BREAKING NEWS

On the brink of war, the "powder keg" is lit that can blow up Europe, Dodik wants to install in the Balkans the scheme that Vladimir Putin is using in Ukraine

On the brink of war, the "powder keg" is lit that can blow up Europe,
x
BREAKING NEWS

The explosions in the gas station alert NATO, Norway is armed with military troops

The explosions in the gas station alert NATO, Norway is armed with military
x
BREAKING NEWS

The difficult days for Serbia begin, the German plan to change Vu?i?'s "two chairs" policy begins, Scholz's adviser "lands" in the region, gets out of the game and the "Open Balkans"

The difficult days for Serbia begin, the German plan to change Vu?i?'s
x
BREAKING NEWS

Putin May Attack Underwater Internet Cables, Here's the Point Where "World War III" Could Break Out That Will Include Russia and NATO

Putin May Attack Underwater Internet Cables, Here's the Point Where
x
BREAKING NEWS

The world is on alert, Putin paves the way for the use of nuclear weapons, officially announces the annexation of 4 independent regions of Ukraine, the US warns of catastrophic consequences

The world is on alert, Putin paves the way for the use of nuclear weapons,
x
BREAKING NEWS

Henry Kissinger: Putin has lost, we beat him in the nuclear war, this is how NATO should respond

Henry Kissinger: Putin has lost, we beat him in the nuclear war, this is how
x
BREAKING NEWS

Changes in the Police/ Muhamet Rrumbullaku starts with the appointments, the directors move in some important districts of the country, the names are disclosed

Changes in the Police/ Muhamet Rrumbullaku starts with the appointments, the
x
BREAKING NEWS

The changes begin/ The new head of the Durrës Police is appointed (Name)

The changes begin/ The new head of the Durrës Police is appointed (Name)
x

Bota

After the search of the Mar-a-Lago villa by 30 FBI officers, the decision is made for the former president Donald Trump

After the search of the Mar-a-Lago villa by 30 FBI officers, the decision is

Former President Donald Trump is expected to be questioned by New York Attorney General Letitia James on Wednesday, CNN reports. The FBI's recent raids on one of the former president's villas appear to have given a crucial turning point to a civil investigation into his business practices.

It is unclear whether Trump will answer questions or assert his Fifth Amendment right against self-incrimination during in camera testimony.

Trump said in a post on Truth Social early Wednesday morning that he would "meet" with James on what he called a "continuation of the greatest witch hunt in US history"!

"My big company and I are being attacked from all sides. Banana Republic!” Trump wrote.

The deposition comes during an extraordinary legal week for the former President. On Monday, the FBI executed a search warrant at Mar-a-Lago, his main residence in Florida, in connection with an investigation into the handling of classified documents. On Tuesday, a federal appeals court denied his long-running bid to block a House committee from obtaining his tax returns.

Some Trump advisers have defended the idea of ??the former president answering questions about his financial statements under oath, while others have warned him against giving any answers because of the potential legal risk he could face. face.

Two criminal investigations are ongoing: one into possible election interference and another into suspected financial crimes, the BBC reports.

Ndërkohë, një hetim politik po vazhdon rreth akuzave penale për rolin e tij në sulmin e Kongresit më 6 janar të vitit 2021.

Ndërsa Trump mendon të rikandidojë për president në vitin 2024, këto rastet ligjore mund t’i japin fund ambicive të ish- presidentit.

Të dhënat e Shtëpisë së Bardhë

Kur Trump u largua nga Shtëpia e Bardhë, ai mori shumë dokumente me vete në resortin Mar-a-Lago në Florida.
Sipas ligjit të të dhënave presidenciale, marrja e dokumenteve zyrtare mund të përbëjë vepër penale.

Avokatja e tij, Christina Bobb, i tha NBC Neës se disa letra ishin sekuestruar, megjithatë FBI dhe departamenti i drejtësisë ende nuk kanë komentuar.

Në muajin shkurt, Arkivi Kombëtar tha se kishte marrë 15 kuti me letra në Mar-a-Lago, të cilat Trumpi duhet t’i kishte dorëzuar kur u largua nga Shtëpia e Bardhë.

Agjencia më vonë i tha Kongresit se kutitë përfshinin artikuj të shënuar si “informacion i klasifikuar” të sigurisë kombëtare.

Por Trump pretendoi se qeveria nuk gjeti asgjë dhe se demokratët ishin thjesht në kërkim të mashtrimit të tyre të ardhshëm.

“Mbajtja e të dhënave u mundëson presidentëve të mbahen përgjegjës për veprimet e tyre në detyrë”, thotë historiani presidencial Lindsay Chervinsky.

Por zbatimi i aktit të Regjistrimeve Presidenciale është “i ndërlikuar”, thotë ajo, sepse ligji kërkon “vullnetin e mirë” të presidentëve për të ruajtur të dhënat e tyre.

Trump akuzohet për nxitjen e një “kryengritjeje” kur mbështetësit plaçkitën ndërtesën e Kapitolit, ndërsa anëtarët e Kongresit certifikuan fitoren zgjedhore të Joe Biden më 6 janar të vitit 2021.

Për javë më parë, ai bëri pretendime të pabaza për mashtrime zgjedhore, të cilat i përsëriti në një tubim në National Mall në Uashington DC pak para trazirave.

Menjëherë pas kësaj, Trump u shpall i pafajshëm në një gjyq politik në Senatin e kontrolluar nga republikanët dhe mbështetësit shpallën fitoren. Por kjo nuk ishte fundi i saj.

Në korrik të vitit të kaluar, demokratë dhe disa politikanë republikanë formuan një komitet të 6 janarit, i cili po shqyrton në detaje veprimet e Trumpit. Ajo ka marrë mijëra komunikime të bëra nga dhe në Shtëpinë e Bardhë, ndërkohë që hetimet po vijojnë ende.

So far, the committee's public hearings have generated a series of allegations, including testimony from Trump's own aides and advisers that he knew the allegations of election fraud were untrue — and that the steps he was taking to overturn the results were illegal.