BREAKING NEWS

Serbian media echoes the terrible murder in Kosovo: The police surrounded him, but the author chose to kill himself

Serbian media echoes the terrible murder in Kosovo: The police surrounded him,
x
BREAKING NEWS

The Democratic MP surprises with the statement: The Democratic Party is responsible for the departure of young people

The Democratic MP surprises with the statement: The Democratic Party is
x
BREAKING NEWS

The EU Summit for the Western Balkans in Tirana, the German Chancellor is also present, here's who will accompany him

The EU Summit for the Western Balkans in Tirana, the German Chancellor is also
x
BREAKING NEWS

The election of the head of SPAK, the lawyer makes a strong statement: They have deviated from the objective, they are not dealing with high officials

The election of the head of SPAK, the lawyer makes a strong statement: They have
x
BREAKING NEWS

The Bra├že-Balla clash over the budget, the SP deputy sheds light on the behind-the-scenes

The Braçe-Balla clash over the budget, the SP deputy sheds light on the
x
BREAKING NEWS

COVID-19 in Albania/ The Ministry of Health comes out with an important announcement, here's what's happening

COVID-19 in Albania/ The Ministry of Health comes out with an important
x
BREAKING NEWS

"Rama seeks to kill free speech"/ What Berisha is warning: Within 6 months, three media...

"Rama seeks to kill free speech"/ What Berisha is warning: Within 6
x
BREAKING NEWS

What did the pregnant woman ask? The LETTER of Sokol Halil is revealed moments after the terrible act (PHOTO)

What did the pregnant woman ask? The LETTER of Sokol Halil is revealed moments
x

Bota

Joe Biden postpones the visit, this country is warned to prepare for a 'major disaster', a state of emergency is declared

Joe Biden postpones the visit, this country is warned to prepare for a

Florida's governor has warned the state to prepare for a possible "major disaster" as Category 2 Hurricane Ian gathers strength in the Caribbean.

Strong winds began battering the southern coast of Cuba on Monday evening. Ian is expected to make landfall on the west coast of Florida sometime Wednesday.

The exact path of the hurricane is uncertain, but Gov. Ron DeSantis warned of "widespread impacts across the state."

Residents have stockpiled food, water, medicine and fuel.
Some parts of the state haven't seen a hurricane of this magnitude in about a century.

The National Hurricane Center (NHC) said it expects "rapid strengthening" of Ian over the next 48 hours as it moves north from its current location 130 west of Cuba.

"This is a really big hurricane at this point," Florida's governor said at a news conference Monday, urging residents to "stay calm" but "do what you need to do to be prepared."

The governor declared a state of emergency for all of Florida over the weekend and has activated 5,000 National Guard troops to help with relief efforts.

DeSantis said Ian posed a risk of "dangerous storm surge, heavy rainfall, flash flooding, strong winds, dangerous seas and isolated tornadic activity."

A bulletin issued at 2200 Monday by the NHC said Ian could become a Category 3 storm with winds of 120 mph or greater by the time it hits Cuba.

Tuesday's classes have been canceled in some parts of the island and evacuations are in place in a handful of western provinces, including near the country's tobacco region.

Autoritetet në Ishujt Kajman, një territor britanik, po punojnë për të siguruar kompensatë, thasë me rërë dhe furnizime të tjera për banorët vendas.

“Ne duhet të përgatitemi për më të keqen dhe absolutisht të lutemi dhe të shpresojmë për më të mirën,” tha Kryeministri Wayne Panton në një video të dielën.

Përgjatë bregut të Gjirit Tampa të Floridës, raftet e dyqaneve ushqimore u pastruan shpejt nga nevojat bazë dhe kishte radhë të gjata në pikat e karburantit.

“Asnjëherë nuk është shumë herët për t’u përgatitur,” shkroi në Twitter kryebashkiaku i Tampa, Jane Castor.

Zona Tampa mund të marrë goditjen e saj të parë të drejtpërdrejtë nga një uragan që nga viti 1921, thonë zyrtarët, dhe mund të shohë 10 këmbë stuhi që të shkaktojë përmbytje përgjatë bregut.

“Ju lutemi trajtojeni këtë stuhi seriozisht”, tha drejtori i Menaxhimit të Emergjencave të Qarkut Hillsborough, Timothy Dudley në një konferencë shtypi të hënën. “Kjo nuk është një stërvitje.”

Zyrtarët lokalë në Tampa, Miami dhe Fort Lauderdale po shpërndajnë thasë me rërë falas për të ndihmuar banorët të mbrojnë shtëpitë e tyre nga përmbytjet.

Meteorologët kanë thënë se përmbytjet e shpejta janë të mundshme deri të martën në gadishullin e Floridës dhe Florida Keys ndërsa uragani afrohet.

Shtëpia e Bardhë ka bërë gjithashtu deklaratën e saj të urgjencës, e cila do të ndihmojë zyrtarët federalë dhe shtetërorë të bashkërendojnë ndihmën dhe ndihmën ndaj fatkeqësive.

Zyrtarët federalë po vendosin gjithashtu miliona vakte dhe litra ujë në Florida dhe Alabaman fqinje.Presidenti Joe Biden ka shtyrë një vizitë të planifikuar në Florida të martën.

The launch of NASA's most powerful rocket ever from the Kennedy Space Center in Florida has also been delayed. The Artemis 1 rocket lifted off from its launch pad on Monday.

Forecasters have said Cuba could see up to 25 cm of rain from Hurricane Ian, while Jamaica and the Cayman Islands could get between 3-6 inches.