BREAKING NEWS

Serious, a 48-year-old girl is found dead by the river, here are the first suspicions (Name)

Serious, a 48-year-old girl is found dead by the river, here are the first
x
BREAKING NEWS

The final of the "Conference League" ends in Air Albania / Roma and Mourinho in history, win in Tirana the first European trophy

The final of the "Conference League" ends in Air Albania / Roma and
x
BREAKING NEWS

Agron Duka makes a strong statement: PD threatens to split into two political forces, Berisha's arrival at the helm ...

Agron Duka makes a strong statement: PD threatens to split into two political
x
BREAKING NEWS

Celebration at "Air Albania", the first goal is scored

Celebration at "Air Albania", the first goal is scored
x
BREAKING NEWS

The election of the new President, Alibeaj reveals the next step, here is what will happen tomorrow

The election of the new President, Alibeaj reveals the next step, here is what
x
BREAKING NEWS

The situation escalates / Dutch fans try to break the cordon, here is the moment when they clash with the police (Video)

The situation escalates / Dutch fans try to break the cordon, here is the moment
x
BREAKING NEWS

Official formations published / How Roma and Feynoord line up, Mourinho leaves out Plum

Official formations published / How Roma and Feynoord line up, Mourinho leaves
x
BREAKING NEWS

Serious accident in Elbasan, 18-year-old dies in hospital (Video)

Serious accident in Elbasan, 18-year-old dies in hospital (Video)
x

Bota

Secretary Blinken comes out with a strong warning: Russia will face massive consequences if it continues ...

Secretary Blinken comes out with a strong warning: Russia will face massive

US Secretary of State Antony Blinken has said Russia faces "massive consequences" if it chooses the "path of aggression" with Ukraine, urging Moscow to engage in diplomacy to end the crisis along the border with Ukraine.

In an interview with Radio Free Europe on January 27, Blinken said Washington still did not know what the Kremlin's ultimate goal was for Ukraine, or whether its demands to rewrite Europe's existing security structure.

"I think the only person who can tell us what the Kremlin's ultimate goal is is President [Russian] Vladimir Putin. I do not think anyone else knows. And he, at this point, may not know because what he has done in the past, and what I believe motivates things by the way he approaches them, is to create as many opportunities as he can. "And they lead the range," Blinken told REL.

The top US diplomat spoke a day after the United States formally presented the written response to Russia's ultimatums, which was made public last month in the form of two draft treaties.

The Russian demands have been accompanied by the deployment of over 100,000 Russian troops in regions near Ukraine's borders, where some of Russia's most sophisticated military equipment is stationed.

Both documents represent a large-scale restructuring of Europe's security structure and call for a moratorium on NATO enlargement in former Soviet republics such as Georgia and Ukraine. It also calls for the withdrawal of troops and weapons from locations in eastern Europe before the military alliance makes its first major expansion since the 1999 Cold War.

The proposals, which also call for new restrictions on the deployment of nuclear weapons in Europe and other related issues, have been widely met with disagreement from the United States and European allies.

Diplomats from the United States, NATO, Russia and other European countries held three rounds of talks in Geneva, Brussels and Vienna earlier this month. The talks were aimed at averting a large-scale invasion of Ukraine by Russia.

In addition to presenting these two draft proposals, Russian diplomats have sought written responses from the US and NATO.

On January 26, the US ambassador to Moscow presented Washington's written response to the Russian Foreign Ministry. It was not immediately clear what content this response had.

However, Russian officials, including Foreign Minister Sergei Lavrov, tried to avoid commenting on Russian news agencies.

Kremlin spokesman Dmitry Peskov said Putin had received the written response and would read it.

“Natyrisht, do të duhet një kohë për t’i analizuar. Të mos nxitohemi që të japim asnjë konkluzion”, citohet të ketë thënë Peskov nga agjencia e lajmeve TASS.

“E përsëris, le të mos nxitohemi në vlerësime”, tha ai për TASS. “Duhet kohë për t’u analizuar, dhe në fund, për presidentin tonë që të formulojë një pozicion të përshtatshëm. Le të shohim se si do të jetë”.

