BREAKING NEWS

The unexpected happened at Sali Berisha's meeting in Gjirokastër: Terri of this government! Democrats turn on take the immediate decision

The unexpected happened at Sali Berisha's meeting in Gjirokastër:
x
BREAKING NEWS

The journalist makes a strong statement: the European Union has punished and penalized Serbia, here's the reason

The journalist makes a strong statement: the European Union has punished and
x
BREAKING NEWS

Cyber ??attacks on Albania, the US takes the drastic decision against Iran! The American representative makes a strong warning: If the aggression is not curbed, it will...

Cyber ??attacks on Albania, the US takes the drastic decision against Iran! The
x
BREAKING NEWS

DP submits the draft law in the Assembly: To automatically prohibit the awarding of tenders for...

DP submits the draft law in the Assembly: To automatically prohibit the awarding
x
BREAKING NEWS

COVID-19 in Albania/ The Ministry of Health publishes the figures, here are how many cases there have been in the last 24 hours

COVID-19 in Albania/ The Ministry of Health publishes the figures, here are how
x
BREAKING NEWS

Paloka makes serious accusations: Blako was released, why are Rama and Yuri Kim silent?! Here's the deal...

Paloka makes serious accusations: Blako was released, why are Rama and Yuri Kim
x
BREAKING NEWS

The strong statement of the former democratic deputy: I am ready to run for the Municipality of Tirana, the base has asked me

The strong statement of the former democratic deputy: I am ready to run for the
x
BREAKING NEWS

The market is shaken, the board drives the price of oil and gasoline into the stratosphere

The market is shaken, the board drives the price of oil and gasoline into the
x

Bota

Target of 7 assassinations, it is revealed how he managed to save Vladimir Putin and the advice he personally received from Fidel Castro

Target of 7 assassinations, it is revealed how he managed to save Vladimir Putin

Vladimir Putin has made many enemies during his long political career. After a 15-year commitment to the Soviet KGB, he held various positions before former President Boris Yeltsin was appointed prime minister in 1999.

At the end of the same year, he took over the presidency of Russia after Yeltsin's resignation. A position he officially held in 1999-2008. For 4 years he held the post of prime minister, while he became president again in 2012, a post he still holds today.

He has also changed the country's constitution, and according to his plans aims to be in power until 2036. His career as an autocrat leader is fraught with tragic events, when Putin critics have been killed or disappeared under dubious circumstances or mysterious.

For example, investigative journalist Natalia Estemirova, who was investigating several murders and kidnappings in Chechnya, was shot dead in a forest near her home. Or the case of Boris Berezovsky, a political leader and a very rich man. At first a friend of Putin, he publicly vowed to "overthrow" the Russian president.

A few years later he was found dead at his home in London. The first records spoke of a suicide. Subsequent investigations, however, found this thesis not very convincing. Putin himself denied any involvement in the incident. But he himself has been the target of many assassinations and conspiracies during more than 2 decades in power.

During a 2017 documentary, American director Oliver Stone mentioned the fact that Putin had served 3 terms as president until then, being the subject of 5 assassination attempts. Putin was first targeted by assassins when he was attending the funeral of his friend Anatoly Sobchak in St. Petersburg on February 24, 2000.

The Federal Guard Service intervened in time, saving his life. The spokesman for the Federal Guard Service, Sergei Devistov, stated at the time that "there was not a psychopath behind the assassination, but a certain organization."

That same year there was another attempted assassination attempt, which was prevented in time by security forces. A group of former Russian leaders were meeting with world leaders at the Yalta summit of the Commonwealth of Independent States.

During the summit, which took place on August 18-19, 2000, a person was detained at the moment when he wanted to kill Putin. Although documents for that event remain classified, 4 Chechens and an unspecified number of Middle Eastern nationals were arrested.

Në vitin 2002, Putin ishte sërish në rrezik. Tre muaj përpara se të vizitonte kryeqytetin  Azerbajxhanit, Baku, autoriteteve azere iu dhanë informacion mbi një atentat të mundshëm që do të ndodhte në janarin e 2002-it. Një shtetas irakian me lidhje me Afganistanin dhe forcat rebele çeçene, kishte planifikuar një atentat me eksploziv.

