BREAKING NEWS

From Azem Hajdari, Shinasi Rama, Sali Berisha, Aleksandër Meksi, Gramoz Pashko, to Sabri Godo and Remzi Lani, Ilir Demalia releases the "bombshell" list of "VIP" characters who were part of the former State Security and Labor Party, here aliases

From Azem Hajdari, Shinasi Rama, Sali Berisha, Aleksandër Meksi, Gramoz
x
BREAKING NEWS

Olsi Rama involved in traffic, Gazment Bardhi threatens Edi Rama and is expected to make public the file of the prime minister's brother on December 14, 2023

Olsi Rama involved in traffic, Gazment Bardhi threatens Edi Rama and is expected
x
BREAKING NEWS

Half of the government in prison and half under investigation, Edi Rama convenes the SP Congress and launches a frontal attack against the USA and SPAK, in a panic from the republic of prosecutors

Half of the government in prison and half under investigation, Edi Rama convenes
x
BREAKING NEWS

Tirana incinerator affair, SPAK signs 15 arrest warrants, 2 of the names are revealed

Tirana incinerator affair, SPAK signs 15 arrest warrants, 2 of the names are
x
BREAKING NEWS

This is why Lulzim Basha was urgently summoned to the USA, who is the powerful sponsor behind his action that is expected to shake the foundations of the "Bermuda Triangle"

This is why Lulzim Basha was urgently summoned to the USA, who is the powerful
x
BREAKING NEWS

This is how Berisha prepared to escape from Albania in '97, the role of Pandeli Majko, Rexhep Mejdani, Bashkim Fino and Namik Dokle and the phone call "across the Adriatic" that changed the course of events, Gjon Bruçi reveals the dark side of Saliu

This is how Berisha prepared to escape from Albania in '97, the role of
x
BREAKING NEWS

SPAK shocks the Meta-Kryemadhi couple, prosecutors start seizures for their "black" money laundering file, here's what's happening at GJKKO

SPAK shocks the Meta-Kryemadhi couple, prosecutors start seizures for their
x
BREAKING NEWS

Albania boils over "SKY" interceptions, the wealth of the State Police dome for 2022 is revealed, from Muhamet Rrumbullaku, Neritan Nallbati, Rebani Jaupi, to Altin Qato and Edmond Rizai, here is who is the richest and poorest leader

Albania boils over "SKY" interceptions, the wealth of the State Police
x

Bota

How does Europe plan to reduce gas use this winter? From quick showers to turning off the lights on the Eiffel Tower

How does Europe plan to reduce gas use this winter? From quick showers to

From reducing shower times, reducing driving speeds to fining businesses if they don't close their doors, the whole of Europe has taken on the target of reducing energy use as quickly as possible in order to prepare for the coming winter.

These targets are part of the EU's broader effort to reduce demand for natural gas this winter, using a variety of methods chosen by the bloc's countries themselves.

The European Commission, the EU's executive arm, agreed in July to set a voluntary target that aims to reduce gas use by 15% by March 2023, compared to average consumption from 2016 to 2021.

These are the recommendations of some of the EU governments.

France

President Emmanuel Macron called for a 10% reduction in gas use, and even warned that forced energy savings could be considered if voluntary efforts prove insufficient to meet the target.

Russian gas imports account for 15% of France's total gas consumption, making the country less dependent on Russia than most of its EU counterparts.

The lights of Paris' icon, the Eiffel Tower, will be turned off about an hour earlier, at exactly 11:45 p.m., according to the city's mayor's announcement on September 13.

Shop owners who leave the doors of air-conditioned shops open will be fined 750 euros.

Illuminated advertisements will be prohibited from 01:00 at night to 06:00 in the morning.

Germany

Germany has been the country most exposed to the interruption of Russian gas supplies. Germany's Economy Minister, Robert Habeck, made a statement outlining a series of measures, which will come into effect on October 2, in the hope of reducing gas use by around 2%.

Ndërtesat publike do të ngrohen deri në një temperaturë maksimale prej 19 gradë Celsius.

