BREAKING NEWS

From jealousy to drugs, the testimony of the Albanian who killed his 19-year-old girlfriend in Greece is clarified

From jealousy to drugs, the testimony of the Albanian who killed his 19-year-old
x
BREAKING NEWS

Reported crime? He killed his 19-year-old girlfriend, what the Albanian wrote on social networks amid his suffering

Reported crime? He killed his 19-year-old girlfriend, what the Albanian wrote on
x
BREAKING NEWS

The primaries for the May 14 race! Berisha 'resigns' from 4 municipalities, the last details from the 'Reestablishment' process

The primaries for the May 14 race! Berisha 'resigns' from 4
x
BREAKING NEWS

COVID in Albania, the Ministry of Health reveals the daily balance

COVID in Albania, the Ministry of Health reveals the daily balance
x
BREAKING NEWS

The EU is coming to Tirana on Tuesday, the agreements that are expected to be signed are revealed

The EU is coming to Tirana on Tuesday, the agreements that are expected to be
x
BREAKING NEWS

The board does not find "calmness", changes the price of oil again less than 24 hours after the previous day's change

The board does not find "calmness", changes the price of oil again
x
BREAKING NEWS

Will the situation worsen in the opposition protest? The US Embassy issues an urgent appeal to Americans living in Albania

Will the situation worsen in the opposition protest? The US Embassy issues an
x
BREAKING NEWS

MAP- LIVE/ The strong storm is coming! What will happen in front of Vlora and Himara

MAP- LIVE/ The strong storm is coming! What will happen in front of Vlora and
x

Bota

Putin May Attack Underwater Internet Cables, Here's the Point Where "World War III" Could Break Out That Will Include Russia and NATO

Putin May Attack Underwater Internet Cables, Here's the Point Where

If suspicions that Russia is behind the explosions that caused four leaks in the Nord Stream 1 and 2 pipelines under the Baltic Sea are confirmed, a major world war could break out. The idea that the EU's underwater energy and communications infrastructure is now a Russian target would force European militaries to prepare for a sudden new front in the Ukraine war that could bring them into direct confrontation. with the Russian Navy.

Fear of war in the Baltics

Britain has long expressed fears that Russian submarines in the Atlantic and other northern waters could strike submarine cables important to the internet. This week's explosions are evoking memories of the height of the Cold War, when NATO and Soviet fleets, and especially their submarines, played huge games of cat and mouse in the Baltic. In a sign that countries are racing to take additional precautions, Norwegian Oil and Energy Minister Terje Asland told national broadcaster NRK that "steps will be taken to increase preparedness" regarding oil and gas infrastructure after talks between governments, army, police and operators.

Behind the Scenes

The gas leak from Nord Stream occurred a day after Norwegian authorities called for caution due to unidentified drones near oil and gas platforms. In July, Britain's Royal Navy released an extremely specific statement that it had tracked Russian submarines off the coast of Norway. Investigations into the gas leak are continuing in Denmark and Sweden, the countries whose territories are closest to the incident sites. Danish Prime Minister Mette Frederiksen called the explosions a deliberate attack, but did not identify the culprit. Swedish Prime Minister Magdalena Andersson also said it was "probably a deliberate act, that is, it is probably an act of sabotage".

charges

Autoritetet në Danimarkë dhe Suedi janë në garë për të përcaktuar saktësisht se çfarë ka ndodhur. Pyetja kryesore është pse rusët do të sabotonin tubacionet e tyre, arteriet jetike që deri vonë pomponin eksporte fitimprurëse të gazit në Evropë. Megjithatë, me Nord Stream 2 jo ende online dhe Nord Stream 1 që u mbyll efektivisht nga Rusia në fillim të shtatorit, implikimet reale të këtyre incidenteve për furnizimet me gaz në Evropë dhe kostoja financiare për Gazprom dhe Rusi janë në fakt zero. Akti i sabotimit do të përshtatej gjithashtu, në praktikën e Kremlinit të akteve të fshehta të agresionit të krijuara për të frikësuar dhe shqetësuar armikun, si helmimi në Salisbury, Britania e Madhe, në 2018, shpërthimi i një depoje armësh çeke në 2014 dhe një sërë shpërthimesh në një magazinë armësh në Bullgari, i fundit në korrik të këtij viti. Vetë Kremlini e quajti “shqetësuese” rrjedhjen e gazit në Detin Baltik dhe tha se ishte një sabotim i drejtuar kundër Rusisë. Zëdhënësi Dmitry Peskov tha: “Për momentin nuk mund të përjashtojmë asnjë mundësi. Është e qartë se ka një lloj shkatërrimi të tubit. Përpara rezultateve të hetimit, është e pamundur të përjashtohet asnjë opsion.” Dy nga rrjedhjet ndodhën pranë gazsjellësit Nord Stream 1, në verilindje të ishullit danez të Bornholm, dhe një rrjedhje u raportua pranë gazsjellësit Nord Stream 2 në brigjet juglindore të ishullit, tha të martën Autoriteti Detar Danez. Një zëdhënës i Komandës së Mbrojtjes Daneze tha se dy nga rrjedhjet ndodhën në një zonë detare që është pjesë e zonës ekskluzive ekonomike të Danimarkës (EEZ), por jo në ujërat territoriale bregdetare, dhe një ndodhi në EEZ të Suedisë. Rrjeti kombëtar sizmik i Suedisë zbuloi dy shpërthime të veçanta në zonë të hënën, një në orën 2:03 të mëngjesit dhe tjetri në orën 19:04, njoftoi transmetuesi kombëtar SVT. Shërbimi Gjeologjik i Danimarkës dhe Grenlandës tha se kishte regjistruar dy “tërmete” që korrespondojnë me kohën e rrjedhjes së raportuar të gazit. Sinjalet sizmografike nga të dyja ngjarjet “nuk i ngjajnë sinjaleve të tërmetit”, tha organizata.