BREAKING NEWS

"The attack on Berisha was premeditated", the journalist reveals the details and shows the hard evidence

"The attack on Berisha was premeditated", the journalist reveals the
x
BREAKING NEWS

Will he take the post of deputy mayor of the Municipality of Tirana? This is how Alimehmeti answers

Will he take the post of deputy mayor of the Municipality of Tirana? This is how
x
BREAKING NEWS

"Attack on Berisha was organized", Kelliçi divulges strong details: the perpetrator was an infiltrator, this is what the purpose was

"Attack on Berisha was organized", Kelliçi divulges strong
x
BREAKING NEWS

They announced the departure of Yuri Kim, Jozefina Topalli breaks down the statement of the Ministry of Foreign Affairs and discloses the behind-the-scenes: This is why the American ambassador is leaving

They announced the departure of Yuri Kim, Jozefina Topalli breaks down the
x
BREAKING NEWS

Unsaid details, Klodiana Lala reveals what was found on Gerti Shehu's phone: The event is not accidental

Unsaid details, Klodiana Lala reveals what was found on Gerti Shehu's
x
BREAKING NEWS

"Planned", Artan Hoxha sheds light on the behind-the-scenes of Berisha's attack: It is strange that Gerti Shehu...

"Planned", Artan Hoxha sheds light on the behind-the-scenes of
x
BREAKING NEWS

"Shameful!"/ The departure of American ambassador Yuri Kim, Salianji reveals what Edi Rama is trying to do

"Shameful!"/ The departure of American ambassador Yuri Kim, Salianji
x
BREAKING NEWS

"From tomorrow in these cities will..."/ OSHEE comes out with the important announcement for the citizens

"From tomorrow in these cities will..."/ OSHEE comes out with the
x

Bota

The blow to President Vladimir Putin deepens/ Russia's deep economic balance is increasingly catastrophic

The blow to President Vladimir Putin deepens/ Russia's deep economic

Due to military losses in Ukraine and the collapse of gas exports, the Kremlin will mainly finance the deficit with debt and reserves. And Putin's forced conscription will divert scarce resources and manpower into the military, draining an economy already in recession.

"Russia's budget surplus evaporates as energy revenues shrink," headlined the Financial Times on September 12.

"Russia's budget surplus collapsed in August due to sanctions and a slowdown in natural gas supplies to Europe," headlined Business Insider on September 13.

"Cheap oil and war in Ukraine are blowing a hole in Russia's finances," headlined CNN on September 15.

"Sanctions against Russia, Moscow's balance sheet has decreased by 10 times in 100 days," headlined the Corriere della Sera on September 22.

And on September 23, Bloomberg explained that “Putin prepares a 43% increase in defense spending as part of a plan for a longer war” and that “Russia expects higher military spending than originally projected.

 The shift in priorities reflects the rising cost of the war in Ukraine," he added. "On Thursday, the government approved the budget plan and now the bill must receive the support of both houses of Parliament and be signed by the president to become law. It is still subject to change, but it is unlikely that most assumptions will see major revisions."

Sipas këtyre vendimeve, pra, «vitin e ardhshëm deficiti buxhetor do të rritet në 2% të PBB-së nga 0.9% në 2022. Qeveria do ta financojë deficitin kryesisht me borxh dhe rezerva. Plani parashikon gjithashtu huamarrje deri në një miliard dollarë në vit në valuta të huaja”. Por "Rusia dështon në obligacionet e saj të jashtme sovrane në fund të qershorit, për shkak të sanksioneve ndërkombëtare që kanë bllokuar kanalet e pagesave për kreditorët e huaj që nga pushtimi i Ukrainës në shkurt".

Prandaj, "devijimi i burimeve dhe fuqisë punëtore drejt ushtrisë do të përfaqësojë një ikje për një ekonomi në recesion, tregu i punës i së cilës është tashmë i tendosur nga një demografi e dobët dhe papunësia në një nivel më të ulët historik". Një "provë e rëndë" për "financat publike, veçanërisht kur ngërçi intensifikohet në lidhje me furnizimin me energji të Rusisë në Evropë.

Eksportet vjetore të gazsjellësit duhet të ulen me pothuajse 40% në 2023-2025, sipas planit buxhetor, me një rritje të lehtë të dërgesave të naftës bruto”. Është e vërtetë se "buxheti i qeverisë u mbajt mirë gjatë krizës, pjesërisht falë përfitimeve të jashtëzakonshme që rrjedhin nga kostoja më e lartë e lëndëve të para". Por «tërheqjet nga fondi i pasurisë sovrane do të thotë se ai do të tkurret me pak më shumë se 3 trilion rubla në dy vjet. Qeveria do të duhet të kompensojë edhe shpenzimet më të larta me rritjen e taksave”. Dhe Bloomberg publikon gjithashtu një grafik për të treguar se si "suficiti buxhetor i Rusisë pothuajse është avulluar".

Këto janë analiza para vendimeve të fundit të Putinit për aneksimin e territoreve të pushtuara me referendum dhe për mobilizim. Analistët vunë re se si, përveç justifikimit të përdorimit të armëve bërthamore të afta për të sulmuar atë që do të bëhej territor kombëtar, aneksimi paraqet edhe lejet ligjore për mobilizimin nën foltoren ruse: me koston e nxitjes së një mase arratisjeje dhe protestash. Por ndoshta një efekt i tretë i dëshiruar ishte pikërisht ai i rritjes së çmimit të naftës dhe gazit sërish, për shkak të reagimit.

Sipas të dhënave të publikuara nga Ministria ruse e Financave, në fakt, suficiti buxhetor në fund të qershorit ishte 1,370 miliardë rubla: 23 miliardë dollarë. Në fund të gushtit ajo kishte rënë në 137 miliardë rubla: 2.3 miliardë dollarë. Pikërisht, 90% më pak në dy muaj!

Nafta ka qenë tradicionalisht një komponent më i rëndësishëm i bilancit rus sesa gazi natyror, dhe çmimet e naftës së papërpunuar Brent në kohën e zbulimit kishin rënë me rreth 25% nga kulmi i tyre në fillim të qershorit. Nga ana tjetër, çmimet e gazit natyror në Evropë mbetën të larta, megjithëse edhe atje pati një kolaps. Por në kohën e publikimit të këtyre shifrave, dërgesat e gazit të Rusisë në Bashkimin Evropian dhe në Mbretërinë e Bashkuar kishin rënë me 49% që nga fillimi i vitit, sipas vetë Gazprom.

Në total, të ardhurat nga nafta dhe gazi, të cilat përbëjnë gjysmën e të ardhurave të qeverisë ruse, ranë me 18% midis janarit dhe gushtit. Dëme të rënda ka shkaktuar edhe embargoja e qymyrit. Por komponenti jo-naftë dhe gaz i të ardhurave ra edhe më shumë: 37%.

While revenues decreased, expenditures increased both for the cost of the war and for the necessary measures for defense