BREAKING NEWS

This happens too! Comedian Rezart Veleshnja was attacked in the middle of Tirana and received multiple wounds, the reason is revealed

This happens too! Comedian Rezart Veleshnja was attacked in the middle of Tirana
x
BREAKING NEWS

What will be discussed at the Tirana Summit on December 6 that the EU leaders will land? The full agenda is highlighted

What will be discussed at the Tirana Summit on December 6 that the EU leaders
x
BREAKING NEWS

The CEC is expected to meet urgently, the latest decision to be made for Ori Nebiaj and Petrit Doda is revealed

The CEC is expected to meet urgently, the latest decision to be made for Ori
x
BREAKING NEWS

Albanian justice in mourning! The well-known lawyer of our country passed away at a young age, she needed a marrow transplant abroad, Adriatik Lapaj gives the sad news: I will miss her a lot!

Albanian justice in mourning! The well-known lawyer of our country passed away
x
BREAKING NEWS

The weather surprise for tomorrow, what is expected to happen with the temperatures

The weather surprise for tomorrow, what is expected to happen with the
x
BREAKING NEWS

Pascal Milo seriously accuses the prime minister: Rama lied in the statement he made in Israel, this is what it is about

Pascal Milo seriously accuses the prime minister: Rama lied in the statement he
x
BREAKING NEWS

The man killed the woman with the baby in her belly, shocks the journalist and raises strong questions

The man killed the woman with the baby in her belly, shocks the journalist and
x
BREAKING NEWS

Dramatic evening! Messi "KOs" Mexico, Argentina "takes" Poland to the next stage

Dramatic evening! Messi "KOs" Mexico, Argentina "takes"
x

Bota

It will happen tomorrow! Ukraine Referendums, Kremlin Spokesman Reveals President Putin's Latest Move

It will happen tomorrow! Ukraine Referendums, Kremlin Spokesman Reveals

Russia on Friday will formally annex occupied parts of Ukraine, where it held Kremlin-orchestrated "referendums" in which it claimed residents had voted overwhelmingly to live under Moscow's rule. The Ukrainian government and the West have denounced the ballots as illegal, forced and rigged.

"Russian President Vladimir Putin will attend a ceremony on Friday in the Kremlin, when four regions of Ukraine, Luhansk, Donetsk, Kherson and Zaporizhzhia, will be officially incorporated into Russia," spokesman Dmitry Peskov told reporters on Thursday.

Peskov said the pro-Moscow administrators of those regions would sign treaties to join Russia during the ceremony in the Kremlin's St. George's Hall. The Kremlin's announcement was met with swift rejection by European officials.

"It is absolutely unacceptable," said Czech Foreign Minister Jan Lipavsky, whose country currently holds the presidency of the European Union.

"We reject such unilateral annexation based on a completely falsified process without legitimacy," he added.

Lipavsky described the pro-Russian referendums as "theatrical play" and insisted that the regions remain "Ukrainian territory".

Other officials who denounced Russia on Thursday over the "fraudulent" votes included the prime ministers of Italy and Denmark and German Foreign Minister Annalena Baerbock.

"Under threats and sometimes (with) guns, people are being taken out of their homes or workplaces to vote in the glass ballot boxes," she told a conference in Berlin.

"Kjo është e kundërta e zgjedhjeve të lira dhe të ndershme," tha Baerbock. 

“Dhe kjo është e kundërta e paqes. Është paqe e diktuar. Për sa kohë që ky diktat rus mbizotëron në territoret e okupuara të Ukrainës, asnjë qytetar nuk është i sigurt. Asnjë qytetar nuk është i lirë.”, tha ajo.

Trupat e armatosur ruse kishin shkuar derë më derë me zyrtarët e zgjedhjeve për të mbledhur fletëvotimet në pesë ditë votimi. Marzhet e dyshimta të larta në favor janë duke u karakterizuar nga Perëndimi si një rrëmbim toke nga një udhëheqje ruse gjithnjë e më e ngujuar pasi trupat ruse u përballën me disa humbje të turpshme ushtarake në Ukrainë.

Administratat e instaluara nga Moska në katër rajonet e Ukrainës jugore dhe lindore pohuan të martën mbrëma se 93% e votave të hedhura në rajonin e Zaporizhzhia mbështesin aneksimin, ashtu si 87% në Kherson, 98% në Luhansk dhe 99% në Donetsk.

