BREAKING NEWS

The situation in the north of Kosovo is tense, a police officer is injured in Mitrovica

The situation in the north of Kosovo is tense, a police officer is injured in
x
BREAKING NEWS

From Milan to Bucharest, how Arben Ahmetaj's trips were paid with the Zotos card: 1600 euros for two nights

From Milan to Bucharest, how Arben Ahmetaj's trips were paid with the Zotos
x
BREAKING NEWS

Lower prices! The latest decision from the Transparency Board, this is how much oil, gasoline and gas will be sold

Lower prices! The latest decision from the Transparency Board, this is how much
x
BREAKING NEWS

The attack on Berisha, Nazarko explodes the 'bombshell' statement: Scenario of the secret services of hostile countries

The attack on Berisha, Nazarko explodes the 'bombshell' statement:
x
BREAKING NEWS

They are going to dive/ Euro historical devaluation against the lek. Oil destroys the dollar in international markets

They are going to dive/ Euro historical devaluation against the lek. Oil
x
BREAKING NEWS

Bomb alert at the Directorate of Border and Migration in Tirana

Bomb alert at the Directorate of Border and Migration in Tirana
x
BREAKING NEWS

Are the monetary amounts of Albanian citizens in banks at risk? Bank data stolen, found on payroll database CD

Are the monetary amounts of Albanian citizens in banks at risk? Bank data
x
BREAKING NEWS

VIDEO/ The tragic accident, how the 50-year-old filmed the last trip before ending up on the cliff

VIDEO/ The tragic accident, how the 50-year-old filmed the last trip before
x

Bota

Historic win for Meloni, Italy moves right, skepticism and concern about balance within new government in Rome, warning from China and clear message from US-E.U.

Historic win for Meloni, Italy moves right, skepticism and concern about balance

A historic victory in Italy. The center-right coalition has won the early parliamentary elections. The next Prime Minister will be Giorgia Meloni of the 'Fratteli di Italia' party. The coalition led by the Brothers of Italy has a clear majority. In the senate, the Right Center received about 43% of the votes, while the Left Center received about 27%. Fratteli di Italia is the first party with more than 26% of the votes, Lega drops to 9% while Silvio Berlusconi's Forza Italia is around 8%. Meanwhile, Enrico Letta's Democratic Party is around 20%, "Action-Italia Viva" exceeds 7%, "Green and Left Alliance" exceeds the threshold of 3%, "+ Europe" 3%, "Italexit" around 2%, " Popular Union" with about 1.5%, "Ne Moderat" with 1.1%. 5 Star Movement is at 15%. 63.95% participated in the voting.

Meloni takes up his new position in November

The new government is expected to take office in early November. From the 10th to the 27th of October, the procedure through which the leader of the most voted party is expected to receive the mandate for the appointment of the new government and at the beginning of November to receive the blessing from the president must be closed. On October 10, the registration of the new deputies who were mandated by the September 25 elections is expected. On October 13, the new assembly meets for the first time, where the leaders of the Assembly are appointed, and the Senate is formed. Next, within October 15, the deputies sign their parliamentary group affiliation. After this step, the consultations for the verification of the parliamentary majority begin, from October 24-27. After this verification, the President of the Country, Sergio Mattarella,

Here is what the Italian media write

"Italy is moving to the right", writes La Stampa in its main headline, which also talks about fragile balances within the new governing coalition. The Italian press also points out that voter turnout has fallen to an all-time low, with one in three Italians not voting. Corriere della Sera also deals with the way other countries see Italy now: "It cannot be ignored that outside our borders the new phase is characterized as uncharted waters and by some governments even as a trauma. There are fears of a domino effect in European alliances, with one reinforced by the Italian results, which follow those in Sweden. In Moscow there is also a positive feeling due to the presence of the League party and Fratelli d' Italia in the coalition. Much will depend on the internal balance of power in the new Italian government." the newspaper warns. The right-wing newspaper "Il Giornale" does not hide its delight, with the title "A woman for a modern right" and talks about a long journey of the winner Giorgia Meloni with important political transformations that brought her from the slum where she was born. grows, at the threshold of the prime minister's palace.

