BREAKING NEWS

The appeal of GJKKO takes the decision for the well-known judge and the lawyer. The given measure is whitened

The appeal of GJKKO takes the decision for the well-known judge and the lawyer.
x
BREAKING NEWS

"A relative of ours from Puka, who lives abroad, told us that he disappeared"/ The country where the person who informed Ervis Martinaj's uncle about the disappearance of the much-wanted justice is located is revealed for the first time

"A relative of ours from Puka, who lives abroad, told us that he
x
BREAKING NEWS

Have they eliminated Ervis Martinaj? The prosecution takes the immediate decision

Have they eliminated Ervis Martinaj? The prosecution takes the immediate
x
BREAKING NEWS

Petro Koçi: The Berisha-Metaj couple, a 'tango' danced in the basements of Albanian politics

Petro Koçi: The Berisha-Metaj couple, a 'tango' danced in the
x
BREAKING NEWS

Here is the legal scheme that will be used to expel Berisha from politics, in September the Assembly will cause "earthquakes" for "non gratas" and spies

Here is the legal scheme that will be used to expel Berisha from politics, in
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela: It is guaranteed that there is evidence for Sali Berisha, if he is no longer a deputy, the criminal process will begin against him, in September we will have new events

Spartak Ngjela: It is guaranteed that there is evidence for Sali Berisha, if he
x
BREAKING NEWS

The parallels between the case of "Berisha" and that of the vice president of Paraguay after the declaration "non grata" by the USA, here is the red line that separates them

The parallels between the case of "Berisha" and that of the vice
x
BREAKING NEWS

"His separation is a great loss for everyone"/ The Faculty of Economics gives the sad news: For five decades, the Professor, in addition to his engagement in the classrooms, has contributed extensively to the enrichment of academic and scientific activity

"His separation is a great loss for everyone"/ The Faculty of
x

Gossip

Clevio recounts the life of 'VIP' prisoners inside the prison. What they do from Aldo Bare to Gaxhai

Clevio recounts the life of 'VIP' prisoners inside the prison. What

Kleviol Ahmeti, nicknamed Cllevio Serbiano, does not leave social networks. Recently on TikTok, he has come out telling as fairy tales everything that happened inside the four walls filled with prisoners.

It talks about characters who have entered history, of course for the worse, and about how they spend their time in cells. Some will get out...and some others will not live a single day in freedom, paying with the most precious thing they have for the crimes committed. The young man from Lushnja mentions characters, but for many others he also has nicknames, however it is clear who he is for. However, it gives a different view from inside the 'cages'. In his confession, Ahmeti mentions "strong" people like Gaxhai, Dritan Dajti, Mandela of Elbasani and his brothers, Dritan Kateshin, and of course Aldo Baren.

For many of them, he says that they have a simple, normal life, and that they spend their time playing football with each other. Of course, those who do not clash with each other, but one is the most special of all. Aldo Bare! Although in prison, it seems that he does not live a single day in peace and is still guarded even when he is guarded. He goes out alone, hangs out with his friends from the Lushnja gang, and doesn't mix with anyone. The past does not leave him alone so that at least he can find peace in prison.

I wish I had forgotten for fun...that I actually remembered but I also had Gaxhai, but we just saluted each other with our heads. Even the powerful one there. Gaxhai went 20 years inside, he is more eternal.

-Gazmend Braka, known as Gaxhai, together with a group of friends, created a gang which in the history of Albanian crime is known as the "Gaxhai" gang. This gang had an organized structure where it protected the residents of the village of Cerkovinë with money, and in this area, the Gaxhai gang never committed criminal events. Meanwhile, eternal rivals were the gang of the Çole neighborhood in Vlorë, which was led by Myrteza Çaushi.

Mandela too. I know how they waited for me, because the three of them are like brothers there. On the first day alone, Mandela comes to the window. I said to him, friend, I mentioned you for fun since I have been in prison a lot. He shook my hand, and every time he looked at me, he hugged me.