Edhe Ukraina i ka hedhur poshtë referendumet si të paligjshme, duke thënë se ka çdo të drejtë t'i rimarrë ato territore, një pozicion që ka fituar mbështetje nga Uashingtoni.

Kremlini nuk është prekur nga kritikat. Pasi një kundërofensivë nga Ukraina këtë muaj u shkaktoi forcave të Moskës pengesa të rënda në fushën e betejës, Rusia tha se do të thërriste 300,000 rezervistë për t'iu bashkuar luftës. Ai gjithashtu paralajmëroi se mund të përdorë armë bërthamore. Si përgjigje, dhjetëra mijëra burra rusë kanë kërkuar të largohen nga vendi.

Në frontin e betejës të enjten, autoritetet ukrainase thanë se granatimet ruse vranë të paktën tetë civilë, duke përfshirë një fëmijë, dhe plagosën shumë të tjerë. Një vajzë 12-vjeçare u nxor e gjallë nga rrënojat pas një sulmi në Dnipro, thanë zyrtarët.

“Shpëtimtarët e kanë nxjerrë nga nën rrënoja, ajo ishte në gjumë kur goditi raketa ruse”, tha administratori lokal Valentyn Reznichenko.

Një sulm me raketa ruse në Kramatorsk, një qytet në rajonin lindor të Donetskut, ende i kontrolluar nga Ukraina, plagosi 11 persona dhe shkaktoi dëme në qytet, tha kryebashkiaku Oleksandr Honcharenko.

Raportet për bombardimet e reja erdhën pasi Rusia duket se ka humbur më shumë terren rreth qytetit kyç verilindor të Lymanit, i cili po vjen ndërsa ushtria ruse po lufton me një mobilizim kaotik të trupave dhe po përpiqet të parandalojë që burrat në moshë luftarake të largohen nga vendi, sipas një think-tank me bazë në Uashington dhe raportet e inteligjencës britanike.

Instituti për Studimin e Luftës, duke cituar raportet ruse, tha se forcat ukrainase kanë marrë më shumë fshatra rreth Lyman, një qytet 160 kilometra (100 milje) në juglindje të Kharkiv, qyteti i dytë më i madh i Ukrainës. Raporti thoshte se forcat ukrainase së shpejti mund të rrethojnë plotësisht Lymanin, në atë që do të ishte një goditje e madhe për përpjekjet luftarake të Moskës.

“Rënia e xhepit Lyman ka të ngjarë të jetë shumë e rëndësishme për grupimin rus në rajonet veriore të Donetskut dhe Luhanskut perëndimor dhe mund të lejojë trupat ukrainase të kërcënojnë pozicionet ruse përgjatë rajonit perëndimor të Luhanskut”, tha instituti.

Inteligjenca ushtarake britanike pretendoi se numri i burrave të moshës ushtarake ruse që ikën nga vendi ka të ngjarë të tejkalojë numrin e forcave që Moska përdori fillimisht për të pushtuar Ukrainën në shkurt.

"Ata që janë më mirë dhe të arsimuar janë të mbipërfaqësuar në mesin e atyre që përpiqen të largohen nga Rusia," thanë britanikët. “Kur kombinohet me ata rezervistë që po mobilizohen, ndikimi ekonomik i brendshëm i disponueshmërisë së reduktuar të fuqisë punëtore dhe përshpejtimi i 'ikjes së trurit' ka të ngjarë të bëhet gjithnjë e më i rëndësishëm.

Mobilizimi i pjesshëm i Rusisë ka qenë thellësisht jopopullor në disa zona, megjithatë, duke shkaktuar protesta dhe dhunë të shpërndarë. Burrat rusë kanë krijuar linja milje të gjata duke u përpjekur të largohen në disa kufij dhe Moska gjithashtu thuhet se ka ngritur zyra skicimi në kufijtë e saj për të kapur disa nga ata që ikin.

Në temën e sabotimit që ka goditur tubacionet e gazit rus në Evropë këtë javë, Peskov, zëdhënësi i Kremlinit, pohoi të enjten se aksidentet e gazsjellësit Nord Stream do të ishin të pamundura pa përfshirjen e qeverisë.

"Duket si një sulm terrorist, ndoshta i kryer në nivel shtetëror," u tha Peskov gazetarëve. "Është një situatë shumë e rrezikshme që kërkon një hetim të shpejtë."

He dismissed media reports of Russian warships spotted in the area as "stupid and one-sided", claiming that many other NATO aircraft and ships "have been seen in the area". European officials have pointed out that Russia benefits from higher gas prices when supplies to Europe are disrupted.