Në intervistën për REL-in, që u realizua përmes Skype nga Uashingtoni, Blinken minimizoi çdo divergjencë të mendimeve apo konkluzioneve ndërmjet SHBA-së dhe Ukrainës mbi seriozitetin e kërcënimit rus.

Në javët e fundit, presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskiy është shfaqur i mërzitur lidhur me paralajmërimet e forta të SHBA-së, dhe ai ka publikuar dy video, duke u bërë thirrje ukrainasve që të mos bëjnë panik.

Më herët gjatë kësaj jave, zëdhënësja e Shtëpisë së Bardhë Jen Psaki u tha gazetarëve se “pushtimi ishte i pashmangshëm”.

“Presidenti Zelenskiy ka të drejtë. Askush nuk duhet të bëjë panik, dhe askush nuk po bën”, tha Blinken. “Ne do të bëjmë gjithçka që mundemi për t’ia bërë të qartë Moskës se ka dy rrugë përpara: rrugën e diplomacisë dhe dialogut për të zgjidhur dallimet në mënyrë paqësore ose rrugën e agresionit, nëse është kjo që ajo e zgjedhë, do të pasojë pasoja masive”.

“Ne mund të shohim një grumbullim të forcave ruse në kufijtë e Ukrainës – në jug, lindje dhe veri – që është grumbullimi më i madh që prej vitit 2014. Dhe ne jemi të vetëdijshëm për planet për dyfishimin e atyre forcave, që mund të ndodhë brenda një periudhe të shkurtër kohore, por edhe për përpjekjet për ta destabilizuar Ukrainën nga brenda”, tha ai.

“Ne do të duhet të bëjmë gjithçka që po bëjmë bazuar në fakte, bazuar në atë që ne po shohim, në mënyrë që të sigurohemi që ata të përgatiten për çdo mundësi. Ne po e bëjmë këtë në konsultim të ngushtë me Qeverinë e Ukrainës”.

Zyrtarët amerikanë kanë dhënë disa sinjale se cilat masa ndëshkuese ndaj Moskës janë duke u shqyrtuar: për shembull, largimi i Rusisë nga sistemi i transfereve bankare globale SWIFT, apo vendosja e një ndalimi të zgjeruar për eksportet e teknologjisë së lartë në Rusi. Shtëpia e Bardhë gjithashtu raportohet se ka diskutuar për rritjen e dislokimeve të trupave amerikane tek aleatët e NATO-s që janë afër kufirit rus.

Blinken nuk pranoi që të japë detaje se çfarë nënkuptonte me “pasojat masive”. Po ashtu ai nuk dha detaje lidhur me përgjigjet e shkruara të SHBA-së dhe tha se: “ne kemi dëgjuar shqetësimet që ata kanë ngritur. Ne kemi ndarë edhe shqetësimet tona të thella dhe të partnerëve tanë në mbarë Evropën”.

Midis ankesave në Kiev se nëse retorika e SHBA-së po ndikonte në ekonominë e Ukrainës – monedha kombëtare ukrainase, hryvnia ka rënë për 7 për qind që prej dhjetorit dhe jatë kësaj jave ra edhe më shumë. Departamenti amerikan i Shtetit njoftoi se do të evakuoi disa prej familjarëve të diplomatëve në Ambasadën amerikane në Kiev, ndërkaq u bëri thirrje qytetarëve amerikanë që të bëjnë plane për t’u larguar nga vendi.

The decision to evacuate seems to have taken Ukrainian officials by surprise. The Ukrainian Foreign Ministry said the evacuation decision was "premature".

A virtual meeting hosted by the US Embassy on January 25 was attended by hundreds of US citizens. Some of them criticized the embassy for what they said was a lack of information and support in light of the Russian threat.

But in an interview with REL, Blinken defended the evacuation order.

"Most of the people we asked to return home were family, children," he said. "I took this decision as a careful step, just to make sure that if there is a conflict, and it can happen in a short period of time, with a little warning, people will leave and be protected," he said. Blinken.