BREAKING NEWS

130 MPs in panic from the files of the State Security, refuse to open the files, 71 officials who applied for SPAK turned out to be "spies

130 MPs in panic from the files of the State Security, refuse to open the files,
x
BREAKING NEWS

SPAK comes out with the latest announcement: 25 criminals are sent to GJKKO! This is how much money has been seized

SPAK comes out with the latest announcement: 25 criminals are sent to GJKKO!
x
BREAKING NEWS

High tension in the Baltics, the decisive hours that can prevent a "Third World War", here are the 3 countries where an armed conflict could break out

High tension in the Baltics, the decisive hours that can prevent a "Third
x
BREAKING NEWS

Bad explosion in Belgrade, internationals "shake" Vu?i?, the European Union approves for the first time the document on Kosovo that will shake Serbia

Bad explosion in Belgrade, internationals "shake" Vu?i?, the European
x
BREAKING NEWS

'Earthquake' in Britain/ Boris Johnson will resign today

'Earthquake' in Britain/ Boris Johnson will resign today
x
BREAKING NEWS

Suffered a cardiac arrest, a citizen drowned while bathing in the sea

Suffered a cardiac arrest, a citizen drowned while bathing in the sea
x
BREAKING NEWS

The affair of the incinerators, Frrok Çupi explodes the "bomb" and attacks Meta and Kryemadhi, reveals who gave the file to LSI

The affair of the incinerators, Frrok Çupi explodes the "bomb"
x
BREAKING NEWS

Journalist Robert Papa surprises: the US Embassy supports Berisha's protest, DASH's reports about Rama are derogatory

Journalist Robert Papa surprises: the US Embassy supports Berisha's
x

Aktualitet

Nuredin Dumani confesses the monstrous murder of the mother of the famous trafficker in 2013: I was offered 40 thousand euros for the murder of Fatmira Dedaj! Talo Çela cut him in the garage, kicked him and cut his neck

Nuredin Dumani confesses the monstrous murder of the mother of the famous

The testimony of the penitent Nuredin Dumani has shed light on the murder of Fatmira Dedaj on September 14, 2013, a year after he started searching for the perpetrators through justice.

Testimony of Nuredin Dumani: “… During the discussion Festim Qoli told me, my mother Ervis Dedes is narrowing me down, because she was constantly interested in the Prosecutor for the murder of her son and she directly accused Festim. She asked me if I could help with her elimination. She was Ervis's mother. Her name was Fatmira Dedaj. After we discussed he told me he would give 40,000 euros if I killed him. I told him I would talk to some people, I do not know that day or later but I know that I went alone to Elbasan to Talo Çela. Talon as far as I remember I met him at the bar / service of Gent Sharra (I knew Gent from Talo Çela in Elbasan, after we had committed robbery together. He lives in Elbasan in front of the park. He is 1.70m tall, has curly black hair in the middle I remember, he is somewhere in his 50s, he has a son and three girls as far as I remember) in Bradashesh. It was about 300 meters from Talos's house on the left side when it comes from the old road from Peqini to Elbasan, we played billiards, poker. I discussed with Talon and Gent Sharra about this part and told him that it is a lot of money. I told him I was right 30,000 Euros as I wanted to earn something more. Talo accepted the offer I said to him at the moment di ..I know that he lives in a rotunda of flowers when he comes from Peqini somewhere 100m away on the right side in an old building. Talos's ex-wife and daughter also lived nearby. He always kept his hair up, he was a normal body tall at around 1.75m…. That day I did not receive an answer, he took me almost accepted. Talo Çela came a few days later, I told him the place, the name, the movements of Fatmira Dede. I drove with Talon for a few days, I do not remember the cars. She went to the Durrës cemetery every morning. The idea was to kill him at the cemetery. In her pursuit we also introduced Dorjan Shkoza who had a Suzuki or Toyota car with a stolen red trunk. Dorjani followed him and gave us the details of where he was and where he went. Talo wanted us to do it at the cemetery because according to him it created ease in leaving in the direction of the Hospital, but I did not accept. After we talked to Festimin he told me to go to the garage as it should look like robbery and not like murder as we would have Agron there who would help us by phone for her movements. Talo wanted us to do it at the cemetery because according to him it created ease in leaving in the direction of the Hospital, but I did not accept. After we talked to Festimin he told me to go to the garage as it should look like robbery and not like murder as we would have Agron there who would help us by phone for her movements. Talo wanted us to do it at the cemetery because according to him it created ease in leaving in the direction of the Hospital, but I did not accept. After we talked to Festimin he told me to go to the garage as it should look like robbery and not like murder as we would have Agron there who would help us by phone for her movements.

