BREAKING NEWS

"3 hot days await us", Lajda Porja predicts what the weather will be like in all of Albania and the unexpected surprises at the weekend

"3 hot days await us", Lajda Porja predicts what the weather will be
x
BREAKING NEWS

The situation deteriorates badly/ Young people stab each other with knives, some are arrested. The reason why the conflict started in the middle of the road is revealed

The situation deteriorates badly/ Young people stab each other with knives, some
x
BREAKING NEWS

SP prepares a strong 'blow' to Sali Berisha, Taulant Balla comes out with an extraordinary announcement and reveals the move that the Assembly will make in September: Unacceptable and absurd... (PHOTO)

SP prepares a strong 'blow' to Sali Berisha, Taulant Balla comes out
x
BREAKING NEWS

The former head of the State Security, Bujar Hoxha: In the file 'Bomba', 'Merimanga' and the famous group 'Intellectuali' including Albanian politicians, this is what I know about the case of Ilir Meta

The former head of the State Security, Bujar Hoxha: In the file
x
BREAKING NEWS

Sad/ Big loss! The well-known Albanian academic, author of 135 works and voiced Albanianologist, passes away (NAME+PHOTO)

Sad/ Big loss! The well-known Albanian academic, author of 135 works and voiced
x
BREAKING NEWS

The beginning of autumn with surprises in the Rama government, here is who is rumored to be leaving the cabinet

The beginning of autumn with surprises in the Rama government, here is who is
x
BREAKING NEWS

The government's decision is clarified: The payment for economic assistance, disability and the person's guardian increases, here are the categories that benefit

The government's decision is clarified: The payment for economic
x
BREAKING NEWS

The secret services of the world "land" in Italy, the elections in September alert the secret intelligence, emergency interventions to prevent the unexpected, here are the scenes

The secret services of the world "land" in Italy, the elections in
x

Bota

Third war on the horizon? China's latest move revealed, proves the sinking of...

Third war on the horizon? China's latest move revealed, proves the sinking

China "boasted" today that it has tried sinking American aircraft carriers using hypersonic missiles. The latest move comes as part of massive combat drills amid simmering tensions over Taiwan.

Beijing-controlled media boasted that the latest missile launches were aimed at hitting any "foreign aircraft carrier" that might interfere with a "reunification operation."

China was angered after senior US politician Nancy Pelosi, third in line for the presidency, visited the autonomous island earlier this week. Pelosi's visit was described by Beijing as a provocation.

Xi Jinping's regime sees any engagement between Washington and Taipei as a US endorsement of Taiwan's independence.

But an increasingly belligerent China claims the island as its own and has vowed to reclaim Taiwan by 2050.

Warships, warplanes and missiles have all moved to the island for massive Chinese exercises, which have effectively blockaded Taiwan.

Beijing's state media boasted that the drills showed how China could attack the island by first launching a wave of missile strikes across the Taiwan Strait.

They then bragged about how communist forces could absolutely hit any "foreign" aircraft carrier that might try to interfere.

Hypersonic missiles such as the DF-17 could be used, it claimed, to hit "moving targets at sea."

The "foreign ship" referred to by the Chinese media is the American aircraft carrier USS Ronald Reagan and its attack group which only a few days ago were operating in the Philippine Sea.

The White House has said that Reagan "will remain on station in the general area to monitor the situation."

"We will not be deterred from acting in the seas and skies of the Western Pacific in accordance with international law, as we have done for decades, supporting Taiwan and defending a free and open Indo-Pacific," said spokesman John Kirby.

The exercises are expected to last until tomorrow as tensions continue to simmer between China and the US, reports abcnews.al.

Washington has always followed a policy of so-called "strategic ambiguity" that aims not to provoke Beijing and has said it supports the idea of ??"One China".

Fear of war

Por kohët e fundit, presidenti Joe Biden theu konventën dhe u përgjigj “po” kur u pyet  nëse SHBA do t’i vinte në ndihmë Tajvanit nëse ishulli sulmohej nga Kina. Pelosi është një mbështetëse e zëshme e Tajvanit dhe udhëtimi i saj në ishull në fillim të kësaj jave e bëri atë politikanen më të lartë amerikane që vizitoi Tajvanin në një çerek shekulli, gjë që zemëroi Kinën.

Gjatë udhëtimit të saj, Kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve shprehu mbështetjen e Amerikës për Tajvanin.

Partia Komuniste ndërpreu dje kontaktet me zyrtarët amrikanë për një numër temash kyçe, ndërsa shumë vende dënuan stërvitjet ushtarake të Kinës rreth Tajvanit.

Është paralajmëruar se Pekini mund të nisë një seri sulmesh të stilit Pearl Harbor mbi forcat amerikane në Paqësor nëse vendos të ecë përpara me “ribashkimin me forcë.”

Oriana Skylar Mastro, një bashkëpunëtore në Universitetin e Stanfordit, i tha The Sun Online se si Pekini tani beson se duhet të luftojë edhe SHBA-në nëse dëshiron të përmbushë qëllimin e saj.

Operacionet kineze në agimin e luftës do të tentonin të rrëzonin forcat amerikane  në mënyrë që ata të mos mund të reagonin për të ndaluar Kinën që të fitonte terren në Tajvan.

“Ka të bëjë me goditjen e fortë dhe herët në ishull përpara se Shtetet e Bashkuara të mund të nisin një përgjigje,” tha Mastro për The Sun Online.

Mastro nuk është ekspertja e vetme që ka sugjeruar se SHBA mund të përballet me një tjetër “Pearl Harbor” mbi Tajvanin.

Në librin e fundit ” Mbrojtja e Tajvanit ” , ekspertët e politikës së jashtme Hal Brands dhe Michael Beckley paralajmëruan se lufta mund të fillojë pothuajse në të njëjtën mënyrë – me një sulm kinez ndaj forcave amerikane.

Ekspertët, të cilët kanë shkruar kapitullin “Përgatitja për një luftë të gjatë” në librin për  Institutin Amerikan të Ndërmarrjeve , argumentojnë se SHBA po përgatitet për “llojin e gabuar të luftës” mbi Tajvanin, raporton abcnews.al.

Të dyja palët janë duke përgatitur ushtritë e tyre për një “luftë të vogël të shkëlqyer”.

Por ata paralajmërojnë se liderët ushtarakë kinezë dhe amerikanë do të përfundojnë në një konflikt të gjatë dhe të ashpër me një rrezik të hapur të një shkëmbimi bërthamor.

Japonia, Koreja e Jugut dhe ishulli Guam janë vetëm disa nga vendet që i shërbejnë ushtrisë, marinës dhe forcave ajrore amerikane pranë Kinës dhe Tajvanit.

Guam ka 6,000 ushtarakë në ishull, Koreja e Jugut 26,000, ndërsa Japonia ka 56,000.

Dhe burimi kryesor i fuqisë për Uashingtonin në rajon është Flota e Shtatë e fuqishme.

The fleet deploys between 50 and 70 warships, including aircraft carriers, submarines, destroyers, cruisers and attack ships.

About 27,000 sailors and marines serve in the fleet - which also has about 150 aircraft.

USS Ronald Reagan is currently leading the fleet as she leads the Fifth Carrier Strike Group.

Chinese nationalists fled to Taiwan after the Communists won the civil war on the mainland in 1949 – and the island has remained self-governing ever since.

Beijing has always aggressively insisted that Taiwan is rightfully theirs – and has vowed to reclaim the island by 2050.

Most read