BREAKING NEWS

"The attack on Berisha was premeditated", the journalist reveals the details and shows the hard evidence

"The attack on Berisha was premeditated", the journalist reveals the
x
BREAKING NEWS

Will he take the post of deputy mayor of the Municipality of Tirana? This is how Alimehmeti answers

Will he take the post of deputy mayor of the Municipality of Tirana? This is how
x
BREAKING NEWS

"Attack on Berisha was organized", Kelliçi divulges strong details: the perpetrator was an infiltrator, this is what the purpose was

"Attack on Berisha was organized", Kelliçi divulges strong
x
BREAKING NEWS

They announced the departure of Yuri Kim, Jozefina Topalli breaks down the statement of the Ministry of Foreign Affairs and discloses the behind-the-scenes: This is why the American ambassador is leaving

They announced the departure of Yuri Kim, Jozefina Topalli breaks down the
x
BREAKING NEWS

Unsaid details, Klodiana Lala reveals what was found on Gerti Shehu's phone: The event is not accidental

Unsaid details, Klodiana Lala reveals what was found on Gerti Shehu's
x
BREAKING NEWS

"Planned", Artan Hoxha sheds light on the behind-the-scenes of Berisha's attack: It is strange that Gerti Shehu...

"Planned", Artan Hoxha sheds light on the behind-the-scenes of
x
BREAKING NEWS

"Shameful!"/ The departure of American ambassador Yuri Kim, Salianji reveals what Edi Rama is trying to do

"Shameful!"/ The departure of American ambassador Yuri Kim, Salianji
x
BREAKING NEWS

"From tomorrow in these cities will..."/ OSHEE comes out with the important announcement for the citizens

"From tomorrow in these cities will..."/ OSHEE comes out with the
x

Bota

Nuclear weapon/ Tensions escalate, Joe Biden sternly warns Putin: America is fully prepared

Nuclear weapon/ Tensions escalate, Joe Biden sternly warns Putin: America is

President Joe Biden has warned Russia that the United States will not be intimidated by threats after Vladimir Putin annexed four regions of Ukraine.

Putin appears to have made a veiled threat to use nuclear weapons to defend newly annexed territories. He declared that the regions will be "forever" part of Russia.

NATO Secretary General Jens Stoltenberg called the annexation "the most serious escalation since the beginning of the war."

In a speech, the Russian leader claimed that citizens in Kherson, Zaporizhzhia, Luhansk and Donetsk had voted to be "with their people, with their homeland".

He was referring to so-called referendums held in the regions in recent days, but Ukraine and Western governments have condemned them as a fraud.

Por pjesa më e madhe e fjalimit të Putinit u përdor për të sulmuar Perëndimin. Ai tha se SHBA kishte krijuar një “precedent” duke përdorur armë bërthamore kundër Japonisë në fund të Luftës së Dytë Botërore, në një kërcënim të dukshëm. Putin javën e kaluar tha se vendi i tij kishte “armë të ndryshme shkatërrimi” dhe do të “përdorte të gjitha mjetet në dispozicion për ne”, duke shtuar: “Unë nuk po bëj bllof”. Kremlini e ka bërë të qartë se çdo sulm ndaj rajoneve të reja të aneksuara do të shihej si një sulm në tokën ruse, duke sinjalizuar një përshkallëzim të luftës.

Presidenti Biden tha se ” kërcënimet e Putin  ishin të pamatura”, por shtoi se ai ”nuk do të na trembë”.

“Amerika dhe aleatët e saj nuk do të frikësohen,” tha Presidenti Biden në Shtëpinë e Bardhë.

He then addressed the Russian president directly, pointing the finger. "America is fully prepared, with our NATO allies, to defend every inch of NATO territory," he said, referring to the Western security bloc. "Mr. Putin, don't misunderstand what I'm saying: every centimeter."

Shortly afterward, Mr. Biden's top national security official said that while there was a possibility that Moscow could use nuclear weapons, there did not appear to be an imminent threat.