BREAKING NEWS

"I was 10 meters away when we heard the incident..."/ Neutralized the aggressor who hit Berisha, Erzen Breçani recounts the moment of the intervention: Suspicious movements were caught in the yard of the DP before the protest, but...

"I was 10 meters away when we heard the incident..."/ Neutralized the
x
BREAKING NEWS

The attack on Berisha, Flamur Noka reveals the behind-the-scenes: I have reliable information that shows that...

The attack on Berisha, Flamur Noka reveals the behind-the-scenes: I have
x
BREAKING NEWS

"We risk going to civil war", Jozefina Topalli makes a strong warning: I hope we reflect, as...

"We risk going to civil war", Jozefina Topalli makes a strong warning:
x
BREAKING NEWS

"Infiltrated Gerti Shehu"/ The strong statement of the DP deputy: This is why the prosecution has issued an informal document

"Infiltrated Gerti Shehu"/ The strong statement of the DP deputy: This
x
BREAKING NEWS

Violence against Berisha/ Klodiana Lala discloses shocking details: the perpetrator has a history of injury, at the time of the attack it is suspected that he had with him...

Violence against Berisha/ Klodiana Lala discloses shocking details: the
x
BREAKING NEWS

"It had to be done"/ Raped Sali Berisha, Klodiana Lala discloses strong details from the bodyguard's conversation with the author

"It had to be done"/ Raped Sali Berisha, Klodiana Lala discloses
x
BREAKING NEWS

The attack on Sali Berisha, the British Embassy reacts strongly: Violence has no place in democracy, we support...

The attack on Sali Berisha, the British Embassy reacts strongly: Violence has no
x
BREAKING NEWS

What happened? Prime Minister Mitsotakis cancels the meeting with the Greek minority in Himara

What happened? Prime Minister Mitsotakis cancels the meeting with the Greek
x

Bota

Analysis/ What are the three fronts where NATO will strike if Putin uses nuclear weapons

Analysis/ What are the three fronts where NATO will strike if Putin uses nuclear

According to the German newspaper, the US has informed Russia through diplomatic channels how it will react to the possible use of nuclear weapons in Ukraine.

Protothema writes that the US government has already "gnashed" its "teeth" in the Kremlin, warning that the reaction of the West will be particularly severe if Putin uses nuclear weapons in Ukraine.

As Russia retreats further to the war front, anxiety in the international community is high: Will Vladimir Putin respond with nuclear weapons?

According to experts, this does not depend on whether he makes progress on the war front. This is the price the Russian president would pay if he went to extremes.

On Friday night, US President Joe Biden warned of nuclear threats from the Russian president, where he compared the situation to the 1962 Cuban Missile Crisis and spoke of an imminent "Armageddon".

"I don't think it's possible to use nuclear weapons routinely without ending up in Armageddon," the US president said.

According to information from BILD newspaper, Russia was earlier told that if it pressed the nuclear button, it would have to wait for a strong reaction from the West.

The United States has informed Russia through diplomatic channels how Washington will react to the possible use of nuclear bombs in Ukraine.

But what will be the reaction of the West? Putin must reckon with NATO's fierce retaliation aimed at three fronts:

First: Total isolation of Russia

A senior diplomat from a NATO country told the German newspaper on condition of anonymity that a tactical nuclear strike would also be followed by a full gas and oil embargo.

This would mean that Russia's economy would be completely cut off from the rest of the world and would hardly be able to find suppliers for its raw materials – virtually its only export.

Nga ana e tij, Anton Gerashchenko, këshilltar i ministrit të brendshëm ukrainas dhe ekspert politik në Kiev, citon versionin e tij: “Nëse Putin përdor armë bërthamore kundër Ukrainës, e gjithë bota e qytetëruar duhet të ndalojë çdo tregti me Rusinë dhe gjithashtu të detyrojë Kinën dhe India do të vendosë një embargo tregtare ndaj Rusisë”.

Së dyti: Paralizo Rusinë përmes sulmeve kibernetike

“SHBA mund të reagojë gjithashtu me sulme masive kibernetike, të cilat do të kishin pasoja shkatërruese për Putinin dhe Rusinë,” tha eksperti Nico Lang, ish-kreu i ekipit menaxhues të Ministrisë së Mbrojtjes gjermane.