Mesazhi i qartë nga SHBA-BE

Brukseli ka reaguar për fitoren e Melonit në Itali. Zëdhënësi i Komisionit Europian Eric Mamer tha se shpreson që marrëdhëniet e BE  me Italinë të jenë konstruktive. Ai shtoi se Komisioni  Europian  punon me çdo qeveri të dalë nga zgjedhje të lira. “Komisioni në parim punon me qeveritë që dalin nga zgjedhjet. Kjo nuk është ndryshe në këtë rast. Sigurisht që shpresojmë që do të kemi një bashkëpunim konstruktiv me autoritetet e reja italiane”, tha Brukseli. Edhe Shtetet  e Bashkuara të  Amerikës  kanë reaguar për fitoren e Melonit. Sekretari Blinken shkroi se SHBA presin me padurim të punojnë me qeverinë e re të Italisë, por do të inkurajojnë respektimin e të drejtave të njeriut. “Ne jemi të etur të punojmë me qeverinë e Italisë për qëllimet tona të përbashkëta: mbështetjen e një Ukrainë të lirë dhe të pavarur, respektimin e të drejtave të njeriut dhe ndërtimin e një të ardhmeje të qëndrueshme ekonomike. Italia është një aleat jetik, një demokraci e fortë dhe një partner i vlerësuar,” tha Blinken.

Paralajmërimi i Kinës

Pas urimit për fitoren e Melonit, Kina ka dhënë një paralajmërim për qeverinë e re.  Nyja me shumë gjemba ka të bëjë me Tajvanin . Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme kineze Ëang Ëenbin tha se Kina u kërkon "njerëzve përkatës në Itali" të njohin "ndjeshmërinë e lartë të çështjes së Tajvanit", duke shmangur dërgimin e "sinjaleve të gabuara" për forcat secesioniste. Jo vetëm kaq: Kina i ka kërkuar Melonit "njohjen e plotë" të parimit të Kinës së vetme, ose Politikës së Një Kine , e cila në thelb tregon sovranitetin kinez në ishull.

Kush është Giorgia Meloni?

Në moshën 15-vjeçare, në vitin 1992, ajo militoi në Frontin e Rinisë, dega rinore e Lëvizjes Socialiste Italiane, në të cilën ajo mori pjesë në protestat kundër reformës në arsim. Që atëherë, karriera e saj politike ka qenë e pandalshme. Nga 1998-a në 2002-shin ajo ishte këshilltare bashkiake e Romës me partinë Aleanca Kombëtare, e cila në 2008-n u bashkua me Popullin e Lirisë të Silvio Berlusconit, lëvizje që asokohe i lejoi të bëhej ministrja më e re në historinë e Italisë. 2013-a është viti i ndarjes. Meloni braktis Popullin e Lirisë për të themeluar Vëllezërit e Italisë, parti tiparet e të cilës janë ato të një nacionalizmi konservator, me një konotacion të fortë sovranist. Flaka trengjyrëshe rishfaqet në simbolin e partisë dhe brenda pak vitesh shfaqen edhe inicialet e Lëvizjes Socialiste Italiane. Meloni e nisi me rreth 3 përqind të mbështetjes në zgjedhjet e 2013-s, por gjatë 9 viteve në opozitë, rritja e saj ka qenë konstante. Hovi erdhi me qeverinë Conte II dhe mbi të gjitha me ekzekutivin e Mario Draghit, ku Vëllezërit e Italisë ishin partia më e madhe italiane që zgjodhi të qëndronte në opozitë. Liderja provoi se ishte shumë e aftë në kanalizimin e konsensusit të monopolizuar nga Liga e Veriut ndër vite,  me kundërshtimin për gjithçka që konsiderohej progres; por Meloni është e kujdesshme të mos i kalojë vijat e kuqe kur bëhet fjalë për të kundërshtuar sistemet.