BREAKING NEWS

Berisha and Meta in unison against PS-PD co-government, messages and warnings to Basha to reject Rama's offer

Berisha and Meta in unison against PS-PD co-government, messages and warnings to
x

Bota

Joe Biden makes the next move, the phone call with King Salman fades

Joe Biden makes the next move, the phone call with King Salman fades

US President Joe Biden telephoned King Salman of Saudi Arabia as his administration is expected to release a congressional declassified version of an intelligence report, which is expected to reveal that the king's son, the prince of the Crown, Mohammed bin Salman, has approved the assassination of Saudi journalist Jamal Khashoggi in 2018.

According to the White House, during the telephone conversation, President Biden and King Salman "discussed regional security, including renewed diplomatic efforts led by the United Nations and the United States to end the war in Yemen and the US commitment to it." "Help Saudi Arabia defend its territory as it faces attacks by Iran-linked groups."

The White House announcement on the call noted the recent release of several Saudi-American activists and Saudi women's rights activist Loujain al-Hathloul from custody and reaffirmed the importance the United States attaches to universal human rights and the rule of law. of law. The announcement did not mention the report on the assassination of Jamal Khashoggi, scheduled to be published after the call.

The White House did not provide an explanation as to why the announcement did not mention Khashoggin, who was a legal resident of the United States and with children of U.S. citizenship.

Jamal Khashoggi, a columnist for the Washington Post, was seduced at the Saudi consulate in Istanbul on October 2, 2018 and killed by a team of operatives linked to the crown prince. They then dismembered his body. His bones were never found.

Riyadh eventually admitted that journalist Khashoggi was mistakenly killed in an operation that went wrong, but denied any involvement of the crown prince

The role of the crown prince, known by his niece MBS, in the assassination of Jamal Khashoggi, has been the subject of media reports since the end of 2018. The administration of former President Donald Trump rejected the demands of lawmakers to publish a version of declassified the report, as the White House gave priority to arms sales to the kingdom and the alliance with Riyadh, amid rising U.S. tensions with its regional rival, Iran.

Rivlerësimi i marrëdhënieve ndërmjet Shteteve të Bashkuara dhe Arabisë Saudite, dhe synimi për të vënë theksin tek të drejtat e njeriut, është një zotim fushate i presidentit Biden. Që nga marrja e detyrës, ai i ka dhënë fund shitjes së armëve që Riadi mund të përdorë në Jemen dhe emëroi diplomatin veteran Timothy Lenderking si të dërguarin e posaçëm për të udhëhequr përpjekjet e diplomacisë amerikane "për t'i dhënë fund luftës në Jemen, një luftë e cila ka krijuar katastrofë humanitare”.

"Presidenti Biden dëshiron të jetë i qartë se rruga e vjetër nuk është rrugë e e re," tha Gerald Feierstein, nënkryetar i Institutit për Lindjen e Mesme.

Administrata po kërkon gjithashtu të distancohet nga MBS, sundimtari 35 vjeçar de facto vendit. Zëdhënësja e Shtëpisë së Bardhë, Jen Psaki, shpesh ka theksuar se presidenti Biden do të komunikojë vetëm me mbretin saudit.

Ndërsa Shtetet e Bashkuara po rishikojnë marrëdhëniet me sauditët, Shtëpia e Bardhë po përpiqet të nxisë rivalin rajonal të Riadit, Iranin, që të veprojë në përputhje me marrëveshjen bërthamore që u prish pasi ish presidenti Trump u tërhoq prej saj në vitin 2018.

Marrëveshja e njohur si Plani i Përbashkët Gjithëpërfshirës i Veprimit u arrit nga Irani dhe P5 + 1 (Kina, Franca, Gjermania, Rusia, Britania e Madhe dhe Shtetet e Bashkuara) nën administrimin e ish presidentit Barack Obama, në vitin 2015.

Dhënia fund e shitjeve të armëve sulmuese në Riad është pjesë e kalkulimeve më të mëdha gjeopolitike që përfshin drejtpeshimin e këtyre dy fuqive rajonale, tha zoti Feierstein, i cili ishte gjithashtu ambasador në Jemen në kohën e ish presidentit Obama.

"Ideja është që nëse ka një zgjidhje politike të konfliktit në Jemen, kjo mundet, në fakt, të zvogëlojë tensionin në rajon...”. tha ai.

Krahasuar me Libanin dhe Irakun, Jemeni është një përparësi më e vogël e sigurisë kombëtare për Iranin. Zbutja e tensioneve mund të jetë një masë e ndërtimit të besimit për të nxitur Teheranin përsëri në bisedimet bërthamore dhe përfundimisht të trajtojë shqetësimet tjera, duke përfshirë programin e tij të raketave balistike dhe mbështetjen për milicitë në Irak dhe Liban. Në fakt, tha zoti Feierstein, rirreshtimi i presidentit Biden me sauditët në Jemen, mund të ndihmojë më tej interesat e Shteteve të Bashkuara në rajon.

Por, analistë të tjerë thonë se rivlerësimi i marrëdhënieve me Riadin dhe riangazhimi me Teheranin mund të ketë kundërefekt. Kjo mund të bëjë që sauditët të ndjehen të braktisur nga Shtetet e Bashkuara dhe t'i shtyjë ata drejt veprimeve kundër interesave amerikane, tha Bradley Bowman, nga Fondacioni për Mbrojtjen e Demokracive, një institucion pro-izraelit i njohur për qëndrimet kundër marrëveshjes bërthamore me Iranin.

Por, Kelsey Davenport, nga Shoqata për Kontrollin e Armëve, kërkimet e së cilës përqendrohen në programet bërthamore dhe raketore në Iran, tha se mënyra më e mirë për të parandaluar një garë rajonale bërthamore është rivendosja e marrëveshjes bërthamore.

"Përballja me programin bërthamor të Iranit do të parandalojë që Arabia Saudite të ndjejë nevojën që të barazohet me mundësitë e Iranit," tha ajo.

Ms. Davenport stressed that over the past few years, the Saudis have laid the groundwork for developing a nuclear weapon if they choose to do so.

"From the point of view of US security and regional stability, the resumption of a nuclear deal is an important first step in ensuring that there will be no crisis with Iran going through a regional nuclear crisis," she said.