Konkretisht: Rrjetet bazë të komunikimit mund të sulmohen apo edhe të mos funksionojnë (telefon, internet).

Së treti: Një sulm ushtarak konvencional, d.m.th., jo bërthamor, nga NATO

Një diplomat i rangut të lartë të NATO-s pohoi për gazetën BILD se administrata e Biden e kishte kërcënuar Rusinë me një “përgjigje ushtarake” në rast se përdor armë bërthamore kundër Ukrainës.

Mirëpo, diplomati e la të hapur se çfarë do të thotë saktësisht deklarata e tij.

“Ne nuk do t’i lejojmë rusët ose ju ta dinë këtë,” tha ai. “Përndryshe, efekti i një paralajmërimi të tillë do të jetë i pakuptimtë. Në të njëjtën kohë, Ukraina do të merrte “të gjitha armët që i nevojiten” për të mposhtur Rusinë ushtarakisht. Dhe kjo përfshin tanke dhe aeroplanë”, shtoi ai.

Për ekspertin gjerman Nico Lang, përgjigja me të cilën Perëndimi po kërcënon Moskën është mjaft serioze për të penguar Putinin të hedhë armët bërthamore.

“Përdorimi i armëve bërthamore kundër vendeve të NATO-s parandalohet në mënyrë efektive. Përdorimi i armëve bërthamore taktike kundër Ukrainës nuk do të vendoste rezultatin e luftës së Putinit dhe do të kishte kosto jashtëzakonisht të larta për Rusinë”.

Kjo mbështetet nga fakti se territori i aneksuar së fundmi ilegalisht nga Rusia tashmë po zvogëlohet dhe ushtria ukrainase po bën përparim të shpejtë, edhe pas çlirimit të qytetit Liman në rajonin e Donjeckut.

Por Putini ende nuk ka treguar ndonjë shenjë serioziteti kur kërcënon të përdorë armë bërthamore, edhe pse ai tashmë i ka kaluar “vijat e kuqe”.

Presidenti rus tashmë ka kaluar “vijat e kuqe”

Putin pak a shumë po kërcënon hapur se do të përdorë armë bërthamore nëse Ukraina përpiqet të çlirojë territoret që Rusia sapo ka aneksuar në kundërshtim me të drejtën ndërkombëtare. Kjo – sipas maskës së Putinit – do të përbënte një sulm ndaj vetë Rusisë dhe për këtë arsye do të “autorizonte” përdorimin e armëve bërthamore. Kjo është pikërisht ajo që Ukraina ka bërë për një javë.

Ju kujtojmë se, shtatë ditë më parë, Putin shpalli katër rajone në Ukrainën lindore – Donetsk, Luhansk, Kherson dhe Zaporizhia – si territor rus, në kundërshtim të plotë me të drejtën ndërkombëtare.

Para kësaj, ai kishte organizuar referendume simuluese – me një rezultat të paracaktuar dhe kërcënimin e dhunës së armatosur për “votuesit”.

“Nëse Putini përdor apo jo armë bërthamore nuk varet nga referendumet e rreme dhe vendimet absurde të aneksimit, por nga pyetja nëse mund të pengohet efektivisht”, nënvizon Nico Lang.

Një gjë është e qartë: përdorimi ushtarak i armëve bërthamore do të ishte mjaft i kufizuar për Putinin. Ai vështirë se do të ishte në gjendje të fitonte terren në Ukrainë, e lëre më të pushtonte të gjithë vendin siç kishte menduar fillimisht.

Në fund të fundit, Putini nuk i ka trupat e gatshme dhe të aftë për të luftuar në një fushë beteje bërthamore – pra të kontaminuar. Në rastin më të mirë, njeriu i fortë i Kremlinit mund të mbetet në vijën e parë të luftës duke kërcënuar shkatërrimin bërthamor të rajonit në Ukrainën lindore.

Whether it's worth it depends entirely on what kind of response Putin expects from the West – or rather, from NATO. The counterattack, it seems, would be so fierce that it would bring its end./bild