BREAKING NEWS

"Kukësi is like little London"/ British media sound the alarm: What are the 9 gangs that are trafficking Albanians, they advertise their services on TikTok as well

"Kukësi is like little London"/ British media sound the alarm:
x
BREAKING NEWS

Serious in Tirana, a 35-year-old man is found dead, the first suspicions

Serious in Tirana, a 35-year-old man is found dead, the first suspicions
x
BREAKING NEWS

NAME/ He followed the customer with a knife on the street after he complained about the bill, the owner of the restaurant is identified, the police declare him wanted

NAME/ He followed the customer with a knife on the street after he complained
x
BREAKING NEWS

The declaration of non-grata of the Russian journalist, Grenell reacts and warns Sweden: Terrible precedent, Kosovo officials may suffer in the future

The declaration of non-grata of the Russian journalist, Grenell reacts and warns
x
BREAKING NEWS

The Zajednica process in Kosovo/ "Historical shame and crime of national treason, anti-Albanianism combined with high state corruption in Tirana", Spartak Ngjela makes a strong warning: Wait and see...

The Zajednica process in Kosovo/ "Historical shame and crime of national
x
BREAKING NEWS

Is the African heat gone?! Rain, lightning and low temperatures! Weather forecast for next week

Is the African heat gone?! Rain, lightning and low temperatures! Weather
x
BREAKING NEWS

Covid-19 in Albania/ The Ministry of Health publishes the figures, here are how many new cases there have been in the last 24 hours

Covid-19 in Albania/ The Ministry of Health publishes the figures, here are how
x
BREAKING NEWS

"1 week after I told Meta this, Berisha arrested me", Idajet Beqiri reveals the behind-the-scenes and raises strong suspicions

"1 week after I told Meta this, Berisha arrested me", Idajet Beqiri
x

Bota

Only a secret Putin-Zelensky deal can end the war, here's why the two leaders are risking their lives and positions if negotiations are held officially

Only a secret Putin-Zelensky deal can end the war, here's why the two

Negotiating a peace treaty is almost impossible. Both Ukraine and Russia have something to lose, "face". And so the only solution is "the conclusion of a secret negotiation between Putin and Zelensky for a ceasefire". This is what the well-known Italian journalist Lucio Caracciolo says. He has shown the dangers of negotiations if they are done in an official way. "The main obstacle to the truce is that by officially opening the negotiations, both leaders will risk their positions and lives if they appear too openly towards the enemy," he said. Not by chance, writes La Stampa's expert columnist, Zalmay Khalilzad, the envoy of the House of White, has reiterated the need for a pact with the Russian ambassador Anatoly Antonov. Without going into details, Khalilzad asked what Putin would like for "normalizing relations with the US". On the other hand, the war at the military level is precisely between Moscow and the United States. But President Joe Biden is not the only one who moves "underground". Like him, Turkish diplomacy is involved: "Erdogan has marked his semi-equality between Russia and Ukraine since the beginning of the war. Now he wants to reap the benefits of so many stunts he has done so far," he said.

Putin and Zelensky can end the war

Mario Draghi during a visit to the White House also called for a ceasefire. However, it is only the Russian president and his Ukrainian counterpart who must decide to end the conflict. "Against a real negotiation, tactical calculations and strategic deficiencies fight", concludes Caracciolo. As for tactics, Moscow has been lured by the prospect of being able to go far beyond Donbass in the coming months, along the fertile, wheat-rich fields that open up in front of it, while Kiev hopes to bide its time. supplied themselves with efficient weapons and new troops, capable of restraining the invaders. In short, the situation is not the best.

Russia concentrates its attacks on the Donetsk region

Pasi arritën që të marrin Lysychansk-un, forcat ruse tanimë po i përqendrojnë sulmet për të kapur të gjithë rajonin e Donetskut, duke i detyruar trupat ukrainase të tërhiqen. Pas braktisjes ndaj Kievit, Rusia e përqendroi operacionin e saj ushtarak në qendrën industriale të Donbasit që përfshin rajonet e Luhanskut dhe Donetskut, ku përfaqësuesit separatistë të mbështetur nga Moska kanë luftuar kundër Ukrainës që nga viti 2014. Moska tha se kapja e Lysychansk më pak se një javë pasi pushtoi Severdonetsk do të thotë se ka marrë Luhansk, një qëllim kryesor i luftës së Kremlinit. Presidenti Volodymyr Zelensky u zotua të rifitojë territorin e humbur me ndihmën e armëve perëndimore me rreze të gjatë. Rënia e Lysychansk nuk është aspak fundi i luftimeve në Donbas. Ukraina ende kontrollon zona të mëdha urbane në Donetskun fqinj. Forcat e tyre kanë përgatitur linja të reja mbrojtëse midis Bakhmutit dhe Slovyansk, megjithëse edhe ata tani janë nën bombardimet intensive ruse. Flamuri ukrainas është ngritur sërish në Ishullin e Gjarpërinjve në Detin e Zi. Kjo pason tërheqjen e trupave ruse nga posta strategjike javën e kaluar. Rusia ka akuzuar Ukrainën se ka lëshuar tre raketa në qytetin Belgorod. 11 ndërtesa banimi dhe 39 shtëpi janë dëmtuar. Nuk është hera e parë që Rusia akuzon Ukrainën për kryerjen e sulmeve ajrore ndaj Rusisë, veçanërisht në zonat në kufi me Ukrainën. Në qytetin jugor të Ukrainës, Melitopol, të pushtuar nga Rusia, forcat ukrainase goditën një bazë logjistike ushtarake. Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky i ka dërguar urimet më të mira popullit të Amerikës dhe presidentit të tyre, Joe Biden. “Gëzuar Ditën e Pavarësisë popullit të SHBA-së! I uroj popullit mik të SHBA-së paqe dhe prosperitet. Unë vlerësoj ndihmën udhëheqëse të Shteteve të Bashkuara në mbrojtjen e Ukrainës për vlerat e përbashkëta – Lirinë, Demokracinë dhe Pavarësinë“, Zelensky postoi në Twitter.