BREAKING NEWS

"Berisha has taken away Luli", ex-MP: People want Big Brother, not Saliu's fantasies

"Berisha has taken away Luli", ex-MP: People want Big Brother, not
x
BREAKING NEWS

Berisha challenges 'Live', Rama welcomes him to the meeting, here is the date

Berisha challenges 'Live', Rama welcomes him to the meeting, here is
x
BREAKING NEWS

Deputy Korreshi's 'pearl'/ What the deputy said that made the studio laugh (VIDEO)

Deputy Korreshi's 'pearl'/ What the deputy said that made the
x
BREAKING NEWS

Baton Haxhiu sheds light on the behind-the-scenes of the trip with Rama and Ducka and raises strong doubts: Dorian had a special treatment in Kiev, I was impressed by the bags...

Baton Haxhiu sheds light on the behind-the-scenes of the trip with Rama and
x
BREAKING NEWS

"The Prime Minister must face the truth", Dash Shehi reacts to the "McGonigal" scandal: Rama must resign!

"The Prime Minister must face the truth", Dash Shehi reacts to the
x
BREAKING NEWS

The Ministry of Finance comes out with the important announcement, here's what will happen with inflation during 2023

The Ministry of Finance comes out with the important announcement, here's
x
BREAKING NEWS

"Edi Rama is bowed 14 times and accused of a terrible thing", Berisha comes out with a strong reaction: He is the only prime minister who defends Serbia's decision not to impose sanctions on Russia

"Edi Rama is bowed 14 times and accused of a terrible thing", Berisha
x
BREAKING NEWS

Korreshi reveals the secrets of the DP group, reveals the request for merger: Gazmend Bardhi has sent a letter to Berisha

Korreshi reveals the secrets of the DP group, reveals the request for merger:
x

Bota

Is Agim Neza a repentant witness? VOA reporter details McGonigal's acquittal: Hearing lasted 15 minutes

Is Agim Neza a repentant witness? VOA reporter details McGonigal's

The journalist of "Voice of America" ??Keida Kostreci has stated that the court session during which the decision was taken for the conditional release of the former FBI official, Charles McGonigal, was short and lasted 15 minutes. In direct connection to the show "Opinion" on TV Klan, Kostreci said that in this court session there was only 1 defendant and that was McGonigal.

Blendi Fevziu: He appeared in Washington Court today and was it expected that the trial would be postponed?

Keida Kostreci: Yesterday it was said that the court session could be held on another day and not today. Then there was another announcement that the session would be held today and it ended 2 hours ago. It was a brief, 15-minute, routine hearing where McGonigal pleaded not guilty. It was an abbreviated procedure, that was the main thing that came out of this session. It was said that there will be another hearing at a later time to continue with the procedure.

Blendi Fevziu: Is Agron Neza the Albanian who gave him 225 thousand dollars, but also other money? Was this the person who testified? Let's say is he a repentant witness?

Keida Kostreci: We don't know that. We have no data to confirm such a thing.

Blendi Fevziu: You continue to have the same information that there are no cases against Neza and Ducka, right?

Keida Kostreci: Today's hearing was about this indictment. The indictment has only 1 defendant and that is McGonigal. Person A and person B that are mentioned there, are mentioned in function of the violations of this person and in function of this indictment that the Department of Justice has brought against the former agent for the violations that he committed, for the contacts and meetings that he did not report and for the benefits it may have had.

Ish-zyrtari u deklarua i pafajshëm sot në Gjykatën Amerikane, lidhur me akuzat se ka marrë para nga një ish-punonjës i shërbimeve inteligjente shqiptare dhe për mos-raportimin e kontakteve dhe lidhjeve dhe zyrtarë të shteteve të tjera. Vetëm dy ditë më parë u publikua dosja e plotë dhe aktakuza me 9 pika që FBI ka kopsitur për ish-agjentin dhe shefin e kundërzbulimit të FBI, Charles McGonigal. Faqet e dosjes tregojnë shumë për zhvillimet politike të 5 viteve të fundit edhe në Shqipëri, ku protagonist është kryeministri Edi Rama dhe lufta e tij kundër opozitës. McGonigal ka zhvilluar takime të njëpasnjëshme me kryeministrin Edi Rama dhe dy persona që në dosje emërtohen si ‘Personi A’ dhe ‘Personi B’, që janë përkatësisht Agron Nezaj e Dorian Duçka, të dy të lidhur me qeverinë shqiptare. Nezaj del në dosje si njeriu që i jep 225 mijë dollarë McGonigal në mënyrë që të ndërhyjë në FBI që të nisë hetimin për personin që po lobonte në SHBA për PD-në, në vitin 2017 kur drejtohej nga Lulzim Basha. Supozohet që bëhet fjalë për Nicolas (Nick) Muzin. Ndërsa Duçka del si njeriu që e shoqëron kudo ish-agjentin, paguan fluturimet e akomodimet e tij, si dhe i përcjell informacionet e nevojshme që do t’i shërbenin në nisjen e hetimit nga FBI.