BREAKING NEWS

"We will not copy like Greece"/ 'Earthquakes' in the media, the strong statement of Edi Ramë this morning, the media of Athens with fire towards the prime minister before the meeting with Mistotakis

"We will not copy like Greece"/ 'Earthquakes' in the media,
x
BREAKING NEWS

The latest developments are clarified / The European leader who has not yet arrived at the EU-Western Balkans summit

The latest developments are clarified / The European leader who has not yet
x
BREAKING NEWS

VIDEO/ The EU summit in Tirana, this is what is happening from the air in the area where the European leaders are staying, Vjosa Osmani interrupts the speech

VIDEO/ The EU summit in Tirana, this is what is happening from the air in the
x
BREAKING NEWS

Tirana is armored for the Summit/ What's going on? About 1,000 DP sympathizers leave from Vlora and 1,600 from Elbasan who have landed in Tirana ready for a protest

Tirana is armored for the Summit/ What's going on? About 1,000 DP
x
BREAKING NEWS

"Important moment!"/ The President of the Council of Europe sent a powerful message in Tirana: The first time that...

"Important moment!"/ The President of the Council of Europe sent a
x
BREAKING NEWS

Berisha or Alibeaj at the head of the DP? The Court of Appeal issues the important NOTICE

Berisha or Alibeaj at the head of the DP? The Court of Appeal issues the
x
BREAKING NEWS

ATTENTION, there is an important announcement! Blocked roads in Tirana, you can't cross these roads even on foot today. This is where the 'red line' starts

ATTENTION, there is an important announcement! Blocked roads in Tirana, you
x
BREAKING NEWS

The trip from Tirana to Himare/ The incident with the Greek Prime Minister occurs, the media reveal the details

The trip from Tirana to Himare/ The incident with the Greek Prime Minister
x

Bota

"Poor Italy, fascism has never died"/ The ALARM is raised, Germany in a "frontal attack" against Meloni's victory! Spain also hits hard: They always end in disaster...

"Poor Italy, fascism has never died"/ The ALARM is raised, Germany in

Major German newspapers and weeklies sound the alarm about the return of fascism after the victory of center-right and favorite candidate for prime minister Giorgia Meloni in Italy.

After the statements of SPD president Lars Klingbeil, against the leader of the left Enrico Letta in Berlin, there have been insulting headlines such as that of the German weekly "Stern", which defines the leader of the FdI as "blond poison".

This morning, the reaction of the German press to the victory of the center-right led by Giorgia Meloni's party was even harsher than expected, with headlines such as that of "Der Spiegel", which reads "Woe to Italy, poor Europe!", and poses the question whether the EU is one step away from separation or a "disaster forewarned".

"Could this be the apocalypse?" asks the German weekly. "Maybe not," the editorial continues. The reason, among others, writes the newspaper, is that "it is not known how long this shame will last".

Der Spiegel's main page continues with many other articles on the Italian vote. Researcher Jörg Krämer, interviewed by Tim Bartz, claims that "the new right-wing coalition will distribute money that Italy does not have".

The center-left weekly "Die Zeit" speaks bluntly of a return to fascism. They go even further adding that "this ideology has never left the country". It has only turned into a "fascism of the good Italians", this is the title of the editorial signed by Ulrich Ladurner.

“Fashizmi në Itali nuk ka ikur kurrë”, shkruan gazetari duke folur për mauzoleumin e Benito Musolinit në Predappio dhe muralet në qytetet italiane. “Fashizmi është thurur në peizazhin arkitektonik italian si një rrjet i pafund dhune”, vazhdon Ladurner.

Pastaj është sulmi i pashmangshëm ndaj Silvio Berlusconit . Një klishe dukshëm e përjetshme për të majtën në Berlin. Gazetari e akuzon atë se ka “zhdoganuar” “finin postfashist” dhe se “i ka bërë pasardhësit e Musolinit të pranueshëm shoqërisht”. “Ata dolën nga qoshet e tyre të errëta dhe u bënë ministra”, vijon shkrimi duke iu referuar Giorgia Melonit.

Gazeta e Mynihut, “Süddeutsche Zeitung” e përshkruan fitoren e Melonit si “triumfi i post-fashistëve”.

“E majta duhet të qortojë veten se ka vrapuar e përçarë”, nënvizon analiza. Dhe më pas vëren: “Asnjëherë në historinë e BE-së një vend themelues nuk ka pasur një qeveri të formuar nga e djathta ekstreme”, duke nënvizuar “rrënjët fashiste” të partisë “Vëllezërit e Italisë”.

Linja e konservatores “Die Welt” nuk është se është më pozitive. Fitorja e qendrës së djathtë është “një sukses i antipolitikës”, shkruajnë ata.

Suddeutsche Zeitung flet për “triumfin e post-fashistëve”, ndërsa gazeta e Frankfurtit, Frankfurter Allgemeine Zeitung , është më e kujdesshme. Duke folur për “kthesë djathtas” të Italisë ajo parashikon se nuk do të ketë “rrëshqitje politike”.

Ndërkohë edhe në faqet e para të të gjitha gazetave kryesore spanjolle pothuajse është goditur fitorja e Melonit. Ata me orientim progresiv, si El País ose El Periódico, flasin për fitoren “ultra-djathtas” ose “ekstremiste e djathtë”, ndërsa ata më konservatorë si El Mundo ose Abc i cilësojnë “Vëllezërit e Italisë” si të djathtë.

Dhe disa nga analizat e publikuara e përcaktojnë rezultatin si një “tronditje” apo një “tërmet” për vendin dhe për Bashkimin Europian.

Këtë mëngjes edhe kreu i diplomacisë José Manuel Albarès , ministri i Jashtëm spanjoll, komentoi në një konferencë shtypi fitoren e Giorgia Melonit: “ Është një moment pasigurie dhe në momentet e pasigurisë populizmat marrin gjithmonë rëndësi dhe përfundojnë gjithmonë në të njëjtën gjë. Përgjigja e tyre është gjithmonë e njëjtë: të mbyllemi në vetvete dhe të kthehemi në të kaluarën “.

Edhe një herë e majta nga jashtë po përpiqet të ç’legjitimojë votën demokratike të italianëve, duke ngjallur frikë dhe dyshime në komunitetin ndërkombëtar.

Megjithatë, qëndrimi i Giorgia Melonit në atë drejtim është i përcaktuar mirë dhe pa asnjë mundësi dyshimi, siç është përsëritur vazhdimisht nga udhëheqja e Fdi.

Ndërkohë, tonet e zëvendëskryeministres spanjolle, si dhe ministres së ekonomisë, Nadia Calvino janë krejt të ndryshme.

"Let's see what the result will be at the end of the day in terms of the government, but I hope that we can maintain our excellent relations with Italy and that in the end it will be a pro-European government," she declared.

Afterwards, Calvino added: "It is a partner country, it is a country very close to Spain for many reasons. And so I hope we can have excellent relations with any government that comes out of these results."

Meanwhile, to those who asked commenting on the result of the vote in Italy, the spokeswoman of the Spanish government and the minister for territorial policies, Isabel Rodríguez, said briefly: "Democracy must be respected."