BREAKING NEWS

The situation within the PD, Gaz Bardhi comes out with the urgent announcement

The situation within the PD, Gaz Bardhi comes out with the urgent announcement
x
BREAKING NEWS

The strong race between Erdogan and Kilicdaroglu, here is who is the new president of Turkey

The strong race between Erdogan and Kilicdaroglu, here is who is the new
x
BREAKING NEWS

The punch attack on Sali Berisha, the forensic medicine comes out with the last statement for Gert Shehu

The punch attack on Sali Berisha, the forensic medicine comes out with the last
x
BREAKING NEWS

Will Rudina Hajdari run for the head of the DP? The former MP is surprised by the answer

Will Rudina Hajdari run for the head of the DP? The former MP is surprised by
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu makes the scary warning: If the US and the EU withdraw, Kosovo's sovereignty...

Kreshnik Spahiu makes the scary warning: If the US and the EU withdraw,
x
BREAKING NEWS

Tensions in the North of Kosovo/ Democratic MP raises the alarm and explodes the 'bombshell' statement: Russian agents in Nis are being provided with Serbian diplomatic passports

Tensions in the North of Kosovo/ Democratic MP raises the alarm and explodes the
x
BREAKING NEWS

"We have a division between the position and the Albanian opposition"/ Kreshnik Spahiu reveals the strong behind-the-scenes: This is why Rama has chosen Turkey as a partner, while Berisha has Greece?

"We have a division between the position and the Albanian opposition"/
x
BREAKING NEWS

He punched Sali Berisha in the December 6 protest, the expert report on Gerti Shehu ends, here is the unexpected request of the Prosecutor's Office

He punched Sali Berisha in the December 6 protest, the expert report on Gerti
x

Aktualitet

(VIDEO) Inside the suitcase in the stopped vehicle was found.../ Details of the police operation on the Koplik-Hani i Hoti axis with several arrestees are revealed

(VIDEO) Inside the suitcase in the stopped vehicle was found.../ Details of the

Three young men were handcuffed by the police of Shkodra, during an operation carried out on the road axis Koplik-Hani i Hoti, where the vehicle they were traveling in was stopped.

Inside a suitcase, the three young men had hidden 17 kilograms of cannabis that they tried to traffic to Montenegro.

Specialists for the Investigation of Narcotics and Illegal Trafficking of DVP Shkodër arrested the following citizens in the act:

KG, 20 years old, resident of Alijaj village, Malësi e Madhe (vehicle driver);

JK, 19 years old, resident of Alijaj village, Malësi e Madhe (passenger);

EO, 22 years old, resident of Shtoj i Ri village, Shkodër (passenger).

(VIDEO) Inside the suitcase in the stopped vehicle was found.../ Details of the

Announcement from Shkodra Police

A case of attempted trafficking of narcotic substances towards Montenegro was struck.

The coded police operation "Grizhe", developed by the services of the Malësi e Madhe Police Station, in cooperation with the Section for the Investigation of Narcotics and Trafficking, of DVP Shkodër, is finalized.

Operacioni, në vazhdën e operacioneve të njëpasnjëshme të zhvilluara kohët e fundit, për goditjen e paligjshmërisë, me qëllim sundimin e ligjit në gjithë territorin.

Sekuestrohen 17 kilogramë lëndë e dyshuar narkotike cannabis sativa.

Vihen në pranga 3 shtetasit që tentuan ta trafikonin lëndën narkotike drejt Malit të Zi.

Shërbimet e Komisariatit të Policisë Malësi e Madhe, në bashkëpunim me specialistet për Hetimin e Narkotikëve të DVP Shkodër, në vijim të kontrolleve intensive për parandalimin dhe goditjen e trafikimit të lëndëve narkotike, bazuar në inteligjencën informative se disa shtetas po transportonin me automjet, një sasi lënde narkotike, në drejtim të PKK Hani i Hotit, me qëllim trafikimin e saj, drejt Malit të Zi, kanë organizuar dhe finalizuar operacionin policor të koduar “Grizhë”.

Në kuadër të këtij operacioni, në aksin rrugor Koplik – Hani i Hotit, në fshatin Grizhë, Malësi e Madhe, shërbimet e Policisë kanë lokalizuar dhe ndaluar automjetin e dyshuar tip “Benz” që drejtohej nga shtetasi K. G.

Gjatë kontrollit në automjet, në një valixhe, Policia gjeti 16 pako të mbushura me lëndë narkotike cannabis sativa dhe një qese plastmasi të mbushur po me lëndë narkotike cannabis sativa, me peshë totale 17 kilogramë, të cilat u sekuestruan në cilësinë e provës materiale, së bashku me automjetitn dhe tre aparate celuluare.

Në vijim të veprimeve, nga specialistët për Hetimin e Narkotikëve dhe Trafiqeve të Paligjshme të DVP Shkodër u bë arrestimi në flagrancë i shtetasve:

K. G., 20 vjeç, banues në fshatin Alijaj, Malësi e Madhe (drejtuesi i automjetit);

J. K., 19 vjeç, banues në fshatin Alijaj, Malësi e Madhe (pasagjer);

EO, 22 years old, resident of Shtoj i Ri village, Shkodër (passenger).

The work continues for clarification and full legal documentation of this case.

The materials were referred to the Prosecutor's Office at the Shkodër Judicial District Court, for the criminal offense "Trafficking in narcotics", carried out in cooperation.