BREAKING NEWS

The journalist makes a strong statement: the European Union has punished and penalized Serbia, here's the reason

The journalist makes a strong statement: the European Union has punished and
x
BREAKING NEWS

Cyber ??attacks on Albania, the US takes the drastic decision against Iran! The American representative makes a strong warning: If the aggression is not curbed, it will...

Cyber ??attacks on Albania, the US takes the drastic decision against Iran! The
x
BREAKING NEWS

DP submits the draft law in the Assembly: To automatically prohibit the awarding of tenders for...

DP submits the draft law in the Assembly: To automatically prohibit the awarding
x
BREAKING NEWS

COVID-19 in Albania/ The Ministry of Health publishes the figures, here are how many cases there have been in the last 24 hours

COVID-19 in Albania/ The Ministry of Health publishes the figures, here are how
x
BREAKING NEWS

Paloka makes serious accusations: Blako was released, why are Rama and Yuri Kim silent?! Here's the deal...

Paloka makes serious accusations: Blako was released, why are Rama and Yuri Kim
x
BREAKING NEWS

The strong statement of the former democratic deputy: I am ready to run for the Municipality of Tirana, the base has asked me

The strong statement of the former democratic deputy: I am ready to run for the
x
BREAKING NEWS

The market is shaken, the board drives the price of oil and gasoline into the stratosphere

The market is shaken, the board drives the price of oil and gasoline into the
x
BREAKING NEWS

What is happening? "Did you go to Avdylaj for the last time?"/ The disappearance of Ervis Martinaj, RENEA lands in this city

What is happening? "Did you go to Avdylaj for the last time?"/ The
x

Bota

Monkey pox international emergency / How to protect yourself from the virus and what to do if you have symptoms

Monkey pox international emergency / How to protect yourself from the virus and

The number of confirmed cases of monkeypox, a virus related to smallpox that is usually limited to Africa, is increasing, especially in Europe and North America. This has led the World Health Organization (WHO) on July 23 to declare a global health emergency for the outbreak.

The virus, which is less deadly than smallpox, usually lasts two to four weeks, and symptoms can appear anywhere from five to 21 days after infection.

Although health professionals around the globe stress that the risk to the general population is low, it is important to know how monkeypox is spread and what you can do to protect yourself from infection.

How is monkeypox spread?

Typically, monkeypox is spread to people who have had contact with infected animals. This can be after a bite, scratch or consumption of undercooked animal meat.

Monkeypox can also spread from person to person. Although this was initially thought to be rare, the recent rapid and unusual increase in infections outside west and central Africa has raised concerns.

It is usually spread between people in three ways: inhaling droplets of saliva; directly touching an infected person; and, less commonly, through indirect contact, such as through clothing that has been in contact with wound fluids.

The virus is not generally considered a sexually transmitted infection (STI) and is not known to spread through semen during sexual intercourse.

However, the WHO says monkeypox is currently being spread mainly through prolonged skin-to-skin contact that occurs during sex.

This means that while condoms can protect against most STIs, they are likely not enough to prevent transmission of monkeypox.

So far, most cases have been spread through sex, with a particular focus on men who have sex with men. However, anyone can be at risk of infection.

"Interim recommendations" of the WHO

After declaring the monkeypox outbreak an international public health emergency, WHO chief Tedros Adhanom Ghebreyesus issued interim recommendations for reducing the risk of the virus spreading.

These included "reducing the number of sexual partners where necessary" and protective measures during sexual intercourse.

The WHO has also called on the world to "act together in solidarity" regarding the distribution of treatments, tests and vaccines.

How can you protect yourself from monkeypox?

One of the best ways to protect yourself from monkeypox is vaccination.

Ndryshe nga vaksina COVID-19, aktualisht ekziston vetëm një kompani që prodhon një vaksinë të aprovuar kundër lisë së majmunit, kështu që furnizimet janë disi të kufizuara.

Kompania daneze e bioteknologjisë Bavarian Nordic prodhon vaksinën Imvanex dhe të hënën (25 korrik) Komisioni Evropian dha lejen që ajo të tregtohet si mbrojtje kundër virusit. Kjo pasoi rekomandimin e një jave më parë nga Agjencia Evropiane e Barnave (EMA).

Miratimi është i vlefshëm në të gjitha shtetet anëtare të Bashkimit Evropian, si dhe në Islandë, Lihtenshtajn dhe Norvegji, tha Bavaria Nordic në një deklaratë.

Përveç vaksinimit, ka një sërë masash të tjera paraprake që njerëzit mund të marrin për të ulur rrezikun e kapjes së lisë së majmunit.

“Konsideroni të kufizoni partnerët tuaj seksualë dhe ndërveprimet në këtë kohë. Ky mund të jetë një mesazh i vështirë, por të tregosh kujdes mund të të mbrojë ty dhe komunitetin tënd më të gjerë, “tha Kluge këtë javë.

Sipas Shërbimit Shëndetësor Kombëtar të Mbretërisë së Bashkuar dhe Qendrave për Kontrollin e Sëmundjeve të Shteteve të Bashkuara, masat më të mira paraprake janë:

Larja e duarve me sapun dhe ujë rregullisht ose duke përdorur një dezinfektues duarsh me bazë alkooli.

Flisni me partnerët seksualë për shëndetin e tyre seksual dhe çdo simptomë që mund të kenë.

Jini të vetëdijshëm për simptomat e lisë së majmunit nëse jeni seksualisht aktiv, veçanërisht nëse keni partnerë të rinj seksualë.

Mos kini kontakte të ngushta me njerëz që nuk janë mirë dhe mund të kenë li majmuni.

Mos ndani shtratin ose peshqirët me njerëz që nuk janë mirë dhe mund të kenë linë e majmunit.

Bëni një pushim nga seksi dhe kontaktet intime nëse keni simptoma të lisë së majmunëve derisa të vizitoheni nga një mjek dhe t’ju thuhet se nuk jeni më në rrezik për ta transmetuar atë.

Përdorni pajisje mbrojtëse personale (PPE) kur kujdeseni për pacientët që janë të konfirmuar ose të infektuar me virusin e lisë së majmunit.

Mos iu afroni kafshëve të egra ose endacakë, përfshirë kafshët e ngordhura, si dhe kafshët që nuk duken mirë.

Mos hani ose prekni mishin e kafshëve të egra.

Çfarë duhet të bëni nëse ju kap lija e majmunit?

Nëse dyshoni se keni linë e majmunit, këshilla është që të testoheni në një institucion shëndetësor ose klinikë të shëndetit seksual, ku mund të kryhet një test PCR.

Simptomat fillestare të lisë së majmunit mund të përbëhen nga dhimbje koke, dhimbje muskujsh, ënjtje, dhimbje shpine dhe ethe.

Brenda një deri në pesë ditë pas infektimit, puçrra  dhe skuqje zakonisht ndodhin në të gjithë trupin – në duar, fytyrë, këmbë, sy, gojë dhe organet gjenitale.

Nëse keni këto simptoma ose dyshoni se mund të keni marrë virusin, duhet të izoloheni nga kontakti fizik me të tjerët dhe të kërkoni menjëherë këshillën mjekësore.

Nëse keni marrë virusin, do t’ju kërkohet të izoloheni derisa të jeni shëruar.

Individët që infektohen me linë e majmunit zakonisht shërohen brenda dy deri në katër javë. Simptomat mund të ngatërrohen me sëmundje të tjera – të tilla si herpesi, sifilizi ose lija e dhenve – kështu që është e rëndësishme të konfirmoni me një profesionist mjekësor sa më shpejt të jetë e mundur.