BREAKING NEWS

"It started when Olldashi was minister", Spartak Braho sheds light on the big scandal with the Kardhiq-Delvina road: Corruption affair! Balluku part of the prime minister's oligarchy. He is a megalomaniac and.../ Rama rode him...

"It started when Olldashi was minister", Spartak Braho sheds light on
x
BREAKING NEWS

"There are a couple of MPs who rightly object"/ Spartak Braho breaks the strong statement about the incinerator affair: The scandal is so strong that... This is why Rama does not resign. Will there be an end to Mussolini?

"There are a couple of MPs who rightly object"/ Spartak Braho breaks
x
BREAKING NEWS

Frrok Çupi: Meta-Berisha have received orders from Moscow to destabilize Albania, the July 7 protest may produce victims

Frrok Çupi: Meta-Berisha have received orders from Moscow to destabilize
x
BREAKING NEWS

Meta's positions are aggravated, SPAK registers another criminal proceeding against the president, accused together with Kryemadhi of hiding wealth, in the "filter" and 8 LSI officials

Meta's positions are aggravated, SPAK registers another criminal proceeding
x
BREAKING NEWS

Here is the strategy of Lulzim Basha to become the leader of the DP and how he will expel Sali Berisha after the court demolishes "Foltore"

Here is the strategy of Lulzim Basha to become the leader of the DP and how he
x
BREAKING NEWS

Here's when Ilir Meta left the Presidency, the 3 scenarios that will "confuse" Albanian politics after July 24

Here's when Ilir Meta left the Presidency, the 3 scenarios that will
x
BREAKING NEWS

"This is truly a historic moment"/ Here comes the long-awaited news for Finland and Sweden

"This is truly a historic moment"/ Here comes the long-awaited news
x
BREAKING NEWS

A big loss! Albanian art in mourning, the former journalist and theater icon dies at a young age, the politician gives the sad news: We will remember as a friend, actress and personality with nam

A big loss! Albanian art in mourning, the former journalist and theater icon
x

Bota

Terrible / Police raid poor urban area, kill ten criminals and an innocent woman

Terrible / Police raid poor urban area, kill ten criminals and an innocent woman

A tragic action by Brazilian police in a poor urban area in Rio favela left 11 people dead yesterday, Brazilian authorities announced.

Military police said they were in pursuit of gunfire as they entered the favela called Vila Cruzeiro in the north of the city, with the objective of locating and arresting criminal leaders.

In the ensuing gunfight, police said "10 suspected criminals were killed, and a female resident hit by a blind bullet."

Two injured are being treated at the hospital, authorities announced.

Policia braziliane kryen rregullisht aksione të zonat e mbipopulluara urbane të Rios për të ruajtur kontrollin e krimit dhe të trafikut të drogave.

Ata shtonin se kësaj here po kërkonin për drejtues banash që kishin ardhur të fshiheshin në  Vila Cruzeiro nga pjesë të tjera të Brazilit.

Ky ishte sulmi më vrastar i policisë në Rio prej një viti.

Majin që shkoi policia bastisi një favela të quajtur Jacarezinho ku mbetën të vdekur 28 njerëz duke përfshirë dhe një oficer policie. Kjo ishte numri më i madh i jetëve të humbura në historinë e qytetit.

Rrjeti vendas G1 tha se sulmi i djeshëm shënjestronte Comando Vermelho (Komanda e Kuqe), një nga bandat më të fuqishme të Brazilit.

Policia tha se u zhvilluan beteja me armë në zonat e larta të favelas dhe në ambjentet rreth saj.