BREAKING NEWS

"The attack on Berisha was premeditated", the journalist reveals the details and shows the hard evidence

"The attack on Berisha was premeditated", the journalist reveals the
x
BREAKING NEWS

Will he take the post of deputy mayor of the Municipality of Tirana? This is how Alimehmeti answers

Will he take the post of deputy mayor of the Municipality of Tirana? This is how
x
BREAKING NEWS

"Attack on Berisha was organized", Kelliçi divulges strong details: the perpetrator was an infiltrator, this is what the purpose was

"Attack on Berisha was organized", Kelliçi divulges strong
x
BREAKING NEWS

They announced the departure of Yuri Kim, Jozefina Topalli breaks down the statement of the Ministry of Foreign Affairs and discloses the behind-the-scenes: This is why the American ambassador is leaving

They announced the departure of Yuri Kim, Jozefina Topalli breaks down the
x
BREAKING NEWS

Unsaid details, Klodiana Lala reveals what was found on Gerti Shehu's phone: The event is not accidental

Unsaid details, Klodiana Lala reveals what was found on Gerti Shehu's
x
BREAKING NEWS

"Planned", Artan Hoxha sheds light on the behind-the-scenes of Berisha's attack: It is strange that Gerti Shehu...

"Planned", Artan Hoxha sheds light on the behind-the-scenes of
x
BREAKING NEWS

"Shameful!"/ The departure of American ambassador Yuri Kim, Salianji reveals what Edi Rama is trying to do

"Shameful!"/ The departure of American ambassador Yuri Kim, Salianji
x
BREAKING NEWS

"From tomorrow in these cities will..."/ OSHEE comes out with the important announcement for the citizens

"From tomorrow in these cities will..."/ OSHEE comes out with the
x

Bota

"Not only cold"/ Panics Europe is threatened by an even bigger crisis this winter

"Not only cold"/ Panics Europe is threatened by an even bigger crisis

Europeans are more afraid of winter - but the cold and the dark - are not the only 'evil' that threatens them. The war in Ukraine seems to have shaken almost all our vital systems and its chain effect is getting worse every day.

Winter in Europe is fast approaching and it seemed as if until now the only problem for Europeans would be the lack of energy which would necessarily send them towards a cold and icy winter.

But the energy crisis is not the only 'black' that threatens the Europeans.

The first thing the energy crisis threatens to do is cripple daily life and disrupt the normal functioning of vital services for citizens.

One of these vital services is communication networks - which, along with electricity networks, may face disruptions this winter.

This means that telecommunications lines across Europe could experience severe disruptions in the coming months.

Essentially, this means that Europeans may not be able to talk on the phone or use the internet, effectively cutting themselves off from the rest of the world.

A digital crisis seems more likely than ever for Europe.

Interruption of communication in Europe

A recent report by the Reuters news agency quoted senior executives from four telecoms as saying they are concerned there is a lack of backup systems in many European countries – systems which are needed to handle massive or sudden outages. of energy.

Vende si Gjermania, Franca dhe Italia kanë e shtypur tashmë ‘butonin e panikut’ dhe janë në bisedime të vazhdueshme me operatorët e tyre të Telekomit.

Evropa ka gati gjysmë milioni kulla telekomunikacioni dhe shumica e tyre kanë bateri rezervë që zgjasin vetëm rreth 30 minuta.

Ekspertët shqetësohen se kjo mund të mos jetë e mjaftueshme. Jo vetëm kjo, por një ndërprerje e rrjetit do të kishte një ndikim të drejtpërdrejtë në shërbime jetike si spitalet, policia apo edhe ushtria.

Sipas raportit të Reuters, në Francë një plan i paraqitur nga shpërndarësi i energjisë elektrike ENEDIS përfshin ndërprerje të mundshme të energjisë deri në 2 orë në skenarin më të keq.

Edhe në Itali, ku racionimi i energjisë ka nisur si pjesë e planit të tyre të emergjencës, operatorët thonë se telashe të mëdha janë në horizont.

Shefi i lobimit të Telekomit italian, Massimo Sarmi ka thënë se: “Ndërprerjet e energjisë rrisin probabilitetin e dështimit total të komponentëve elektronikë nëse ato i nënshtrohen ndërprerjeve të shpeshta dhe të menjëhershme.”

Në Gjermani, Deutsche Telecom ka 33.000 site radio-mobile dhe sistemet e tyre të urgjencës mund të mbështesin vetëm një numër të vogël të tyre në të njëjtën kohë, ka konfirmuar një zëdhënës i kompanisë.

Këto ishin vetëm tre shembuj por në realitet, shumica e vendeve evropiane duket se mund të përballen me një skenar të ngjashëm.

Mungesa e energjisë së mjaftueshme tani mund të çojë në shkëputjen e rrjeteve telefonike dhe të internetit.

Me fjalë më të thjeshta, kjo është një krizë e cila rrezikon të na ndërpresë komunikimin me njëri-tjetrin dhe botën.

And the most worrying thing is that this does not only affect us on a personal level, where we may not be able to talk to our friends, but entire systems and infrastructures that are dependent on the telecom network may be affected, starting from state institutions to public services. or emergency ones.

At this point it seems that hundreds of Europeans are worried and alarmed to the point where the only solution they have found is to go out in protests in various European cities demanding that their leaders do something or at least address the problem. .

It remains to be seen whether the European winter will bring with it only low temperatures or even this heavy burden which will fall on ordinary citizens more than anyone else.