkëshorti i saj Demokrat Medinaj.

Fëllënza Shirja u dogj e gjallë në makinë nga bashkëshorti i saj, për shkak të xhelozisë.

Naile Markja u ekzekutua me thikë nga nusja e saj 44-vjeçare Miranda Markja.

Dorina Alla u dhunua për vdekje me çekiç nga bashkëshorti i saj Gëzim Alla.

Liljana Buzo, 54 vjeçe u vra me 11 plumba nga ish- bashkëshorti i saj, Koço Buzo

Menderie Bici, u vra nga bashkëshorti i saj Qemal Bici me sëpatë.

5 korrik 2021 Fushë – Krujë.

Klarita Ismalaj, 45 vjeçe u vra nga bashkëshorti i saj 51- vjeçari, Artan Ismalaj

Sanije Bandulla, 83-vjeçe u gjet e vrarë në shtëpinë e saj. Ajo dhunohej vazhdimisht nga i shoqi.

Sabrina Bengaj, 23 vjeçe, nënë e një vajze u vra nga bashkëshorti i saj Elton Metaj.

Valentina Mamaj u vra e goditur disa herë me thikë në zemër nga bashkëshorti i saj Petrit Mamaj.

Merushe Hazizi, u vra nga vjehrri, Xhevahir Hoxha. 61-vjeçari masakroi me thikë bashkëjetuesen e djalit të tij dhe më pas, vari veten në një pemë afër banesës.

Jetlira Elezi u vra nga bashkëjetuesi i saj Ramizi gjatë natës në lagjen “Skënderbej” në Elbasan.

Mynevere Karabollaj, 37 vjeçe, e njohur si “Vera” u vra nga ish-bashkëshorti në Itali

Hamide Gashi u vra nga ish-bashkëshorti i saj Sokol Halili para oborrit të maternitetit të Prishtinë.

Kristiana Brakaj u vra me armë zjarri në Greqi  nga Qamil Taja pas sherrit për motive xhelozie.

Targeted by Klodiana Lala, the second part of the documentary