Për çdo lëvizje që bënte Fatmira unë flisja më të vëllain e Festimit, Petritin të cilin e informoja për çdo lëvizje por jo për planin. Petriti merret me biznes. Ka pas ndërtuar pallate, me sa di ka dhe 2/3 pershkarexhe për peshkim. Mesa di ka dhe një piceri Erdogan ngjitur me ish Apolloninë që u shemb pas tërmetit. Petriti është diku sot tek 50-55 vjeç, është 1.80m i gjatë, i shëndoshë mban mjekër gjithmonë. Është i martuar po ska fëmijë. U vendos përfundimisht që ta eliminonim Fatmirën tek garazhdi i pallatit ku banonte. Festimi ndërkohë ishte jashtë shtetit. Mua më ka thënë që ishte në Itali por mesa mora vesh më vonë nga biseda më të se kishte qenë në Greqi…. Largimi i tij nga Shqipëria ishte i planifikuar. Kishim biseduar më parë që para se të kryhej vrasja duhet të ishte jashtë shteti. Kjo me qëllim që policia mos të kishte dyshime tek ai. Unë e lajmërova Petritin të largohej nga Shqipëria se do mbaronim punë. Unë e di që iku për në Greqi, por nuk e di a është e vërtetë. Mesa mbaj mend Petritin e kam lajmëruar 10 ditë para vrasjes. Mesa di unë iku jashtë. Na dha 2 telefona nokia të vjetër Petriti vëllai i Festimit. Një për mua një për Agronin. Agroni është djali i xhaxhait të Festimit dhe Petritit. Agroni di që merret me ndërtim dhe është diku tek 50 vjeç. Aktualisht nuk e di se ku punon Agroni. Agroni jetonte në të njëjtin pallat me viktimën. Petriti na i dha telefonat për punë vëzhgimi, kur hyn kur del Fatmira. Ditën e ngjarjes shkuam me suzukin/toyotën, Talo ka kaluar tek pjesa mbrapa ishte me xhama të zinj, unë isha shofer i mjetit. Kemi bërë rrugën dhe po prisnim tek hyrja e garazhdit. Me vete kishim një pistoletë TT dhe një thikë të cilën e mbante Talo Çela. Talo kishte doreza dhe kapuç, ndërsa unë kam pasur vetëm doreza edhe një triko sportive me kapuç dhe kapele, mesa mbaj mend pasi unë isha në timon. Goni na bëri mesazh që Fatmira kishte dal dhe e dinim që do kthehej. Agroni na jepte të gjitha informacionet kur hynte dhe dilte Fatmira. Ajo lëvizte me Citron C4 ishte lehtësisht e verifikueshme.

Kemi pritur kthimin e saj rreth 1 orë dhe e pamë që erdhi, u nisa mbas saj me makinë tek garazhdi, hymë njëkohësisht tek garazhdi. Ajo zbriti nga makina pasi parkoi dhe po dilte për punën e saj.

Unë po rrotullohesha tek parkimi dhe Talo doli nga makina dhe po priste momentin. Unë pashë që Talo po e godiste me shqelma, ndërsa ajo nuk reagonte. Talo kishte dhe armën me vete po s’e përdori. Ai përdori thikën më pas për ta eleminuar. Ajo ishte e shtirë pa ndjenja nga goditjet e tij me grushta dhe shqelma ai i drejtoi thikën dhe më duket se e goditi në qafë. Unë nuk mund ta shikoja dot. Kështu donte dhe Festimi që të ndodhte pasi donte të dukej jo si vrasje por si grabitje prandaj u përdor konflikti. Talo më pas i grabiti  çantën, nuk e di se çfarë kishte brenda se kam parë. Isha i tensionuar nga gjaku dhe nga vdekja e zonjës. Pastaj u larguam, kemi shkuar me të njëjtën makinë deri në Plepa tek ura. Unë mora taksi tek Plepat ndërsa Talo mori makinën dhe nuk e di ku shkoi më pas makina e ngjarjes. Më rëndoi shumë vrasja. Telefonin e hodha tek kanali i ujërave të zeza. Hodha dhe rrobat. Më pas shkova në shtëpi. Pas disa ditësh unë po prisja tek lokali i Festimit ardhjen e Petritit. Me sa mbaj mend Petriti erdhi me një ML gri, më tha dil tek nën kalimi i Shën Vlashit aty bëmë një xhiro me benzin dhe më tha ja ku e ke pagesën. Më falënderoi, më tha që do kemi shumë punë. Lekët i kishte futur tek marshi i makinës. Eurot që mora kanë qenë në disa prerje. Më la pas xhiros përsëri tek nënkalimi dhe ika më pas në shtëpi. Shkova në Elbasan atë ditë ose të nesërmen dhe komunikova me Talo Çelën që po shkoja ta takoja. Komunikoja vetëm me mesazhe. Talon e kam takuar tek pilafi në Bradashesh, Elbasan. I dhashë 30.000 mijë Euro Talo Çelës dhe 10.000 euro i mbajta për vete. Unë me Festimin jam takuar disa herë më mbrapa por nuk e ka hapur asnjëherë bisedën për vrasjen. Më ka falënderuar për vrasjen dhe më pas kemi prerë gishtat së bashku, jemi bërë vëllezër gjaku. Të shtëpisë time dhe të atij e dinë që jemi vëllezër gjaku”.

Most read