Vitrinat e dyqaneve nuk do të lejohet të ndriçohen gjatë natës.

Do të ndalohet ngrohja e pishinave private.

Austri

Austria është gjithashtu shumë e varur nga gazi rus, duke marrë mbi 80% të furnizimeve të saj me gaz nga Moska në vitet e mëparshme. Javën e kaluar, Departamenti i Klimës në Austri nisi një fushatë për kursimit e energjisë, të quajtur “Misioni 11”, me këto rekomandime:

Ngadalësimi i shpejtësisë së lëvizjes me makinë për të kursyer energji – duke rekomanduar një limit të shpejtësisë prej 100 km/orë.

Shkrirja e rregullt e ngrirësit të frigoriferit.

Reduktimi i kohës së dushit.

Spanjë

Megjithëse Spanja nuk është aq e varur sa anëtarët e tjerë të BE-së ndaj gazit rus, i cili përbënte 14.5% të importeve të saj, Parlamenti i Spanjës ka rënë dakord për të reduktuar përdorimin e gazit në masën 8%.

Temperaturat e ajrit të kondicionuar në shumicën e ndërtesave publike dhe të bizneseve nuk duhet të vendosen nën 27 gradë Celsius gjatë verës. Nga ana tjetër, gjatë dimrit, ngrohja nuk duhet të jetë mbi 19 gradë Celsius.

Dyert e dyqaneve që përdorin ajër të kondicionuar duhet të mbyllen.
Nuk do të ketë asnjë ndriçim gjatë natës të ambienteve të jashtme të dyqaneve apo të monumenteve publike.

Finlandë

Megjithëse importet ruse përbëjnë 75% të furnizimeve me gaz të Finlandës, ky vend nuk është aq vulnerabël ndaj furnizimeve të Moskës. Gazi natyror përbën më pak se 6% të konsumit total të energjisë në Finlandë.

Në javën e fundit të gushtit, Ministria e Çështjeve Ekonomike dhe Punësimit shpalli një fushatë të quajtur “Një gradë më pak”, e cila synon të bëjë 75% të finlandezëve që të reduktojnë konsumin e energjisë, nëpërmjet:

Uljes së temperaturës në termostatet e shtëpive.

Përdorimit më të paktë të pajisjeve elektronike dhe të burimeve të dritës.
Kufizimit të kohës së dusheve në 5 minuta.
Itali

Vitin e kaluar, Italia importoi gati 40% të gazit të saj nga Rusia. Sipas një nisme të Ministrisë së Tranzicionit Ekologjik të Italisë, ky vend synon të reduktojë konsumin e gazit me 7% (ose me 5.3 miliardë metra kub), deri në mars:

Termostatet e ndërtesave industriale do të ulen me një gradë, duke shkuar në 17 gradë Celsius.

Temperaturat e termostateve të banesave do të vendosen në 19 gradë Celsius.

Radiatorët duhet të fiken për të paktën një orë në ditë.

Holandë

Qeveria holandeze nisi një fushatë në muajin prill për të reduktuar varësinë nga gazi rus, i cili përbën rreth 12.5% ??të përdorimit total të gazit në Holandë.

Fushata synon:

Të reduktojë kohën e dusheve në 5 minuta.

Të ulë temperaturat e ngrohjes qendrore.

A mjaftojnë këto masa për dimrin?

Disa raporte vlerësojnë se nëse Europa arrin të reduktojë përdorimin e gazit me 15% deri në marsin e vitit 2023, rajoni do të jetë në gjendje të përballojë dimrin pavarësisht kufizimit të furnizimeve dhe çmimeve të larta të energjisë.

“Ne jemi pothuajse në përmbushje të këtij synimi… kursimet këtë muaj e kanë tejkaluar objektivin prej 15%,” tha ekspertja e strategjisë së energjisë nga Goldman Sachs, Samantha Dart.

She added that the estimate for gas consumption in Northwest Europe in August was 13% below average.

"We believe that these savings are more than enough to get through the winter without power outages or a heating crisis," said Dart, assuming that this year's winter will not be severe, but average./ Monitor

Most read