BREAKING NEWS

The well-known journalist is contacted LIVE on the show by Florenc Çapja, here is what he says about Nuredin Dumanin

The well-known journalist is contacted LIVE on the show by Florenc Çapja,
x
BREAKING NEWS

"Those who have not been caught are the most syndicated names", Artan Hoxha reveals details from the SPAK operation: Crime bosses with a large budget, have informants within the system in the police and ...

"Those who have not been caught are the most syndicated names", Artan
x
BREAKING NEWS

They killed him ?! Artan Hoxha detonates "BOMB": Talo Çela may not be seen again after Duman's arrest

They killed him ?! Artan Hoxha detonates "BOMB": Talo Çela may
x
BREAKING NEWS

Artan Hoxha reveals the name of the person who would be executed by Nuredin Dumani the day he was injured: We do not have to keep it a secret

Artan Hoxha reveals the name of the person who would be executed by Nuredin
x
BREAKING NEWS

"There was a woman and two small children in the room", Dumani confesses the failed robbery in Talo Çela's house: We went for 500 thousand euros but we only got ...

"There was a woman and two small children in the room", Dumani
x
BREAKING NEWS

Klodiana Lala reveals what Nuredin Dumani benefits from the evidence that shook the criminal world: This is just a starting point

Klodiana Lala reveals what Nuredin Dumani benefits from the evidence that shook
x
BREAKING NEWS

SPAK reveals Nuredin Duman's right arm, committed crimes together (Name)

SPAK reveals Nuredin Duman's right arm, committed crimes together (Name)
x
BREAKING NEWS

What does the 'Golden Bullet' mean? Artan Hoxha deciphers the code name of the operation that destroyed eight criminal groups

What does the 'Golden Bullet' mean? Artan Hoxha deciphers the code
x

Bota

The troubles for Boris Johnson, the British Prime Minister under investigation by the police, are not over

The troubles for Boris Johnson, the British Prime Minister under investigation

London Metropolitan Police say they are investigating a "number of incidents" on Downing Street and Whitehall over the pandemic amid allegations of breaking Covid rules at the heart of the UK government.

Metropolitan Police Commissioner Cressida Dick told the London Assembly's Police and Crime Committee on Tuesday that officers were looking into other possible violations.

"As a first result of the information provided by the Cabinet Office investigation team and secondly the assessment of my own officers, I can confirm that MET is now investigating a series of events that took place on Downing Street and Whitehall in the last two years in "regarding possible violations of Covid-19 regulations," she said. UK Prime Minister Boris Johnson has been under tremendous pressure for alleged summer garden parties and Christmas gatherings on Downing Street when the rest of the country was under strict Covid restrictions.

Johnson's spokesman said the prime minister would co-operate with the police investigation, adding that Johnson did not think he had broken the law.

"I have to be careful what I say, but I think it's fair to say he does not do that," the spokesman said Tuesday.

"I welcome the decision to conduct my own investigation because I believe it will help give the public the clarity they need and help put a line under the issues," Johnson said.

The latest revelation came to light on Monday when a Downing Street spokesman said Johnson celebrated his birthday with a rally at his official residence in June 2020 while the UK was in its first Covid-19 blockade. Under Covid-19 restrictions at the time, indoor gatherings were not allowed, where people were only allowed to meet outside in groups of up to six people.

Dick's announcement of an investigation marks the latest turning point in the weeks-long scandal, which has seen Johnson's approval ratings plummet and growing resentment among some in his ruling Conservative Party, who believe the prime minister is becoming a liability. .

Metropolitan Police were criticized for not initially investigating alleged violations of Covid laws. Dick defended the force's impartiality on Tuesday, saying "we police without fear or favor. We police impartially and we operate in an independent operational manner. ”

Megjithatë, ajo e paralajmëroi njoftimin e saj, duke thënë se “fakti që ne po hetojmë tani nuk do të thotë, natyrisht, se njoftimet e sanksioneve fikse do të lëshohen domosdoshmërisht në çdo rast dhe për çdo person të përfshirë.” Të hënën, ITV degë e CNN raportoi se ishin mbajtur dy tubime për të festuar ditëlindjen e Johnson: një ku morën pjesë rreth 30 persona të mbajtur në zyrën e kabinetit pasditen e 19 qershorit dhe një tjetër atë mbrëmje që u organizua në rezidencën e Johnson dhe ku morën pjesë familja. miq.

Sipas ITV Neës, gruaja e Johnson, Carrie, organizoi mbledhjen e vogël në dhomën e kabinetit. Një burim që punonte në Doëning Street në atë kohë konfirmoi në mënyrë të pavarur për CNN se mbledhja u zhvillua në atë ditë dhe se u organizua nga Carrie, e cila udhëhoqi këndimin e këngës së ditëlindjes së lumtur.

CNN kupton se në mbledhje morën pjesë kryesisht nga ata që konsiderohej të ishin rrethi i brendshëm i Johnson në atë kohë.

Doëning Street mohoi që ndonjë rregull të ishte shkelur nga mbledhja e mbrëmjes, me një zëdhënës duke thënë: “Kjo është krejtësisht e pavërtetë. Në përputhje me rregullat në atë kohë, Kryeministri priti një numër të vogël anëtarësh të familjes jashtë atë mbrëmje.”

Aleatët e kryeministrit e mbrojtën atë menjëherë pasi historia shpërtheu të hënën.

Por zemërimi ka shpërthyer në lidhje me akuzat. Një raport mbi tubimet dhe festat, i vendosur për t’u publikuar këtë javë, mund të jetë goditja e fundit për partinë gjithnjë e më rebele të Johnson.

Ministri i Parë i Uellsit, Mark Drakeford, i cili është nga Partia Laburiste e opozitës, i shtoi korit të kritikave të martën, duke thënë për BBC:

“Unë thjesht nuk mendoj se Kryeministri ka autoritetin moral për të udhëhequr një vend si Mbretëria e Bashkuar”. Ai shpjegoi se disa nga letrat më të vështira që mori për pandeminë ishin nga njerëz që “më thanë se duhej të merrnin pjesë në një funeral ku vetëm tetë njerëz mund të ishin atje; ku nuk zgjati 10 minuta; ku ti nuk ishe Në Uells një funeral pa qenë në gjendje të këndojë është një përvojë vërtet e vështirë.”

Nënkryetari i Partisë së Punës përshëndeti me një deklaratë hetimin e policisë.

“Miliona njerëz po luftojnë për të paguar faturat, por Boris Johnson dhe qeveria e tij janë shumë të mbështjellë në skandal për të bërë asgjë për këtë”, tha Angela Rayner.

“Boris Johnson është një shpërqendrim kombëtar. Deputetët konservatorë duhet të ndalojnë mbështetjen e tij dhe ai më në fund duhet të bëjë gjënë e denjë dhe të japë dorëheqjen,” shtoi ajo. Kryeministri ka dhënë përgjigje jo bindëse kur është pyetur për partitë e shumta. Fillimisht ai tha se nuk kishte asnjë. Pasi dolën prova të pamohueshme, ai mohoi të kishte ditur për tubimet. Kur u publikua një foto e tij në një ngjarje të tillë, ai këmbënguli se nuk e kuptoi se mbledhja ishte një festë, duke thënë se besonte se kjo ishte një ngjarje pune.

Johnson was even forced to apologize to the queen after it was revealed that a party had been held on Downing Street the night before Prince Philip's funeral. It was noted at the time that due to Covid-19 restrictions, the Queen was forced to mourn for her husband in St. George's Chapel at Windsor Castle while sitting alone.