BREAKING NEWS

Scary/ Lightning strikes in Berat, the house crumbles, the firefighters miraculously escape...

Scary/ Lightning strikes in Berat, the house crumbles, the firefighters
x
BREAKING NEWS

Covid-19 in Albania/ The Ministry of Health publishes the figures, here are how many new cases there have been in the last 24 hours

Covid-19 in Albania/ The Ministry of Health publishes the figures, here are how
x
BREAKING NEWS

The tragic event in Himare, Spartak Njela makes a strong statement about the former police officer: It turns out to be...

The tragic event in Himare, Spartak Njela makes a strong statement about the
x
BREAKING NEWS

Drastic change in temperatures, what is expected to happen with the weather tomorrow

Drastic change in temperatures, what is expected to happen with the weather
x
BREAKING NEWS

Frrok Çupi discovers the sensational names that have been removed from politics and exposes them all: Azem Hajdari told me that 'I will kill Berisha, or he will kill me', Ilir Meta wanted to execute Becchetti for 2 million euros, here how they poisoned...

Frrok Çupi discovers the sensational names that have been removed from
x
BREAKING NEWS

What is happening? Two explosions in Tirana / Explosives are planted in two apartments, the police reveal the details

What is happening? Two explosions in Tirana / Explosives are planted in two
x
BREAKING NEWS

Troubles for Ilir Meta are increasing, the Assembly asks the File Authority to publish the names of former insurance agents who are part of the Public Administration

Troubles for Ilir Meta are increasing, the Assembly asks the File Authority to
x
BREAKING NEWS

The behind-the-scenes "bombshell" is revealed, this is why Berisha took out the spy file from Meta, Begaj's decree, flirting with Rama and ambassador Kim made the head of "Foltore" mad

The behind-the-scenes "bombshell" is revealed, this is why Berisha
x

Bota

British newspaper: Can Vladimir Putin be stopped by inviting Russia to join NATO?

British newspaper: Can Vladimir Putin be stopped by inviting Russia to join

In December 1991, when Russia was headed by Boris Yeltsin, he addressed a letter to NATO that sounded like a prospect of membership. "We consider these relations as very serious and we want to develop this dialogue in every direction, both politically and militarily. "Today we are raising the issue of Russia's membership in NATO, but considering it as a long-term political goal," Yeltsin wrote at the time.

A few years later, when Russia signed a treaty known as the Partnership for Peace, US President Bill Clinton suggested that there was a "path that would lead to Russia's NATO membership".

Some Vladimir Putin was asked by broadcaster David Frost during a BBC interview in 2000 if Russia could join NATO. "I do not understand why not. "I would not rule out such a possibility - but I repeat - but only when Russia's views are taken into account as those of an equal partner," he said.

The then head of NATO, former British Defense Secretary George Robertson, thought Putin was right in what he was saying.

"They wanted to be part of that secure, prosperous, stable West from which Russia was out of time," he later said.

We all know that did not happen. We know that Russia signed the Russia-NATO Council agreement in 2002, created as a means to improve dialogue, but which was suspended in 2014 after Russia invaded Crimea.

Indeed, Russia's relations with the West had deteriorated much earlier, as evidenced by Putin's 2007 speech in Munich, when he attacked what he called U.S. dominance in international affairs and accused it of provoking a new nuclear arms race by developing ballistic missile defenses, undermining international institutions, and making the Middle East more volatile.

"The NATO enlargement process is not about modernizing the alliance," Putin said. "We have the right to ask, 'Who is this expansion directed against?'

Siç duket bota tani, mund të duket si çmenduri të sugjerosh që Rusia të ftohet të bashkohet me NATO-n. Udhëheqësi rus ka urdhëruar trupat e tij të pushtojnë Ukrainën në atë që duket qartë se është një shkelje e plotë e ligjeve ndërkombëtare. Qindra njerëz janë vrarë, e ardhmja e një kombi është në pikëpyetje. Qytetet janë bombarduar, më shumë se një milion njerëz kanë ikur nga vendi për të gjetur një vend të sigurt  dhe gjatë gjithë kohës Putini nuk është shfaqur kurrë më arrogant me veprimet e tij vdekjeprurëse. “Dua të them se operacioni special ushtarak po ecën në mënyrë rigoroze dhe në përputhje me planin” tha ai në një fjalim televiziv të enjten.

“Të gjitha detyrat që janë vendosur po zgjidhen me sukses”. Ai shtoi: “Tani në territorin ukrainas, ushtarët dhe oficerët tanë po luftojnë për Rusinë, për një jetë paqësore për qytetarët e Donbasit, për denazifikimin dhe demilitarizimin e Ukrainës, në mënyrë që të mos kërcënohemi nga një e drejtë anti-ruse. në kufijtë tanë që Perëndimi ka krijuar prej vitesh”. Daniel Fried, një diplomat amerikan, i cili shërbeu si ndihmës sekretar i shtetit për çështjet evropiane dhe euroaziatike nga 2005 deri në 2009 dhe ambasador i Shteteve të Bashkuara në Poloni nga viti 1997 deri në 2000, konfirmoi se SHBA kishte kontaktuar dikur me Rusinë për anëtarësimin e mundshëm.

Megjithatë, ai tha se oferta e anëtarësimit në NATO për Putinin tani mund të perceptohej një agresion dhe se do të dërgonte një sinjal krejtësisht të gabuar. Ai tha se kancelari gjerman Olaf Scholz kishte i tha Putinit në fillim të këtij viti se ai nuk e mbështeste anëtarësimin e Ukrainës në NATO. Ai tha se Rusia mund të nënshkruante një lloj marrëveshjeje me shkrim me Gjermaninë po të ishte ky objektivi i saj.

“Nëse rusët do të ishin vërtet të interesuar, ata mund të kishin marrë diçka të tillë” tha ai. NATO duhet të ketë marrëveshjen e plotë të 30 anëtarëve të saj për t’i bërë një ftesë një anëtari të ri; Nga anëtarët aktualë, parashikoi ai, ndoshta vetëm Hungaria do të ishte dakord. Pastaj ka kërkesa të tjera, si p.sh. vendi që përmbush disa standarde demokratike. Së fundi, Putini thjesht mund të tallej me sugjerimin. Evropa do të ketë nevojë për një kornizë të re sigurie brenda së cilës të operojë. Gjëja tjetër, është se Rusia dhe Perëndimi do të kenë secila më shumë se 5500 armë bërthamore dhe asnjë mekanizëm kuptimplotë për t’i rregulluar apo mbikëqyrur ato. Një ftesë për të përfshirë Rusinë në të ardhmen e Evropës do të dërgonte gjithashtu një sinjal të fortë se Perëndimi nuk dëshiron të demonizojë të gjithë rusët dhe se dyert nuk po mbyllen për protestuesit e rinj që demonstrojnë me guxim për paqen në qytete si Moska./ Nga Andrew Buncombe, The Indipendent