BREAKING NEWS

Popular Italian media: Here are the places in Albania where precious minerals are "hidden" and the big plan that Meloni is preparing for Tirana

Popular Italian media: Here are the places in Albania where precious minerals
x
BREAKING NEWS

The situation within the PD, Gaz Bardhi comes out with the urgent announcement

The situation within the PD, Gaz Bardhi comes out with the urgent announcement
x
BREAKING NEWS

The strong race between Erdogan and Kilicdaroglu, here is who is the new president of Turkey

The strong race between Erdogan and Kilicdaroglu, here is who is the new
x
BREAKING NEWS

The punch attack on Sali Berisha, the forensic medicine comes out with the last statement for Gert Shehu

The punch attack on Sali Berisha, the forensic medicine comes out with the last
x
BREAKING NEWS

Will Rudina Hajdari run for the head of the DP? The former MP is surprised by the answer

Will Rudina Hajdari run for the head of the DP? The former MP is surprised by
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu makes the scary warning: If the US and the EU withdraw, Kosovo's sovereignty...

Kreshnik Spahiu makes the scary warning: If the US and the EU withdraw,
x
BREAKING NEWS

Tensions in the North of Kosovo/ Democratic MP raises the alarm and explodes the 'bombshell' statement: Russian agents in Nis are being provided with Serbian diplomatic passports

Tensions in the North of Kosovo/ Democratic MP raises the alarm and explodes the
x
BREAKING NEWS

"We have a division between the position and the Albanian opposition"/ Kreshnik Spahiu reveals the strong behind-the-scenes: This is why Rama has chosen Turkey as a partner, while Berisha has Greece?

"We have a division between the position and the Albanian opposition"/
x

Aktualitet

The murder of the two Bilali brothers in Shkodër, "Appeal" sentences Arsen Stojku to 25 years in prison, the author is a friend of the Lice, this is how the event happened

The murder of the two Bilali brothers in Shkodër, "Appeal"

A full 25 years of imprisonment is the definitive sentence by the Court of Appeal for Arsen Stojku, one of the persons arrested and accused of murdering two brothers Astri and Brahim Bilali. Arsen Stojku is accused of having a role in the murder of Astmer Bilal's father and uncle. Initially, the court of Shkodra had sentenced Stojku to 6 years of imprisonment for the charge of "Supporting the author of the crime". While the prosecution in its claim had requested his sentence of 35 years of imprisonment for the charge of "Murder in qualifying circumstances" to the detriment of two people. Arsen Stojku is the only person in prison for the murder of the brothers Astri and Brahim Bilali. Arsen Stojku, 29, was arrested on April 25, 2019, in connection with the murder of the two Bilali brothers in Shkodër, an event that occurred on March 30, 2019. The two arrested are accused of "Premeditated murder carried out in collaboration" and "Unauthorized production and possession of military weapons and ammunition". Brahim and Astrit Bilali were killed with 21 bullets inside their apartment in Shkodër. Arsen Stojku is a relative of the Lici family. Meanwhile, it is learned that a year ago, for the charge of "Supporting the perpetrators of the crime", the court of Shkodra found Myslim Rama guilty and sentenced him to 4 years and 6 months in prison. Rama has been released from prison and has already left Albania. Meanwhile, for the same event, the Shkodra court declared Myslim Rama's friend, Denis Brahim, innocent. Among the persons suspected by the police, related to the murder of the two Bilali brothers, was Ibrahim Lici, but the accusations and suspicions against him were not proven during the investigation phase.

SPAK investigates several murders in Belgium

Meanwhile, the murder of Arjan Spahia, in Molenbek, Belgium in 2020, seems to have a spy within the ranks of the group that was led by Spahia himself and Erjon Alibej in Elbasan. This person revealed the location of "Little Arjan" to the opposing group of the Çopja brothers, leading to his elimination on November 20, 2020, with 8 bullets. The SPAK special prosecution has addressed a letter to the Belgian authorities, for the identification of a person named "Fati Koçi", who is widely believed to be the man who sold Arjan Spahinë to the Çopja brothers. The name of "Fati Koçi" emerged from the testimony of the SPAK prosecutor's associate, who indicated that "Fati" is the son of the aunt of Eljo Bitri, another person arrested in Belgium on account of the "Dumani" file. According to the confession of Nuredin Duman, "Fati" is in prison in Belgium and is 45 years old, about 175 cm tall and is fat and fair. "... as far as I know, Fate has sold Arjan Spahina to Çopjat...", Nuredin Dumani told the prosecutors. The presence of the criminal activity of "Fati Koçi" in the group of Arjan Spahija, Dumani brings out also in the criminal event of the murder of Dorjan Shkoza and Anxhelo Avdisa.

 

Sipas të penduarit të prokurorisë, Arjan Spahiu, i ka dhënë paradhënie 50 mijë euro me qëllim vrasjen e Dorjan Shkozës. Ndërsa pas kryerjes së krimit, 50 mijë euro të tjera Spahiu, ja ka dërguar përmes kushëririt të Eljo Bitrit, i quajtur “Fati Koçi”. Më tej Dumani ka treguar se, sapo kanë bërë eliminimin e Dorjan Shkozës dhe Anxhelo Avdisë, ai i ka dërguar me telefon Arjan Spahiut një simbol që nënkuptonte “VRASJE”. Për shkak të kësaj dëshmie, SPAK i është drejtuar pak kohë më parë me një letërporosi Drejtësisë Belge, për të identifikuar personin me emrin “Fati Koçi”, që sipas Dumanit ndodhet në burg. Hetimet aktualisht janë duke u zhvilluar në Shqipëri, ku shumë persona po verifikuar nga SPAK. Ndërsa disa prej të cilëve janë marrë të pandehur dhe dërguar në gjykatë.

Shpërndante heroinë, arrestohet 37-vjeçari në Gjirokastër

Nga ana tjetër, një  37-vjeçar ka rënë në prangat e policisë, personi i identifikuar si Arbër Maliqi shpërndante heroinë dhe kanabis në Gjirokastër. Gjatë kontrollit i janë sekuestruar 73 doza heroine, kanabisi së bashku me një shumë parash të përfituar nga kjo veprimtari kriminale dhe një aparat celular. “Në vijim të punës për goditjen e veprimtarive kriminale në fushën e narkotikëve, specialistët për Hetimin e Narkotikëve të DVP Gjirokastër, në bashkëpunim me Seksionin Operacional dhe Forcën e Posaçme “Shqiponja”, bazuar dhe në informacionet e siguruara nga inteligjenca informative, për një rast të shpërndarjes së lëndëve narkotike në doza, kanë organizuar dhe finalizuar operacionin policor të koduar “Katrori”. Si rezultat u arrestua në flagrancë shtetasi A. M., 37 vjeç, banues në Gjirokastër, për veprën penale “Prodhimi dhe shitja e narkotikëve”. Gjatë kontrollit fizik dhe kontrollit në banesën e këtij shtetasi, shërbimet e Policisë kanë gjetur 73 doza me lëndë të dyshuar narkotike heroinë dhe disa doza me lëndë të dyshuar narkotike kanabis, gati për shitje, të cilat u sekuestruan në cilësinë e provës materiale, së bashku me një shumë parash të përfituar nga kjo veprimtari kriminale dhe një aparat celular. Materialet procedurale i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Gjirokastër, për veprime të mëtejshme”, njoftoi dje policia.