Ai u arrestua, së bashku me personin që i dërgoi eksplozivin, Kianan Rostam, dhe u dënua me 10 vjet burg. Vetëm një muaj më vonë, pati një kërcënim tjetër, shumë më i rrezikshëm. Një burrë hyri me forcë me makinë në kompleksin e Kremlinit, dhe doli nga makina e tij për të folur me anëtarët e rojave të sigurisë.

Ai tha:”Quhem Ivan Zaitsev. Unë jam presidenti i Rusisë. Tani më çoni tek Vladimir Putini!”. Gardistët u befasuan nga ajo që panë, kontrolluan dokumentet e tij dhe më pas e dërguan Zaitsev për ta vizituar në një spital psikiatrik që ndodhej aty pranë.

Mjekët i thanë se Zaitsev kishte tentuar të bënte të njëjtën gjë në vitin 2001, dhe të dyja herët u kishte thënë njerëzve plot entuziazëm se donte të vriste Putinin. Ai u tha psikiatërve të tij se Putini po sillte nazizmin në Rusi, dhe se ai ishte një spiun i fshehtë. “Dua që t’i pres kokën Putinit!”-shkroi ai në ditarin e tij.

Ai ishte i bindur se po hakmerrej për vëllain e tij, që kishte vdekur me prerje koke disa vite më parë. Atentati tjetër ndodhi në nëntorin e vitit 2002, kur Putini supozohej të lëvizte përgjatë autostradës Rublevo-Uspenskoje, pikërisht afër selisë së Kremlinit.

Aty ndodhej një grup njerëzish që pretendonin se po vendosnin disa tabela të reja rrugore në autostradë. Vetëm disa orë më vonë, një media raportoi se policia kishte gjetur mbi 40 kilogramë eksploziv të vendosur enkas për të shpërthyer përgjatë autostradës.

Por komploti i zbulua na kohë, dhe eskorta e Vladimir Putinit ndoqi një rrugë tjetër. Edhe sot e kësaj dite, zyrtarët refuzojnë të komentojnë mbi atë ngjarje, dhe madje e mohojnë që ajo të ketë ndodhur ndonjëherë. Diçka shumë e ngjashme ndodhi vitin që pasoi.

Në qershorin e vitit 2003, një autostradë që lidh Shën Petersburg dhe Pskovin u vu në shënjestër, ndërsa presidenti Putin supozohej që të kalonte atje. Këtë herë, policia gjeti një bombë të prodhuar shumë dobët në mënyrë artizanale të fshehur në një çantë.

Ehe në atë rast, askush nuk u dëmtua, dhe sërish zyrtarët rusë e mohuan komplotin. Agjencia e njohur e lajmeve “Reuters” raportoi në vitin 2008, se një snajper goditi pa sukses drejt Putinit, në kohën kur ky po largohej nga zyra e presidentit të ri Dimitri Medvedev.

Thuhet se të dy po bënin një shëtitje në parkun e kompleksit, pasi Medvedev fitoi zgjedhjet presidenciale të atij viti. Tentativa e radhës ka ndodhur në vitin 2012. Një grup çeçenësh planifikuan të shpërthenin një bombë në anë të rrugës. Por sërish plani u sabotua në kohë. Edhe pse është e vështirë të përcaktohet numri i saktë, Putin u ka shpëtuar të paktën 7 tentativave për vrasje. Ato nuk kanë pasur sukses për shkak të masave të rrepta të sigurisë.

Në intervistën e 2017-ës me Oliver Stoun, Putin pranoi të fliste për atentatet e dështuara kundër tij, duke thënë se në atë kohë se kishte pasur 5 tentativa për ta vrarë.

Putin e pranoi se kishte shkuar aq larg sa të kërkonte këshilla nga një udhëheqës tjetër, që kishte më shumë përvojë në këtë fushë. Ai kishte pyetur presidentin e Kubës, Fidel Kastro, mbi detajet e masave të tij të sigurisë. Mendohet se Kastro ka qenë objektivi i më shumë se 600 tentativave për vrasje. Të gjitha dështuan, dhe ai jetoi deri në moshën 90-vjeçare.

Putin recalls that conversation: "I talked to Castro about the assassination attempt. And he said to me: Do you know why I am still alive? "Because I personally took care of my own safety." Putin added: "I do my job, and the security officers do theirs, and so far they are very successful in what they are doing." / Grunge - Bota.al