BREAKING NEWS

"Vangjush Dako was a direct connection of Rama"/ Artan Hoxha discloses new details from the arrest of the former mayor of Durrës: Attempts were made to...

"Vangjush Dako was a direct connection of Rama"/ Artan Hoxha discloses
x
BREAKING NEWS

"The arrest warrant for Dako was cut on Friday", Artan Hoxha reveals new details: This is why the SPAK order was not implemented immediately

"The arrest warrant for Dako was cut on Friday", Artan Hoxha reveals
x
BREAKING NEWS

He injured his wife in Korça, the perpetrator surrenders

He injured his wife in Korça, the perpetrator surrenders
x
BREAKING NEWS

Prime Minister Rama meeting with Ambassador Yuri Kim after the arrest of Dako by SPAK (Details)

Prime Minister Rama meeting with Ambassador Yuri Kim after the arrest of Dako by
x
BREAKING NEWS

"He is ready to face justice"/ The lawyer reveals where Vangjush Dako was when the arrest warrant was issued

"He is ready to face justice"/ The lawyer reveals where Vangjush Dako
x
BREAKING NEWS

The arrest of Vangjush Dako, the well-known analyst reveals the scenario: Does such a situation interest the prime minister or is he being forced...

The arrest of Vangjush Dako, the well-known analyst reveals the scenario: Does
x
BREAKING NEWS

"SPAK under international pressure"/ The arrest of Vangjush Dako, his lawyer reacts: This is what he is accused of

"SPAK under international pressure"/ The arrest of Vangjush Dako, his
x
BREAKING NEWS

Lawyer Hazizaj divulges details from the arrest of Vangjush Dakos by order of SPAK: The security measure with prison is not appropriate, this is what the former mayor risks

Lawyer Hazizaj divulges details from the arrest of Vangjush Dakos by order of
x

Bota

The election of the new NATO secretary reveals the well-known names that are not accepted by these member countries

The election of the new NATO secretary reveals the well-known names that are not

The race for the new NATO leader is intensifying. But it is largely taking place behind the scenes, with no sign of a clear winner.


The Secretary General of NATO, the Norwegian Jens Stoltenberg, will resign at the end of September, after nine years in this post.


Many members of the alliance would like a decision on his successor to be made during, or before, the NATO meeting in Lithuania in mid-July.

This does not give NATO's 31 countries much time to build the consensus needed to elect a new leader. They may also ask Mr Stoltenberg to extend his term for a fourth term.

The incoming leader will take over the leadership of the alliance at a critical time, facing the challenges of maintaining the unity of the allies in support of Ukraine and avoiding an escalation of the situation that would lead NATO to a direct war with Russia .

British Defense Secretary Ben Wallace said last week that he would like to take the post. But with several governments seeking to appoint the first woman to the post, Danish Prime Minister Mette Frederiksen has become a stronger contender for the post.

Although a very public role, the race is extremely secretive and based largely on consultations between NATO member country leaders and diplomats. Consultations will continue until all NATO members agree on a candidate for the post.

Jamie Shea, a former senior NATO official who served in Brussels for 38 years, said leaders will be looking for a politician with strong communication skills and a highly skilled diplomat.

"Maintaining unity and communicating with all allies is very important to get the job done," says Mr. Shea, who now works at Chatham House.
Wallace and Frederiksen

Many diplomats see Britain's Wallace as a tough choice for the job, although he is widely respected across the alliance. The desire of some member states to elect a woman to this post reduces his chances.

Many NATO members would prefer a former prime minister or former president for this post so that the NATO chief has high-level political influence. Stoltenberg, 64, has been prime minister of Norway.

Several other countries, notably France, want someone from a European Union country, hoping for closer cooperation between NATO and the EU.

Kryeministrja daneze Frederiksen i plotëson të gjitha kriteret e mësipërme. Ndonëse thotë se nuk është kandidate, ajo nuk ka thënë se nuk është e interesuar për këtë post. Diplomatët e NATO-s thonë se ajo në prapaskenë po konsiderohet si një kandidate serioze.

Emri i zonjës Frederiksen u shfaq fillimisht në një raport të gazetës norvegjeze ‘VG’ muajin e kaluar dhe shkakoti një interesim të madh të mediave sërish këtë javë kur Shtëpia e Bardhë njoftoi se ajo do të takohej me Presidentin Joe Biden në fillim të qershorit.

