BREAKING NEWS

"He is a man who knows the secret services well" / Artan Hoxha brings out the important information, speaks by name and reveals where Remzi Hoxha's killer is hiding: State crime!

"He is a man who knows the secret services well" / Artan Hoxha brings
x
BREAKING NEWS

"Who is the spy?", Artan Hoxha reveals the behind the scenes of the robbery of the businessman in Kruja and makes the 'bomb' warning: There will be victims!

"Who is the spy?", Artan Hoxha reveals the behind the scenes of the
x
BREAKING NEWS

Increasing the number of cases with Covid, Italy takes the drastic decision against Albania, the decision enters into force immediately the next day

Increasing the number of cases with Covid, Italy takes the drastic decision
x
BREAKING NEWS

"Berisha is being supported by corrupt people", Frrok Çupi explodes the 'bomb' statement for the former prime minister and raises the alarm for Basha's latest move

"Berisha is being supported by corrupt people", Frrok Çupi
x
BREAKING NEWS

SPAK leaves behind bars the well-known lawyer. Details are revealed

SPAK leaves behind bars the well-known lawyer. Details are revealed
x
BREAKING NEWS

Basha makes public the organizers who want to remove him from the leadership of PD, accuses the Meta-Berisha duo as screenwriters and directors of the anti-American rhetoric

Basha makes public the organizers who want to remove him from the leadership of
x
BREAKING NEWS

Draft / US expands range of officials who can be declared "non grata", from trafficked politicians to those who put pressure on justice

Draft / US expands range of officials who can be declared "non grata",
x
BREAKING NEWS

Muharrem Xhafa: Here is what I know about Berisha's connections with communism, from the appointment of a party secretary, to the alliance with Ramiz

Muharrem Xhafa: Here is what I know about Berisha's connections with
x

Bota

Poland at a crossroads - leave or remain in the EU? 'DW': Leaving would be suicide for the right

Poland at a crossroads - leave or remain in the EU? 'DW': Leaving

Most Poles are supporters of the EU. But the ruling right is pursuing a policy that could lead Poland to a "Polex". How real is this possibility really?

Poles have been an enthusiastic nation for Europe for centuries between East and West. The West was a reference point and a dream destination for most Poles even in the worst times of communist rule, at a time when Poland was an area of ??Soviet influence after 1945. This has always been seen there as an artificial separation from political and cultural roots. . The fall of the Iron Curtain in 1989 was hailed as a "return to Europe."

The pro-European policies of all governments after the democratic transition found widespread support in Polish society. In 2003, three-quarters of Poles (77.45 per cent) voted in favor of their country joining the European Union in a referendum. Even then, far-right anti-European forces tried to spread fear, for example by painting the collapse of Polish agriculture after the opening of the agricultural market - but without success.

The EU remains the main target

The high percentage of EU supporters in Poland has not only not decreased in the last two decades, but has increased. In a poll conducted by the IPSOS Institute for the Polish newspaper Gazeta Wyborcza and the online portal OKO.press on October 5, 2021, 88 percent of respondents said they would stay in the EU. The result confirms the trend of previous polls.

Under the motto "We stay in Europe", almost 100,000 people took to the streets on Sunday (10.10.2021) in Warsaw alone. While throughout Poland more people demonstrated than in previous protests against the ban on abortion or the restriction of the independence of the courts. High turnout in demonstrations shows that pro-European forces are strong and do not want to give up.

But the crucial question remains: Is it possible for the right-wing alliance that rules Poland - the United Right, at the core of which is Deputy Prime Minister Jaroslav Kaczy?ski's Law and Justice Party (PiS) - to oust Poland from the EU? Polish Conservatives deny this. The accusation that the government is targeting a "polex" is a bad accusation that the opposition uses to propagate against PiS, they say. To support this position, the party leadership adopted a resolution in mid-September excluding Poland's exit from the EU.

Leaving would be suicide for the right

The Polish right knows that an open rejection of the EU would be a political suicide for him. However, at the same time, the number of conflicts with Brussels is increasing, the culmination of the dispute was reached with the recent decision of the Polish Constitutional Court.