"Unë nuk po aplikoj për asnjë post", u tha ajo gazetarëve në Kopenhagë të mërkurën, duke minimizuar spekulimet se vizita mund të jetë një intervistë pune për postin drejtues të NATO-s.

Ndërsa në këtë post tradicionalisht zgjidhet një evropian, çdo kandidat serioz ka nevojë për mbështetjen e Uashingtonit, anëtarit më të fuqishëm të NATO-s.

Një burim që ka njohuri mbi diskutimet për këtë çështje në Uashington tha se administrata e Presidentit Biden nuk ka ende një kandidat të preferuar dhe se për këtë po zhvillohet një "debat i fortë" midis këshilltarëve të lartë të Shtëpisë së Bardhë.

Një zëdhënës i Departamentit të Shtetit tha se është "shumë herët të spekulohet se kë do të mbështesin Shtetet e Bashkuara".

Socialdemokratja Frederiksen, 45 vjeçe, u bë kryeministrja më e re e Danimarkës në vitin 2019. Ajo u vlerësua për menaxhimin e krizës së pandemisë së COVID-19 dhe fitoi një mandat të dytë vitin e kaluar.

Ajo do të duhej të hiqte dorë nga posti i saj i kryeministres, nëse do të pranonte rolin e Sekretares së Përgjithshme të NATO-s, një veprim që analistët politikë thonë se do ta sillte qeverinë e saj të brishtë në prag të kolapsit.

Dhe fushata për postin e udhëheqëses së NATO-s nuk do të ishte e lehtë për kryeministren daneze.

Vendi i saj është shumë larg objektivit të NATO-s për të shpenzuar 2 për qind të PBB-së për fushën e mbrojtjes. Danimarka tani është në nivelin 1.38 për qind, megjithëse Frederiksen është zotuar të intensifikojë përpjekjet për të arritur objektivin e NATO-s për shpenzimet vjetore në fushën e mbrojtjes.

Disa aleatë gjithashtu argumentojnë se në këtë post për herë të parë do të duhet të zgjidhej një kandidat nga vendet e Evropës Lindore, veçanërisht pasi lufta e Rusisë në Ukrainë e ka bërë atë rajon edhe më të rëndësishëm për NATO-n.

Nëse zonja Frederiksen do ta merrte postin, ajo do të ishte udhëheqësja e tretë radhazi e NATO-s nga një vend nordik.

Mundësitë e tjera

Kryeministrja e Estonisë Kaja Kallas, presidentja e Komisionit Evropian, gjermanja Ursula von der Leyen dhe zëvendëskryeministrja kanadeze Chrystia Freeland janë përmendur gjithashtu në diskutimet mes diplomatëve dhe në raportet e mediave si kandidate të mundshme për udhëheqëse të NATO-s.

Por diplomatët thonë se kryeministrja Kallas shihet nga disa anëtarë të NATO-s, si shumë e ashpër ndaj Rusisë dhe Berlini dëshiron që von der Leyen të qëndrojë në postin e tanishëm të Presidentes së Komisionit Evropian dhe kanadezja Freeland do të përballej me kundërshtime të mëdha, sepse ajo nuk është evropiane dhe vjen nga një vend që konsiderohet se ka ngecur në shpenzimet për fushën e mbrojtjes.

Emra të tjerë që përmenden shpesh janë kryeministri holandez Mark Rutte dhe kryeministri spanjoll Pedro Sanchez.

Por zoti Rutte ka këmbëngulur se ai nuk e dëshiron këtë post, ndërsa zoti Sanchez më vonë këtë vit do të përballet me zgjedhjet e përgjithshme në vendin e tij.

Disa diplomatë janë të shqetësuar gjithashtu se shumë nga kandidatët e përmendur mund të jenë të papranueshëm për presidentin turk Tajip Erdogan, i cili pritet fitojë balotazhin e së dielës dhe nuk ka treguar asnjë shenjë se ai i firkësohet bllokimit të konsensusit brenda NATO-s.

Turqia, së bashku me Hungarinë, po pengojnë anëtarësimin e Suedisë në NATO.

Mungesa e kandidatëve me mbështetje të gjerë ngre mundësinë që mandati i zotit Stoltenberg të zgjatet përsëri, ndoshta deri në një takim tjetër të NATO-s në vitin 2024.

Zoti Stoltenberg ka thënë se nuk po kërkon të qëndrojë më gjatë në postin e shefit të NATO-s. Por ai nuk ka thënë se si do të përgjigjej nëse i kërkohet një gjë e tillë. VOA