Taktikat e kampit qeveritar janë të portretizojnë Poloninë si “Evropë të vërtetë” dhe të denoncojnë Evropën Perëndimore si një parajsë të së keqes, si një entitet neo-marksist të majtë, që është në rrugën e gabuar me martesat homoseksuale. Sipas këtij rrëfimi, Polonia supozohet të shpëtojë kontinentin e vjetër nga rrënimi me besimin e saj katolik, me martesat dhe familjen tradicionale. Qëllimi strategjik është “Evropa e Atdheut”, e bazuar në modelin e viteve 1950 dhe 1960, kur Konrad Adenauer dhe Charles de Gaulle ishin në krye të Gjermanisë dhe Francës.

“Pas një hezitimi të gjatë, udhëheqja e partisë në pushtet vendosi për një ballafaqim (me Brukselin – shënim i redaktorit)”, shkruan Justyna Dobrosz-Oracz në “Gazeta Wyborcza” (11 tetor 2021). PiS ishte i bindur se mund ta tërheqë për hunde Komisionin Evropian, por tani është gjetur me shpinë pas muri. “Vendosmëria e Brukselit i befasoi sundimtarët në mënyrë të pakëndshme”, tha gazetari polak. Disa politikanë të PiS kanë thënë publikisht se Polonisë në fakt nuk i duhen paratë nga fondi Corona për zhvillim. Në realitet, partia është tani në panik, thotë Dobrosz-Oracz.

Retorika antievropiane – serioze apo thjesht një manovër?

Disa komentues e shohin retorikën antievropiane si një manovër taktike për të qetësuar krahun djathtist tek e Djathta e Bashkuar, mbi të gjitha partinë e Solidaritetit në Poloni të ministrit të Drejtësisë, Zbigniev Ziobro. Të tjerë paralajmërojnë se Polonia, si Britania e Madhe, mund të përfundojë pa dashje jashtë BE-së.

Demonstratat e fundit në Poloni kanë treguar se Donald Tusk ka potencial të madh për mobilizim. Politikani, i cili ka kaluar gjashtë vitet e fundit në Bruksel – ndër të tjera edhe si kreu i Këshillit Evropian – po përpiqet ta përgatisë me një dorë të hekurt partinë e tij Platforma Qytetare (PO) për rikthim në pushtet. Sondazhet tregojnë se një opozitë e bashkuar mund të mundë PiS në zgjedhjet e përgjithshme.

Opozita nuk është unike

Problemi i opozitës demokratike është mungesa e unitetit dhe mosmarrëveshjet mes tyre. Drejtuesit e partive të tjera opozitare munguan të dielën në Sheshin e Pallatit në Varshavë. Pretendimi i Tusk për rolin e udhëheqësit të opozitës vihet në pikëpyetje. Ambiciet personale duket se tejkalojnë neverinë ndaj PiS. Zgjedhjet në Poloni nuk do të mbahen deri në vitin 2023, por shumë vëzhgues besojnë se zgjedhjet e parakohshme parlamentare pranverën e ardhshme nuk mund të përjashtohen.

Por pse polakët që janë entuziastë për Evropën votuan për një parti skeptike ndaj BE-së, në vitin 2015? Dhe pse u dhanë konservatorëve kombëtarë një mandat tjetër për të qeverisur dy vjet më parë? Shumica e polakëve e marrin si të mirëqenë anëtarësimin në BE. Çështje të tjera, mbi të gjitha politikat shoqërore dhe të identitetit, ishin vendimtare në këto zgjedhje.

"After all, a large group of Poles remain politically inactive and have not reflected - they support the EU, enjoy the social benefits of PiS policy and are happy to easily go on holiday to Croatia. "The ongoing political war revolves around this Polish group," said Agnieszka ?ada, deputy director of the German-Polish Think Tank Institute in Darmstadt. It will be interesting to see how this war will end in the next elections./DW

Most read