-Eduart Peqini called himself Mandela and created a gang during the 1997 riots, initially of eight people and then of 40 people. Very soon he became the most "famous" Roma of Elbasan and together with the eight members of his gang have been convicted for a large number of criminal offences. Robbery with weapons, kidnapping of people and imposition of fines, murder up to burning and destruction of people, are the crimes that burden the Albanian "Mandela".

Tan Kateshi and the 'Durres pedagogue', Dritan Dajti

It was Tan Kateshi with the teacher. Kateshi is from Elbasani. The teacher was there and we were playing football. They were even shouting that they were far away. Call Tani too, because you know I like having gangsters as friends. I also became friends with Tan Kateshi from Tani. There was the baron of Santa Quaranta. The boss. I am also friends with the boss, I used to meet him often.

-Banda e Kateshit ishte një grup kriminal që veproi në qytetin e Elbasanit gjatë trazirave të vitit 1997. Banda mori emrin e kryetarit të saj, Dritan Kateshit. Banda e filloi aktivitetin e vet në maj të 1997. Banda e Kateshit aktivitetin e saj kryesor e ka nisur me grabitje në akset rrugore, vendosje gjobash, vjedhje me dhunë të makinave etj. Të trimëruar me armët në krah dhe numrin e madh të pjesëtarëve të grupit shumë shpejt do të nisnin edhe me krimin e vrasjes.

– Dritan Dajti fillimisht u dënua me burg përjetë, por tashmë dënimi iu konvertua me 25 vite burg. Dajti ekzekutoi në plazhin ‘Iliria’ në vitin 2009 në Durrës, 4 policë. Fatos Xhani, Altin Dizdari, Kastriot Freskaj dhe Sajmir Duçkollari u vranë më 7 gusht të vitit 2009, kur Forcat Operacionale shkuan të arrestonin. Ai asokohe ishte shpallur në kërkim për vrasjen e biznesmenit Agim Beqo.

Ishte Aldo Bare po nuk e pashë asnjëherë. Nuk del ai. Është më uniku atje. Nuk del fare nuk e shikon dot njeri atë. Sepse ashtu do ai. Por kur të them nuk e shikon dot njeri, nuk e shikon dot njeri. Ça radikali. I ka gjithë çunat aty. Ai nuk del fare. Edhe ata të tjerët rrallë dalin. Por kur del ai mbyllet çdo gjë. Masa sigurie të rrepta. Kurse këta të tjerët janë aty. Ai ka rutinë të veçantë, citon dosja.

– Alfred Shkurti, ose siç njihet ndryshe Aldo Bare, është njeriu që iu futi tmerrin qytetarëve të Lushnjes në vitet 1997-1999. Ai u arrestua në Turqi dhe u ekstradua në vitin 2009. Ai akuzohet për krijim të organizatës kriminale, 15 vrasje, për rrëmbim personi, shkatërrim prone, dhunim varresh, kryerje veprash penale në bashkëpunim nga organizata kriminale, vendosjes së eksplozivit në stadiumin e Lushnjës, për vendosjen në 2001 të eksplozivit në banesën e inspektorit të policisë, Idriz Shuli, për vrasjen në janar të vitit 2005 të Klodian Haxhiut, vendosje e eksplozivëve në mars të 2005 në një apartament në rrugën “Don Bosko” në Tiranë, për vrasjen në korrik 2005 të Baki Taullahut dhe për një numër vrasjesh të tjera.

Saimir Tahiri dhe Julian Sinanaj

Këtu është Saimir Tahiri, e di sa larg e kam? 44 hapa larg. Janë të dënuar ata, ne jemi në paraburgim. Dmth është 3 katësh burgu. unë rr vetëm, jam tek rezidenca 1. Tani ngaqë janë bërë shumë. Përballë jam Julian Sinanajn. Pendititon më të famshëm. Te burgu i Fierit mbërriti gjahtari i Vlorës. Pyesni Arkimedin, kush është Lolonja e Vlorës, dhe Saimir Tahiri ka frikë nga qorrat e Vlorës. U dëgjua mirë?

-Julian Sinanaj, i ashtuquajturi “ujku i vetmuar” për 15 vite “punë” në Athinë, Pire dhe Selanik ka kryer më shumë se 20 vrasje apo akte terroriste. Më pas kur ndjeu se jetën e kishte të rrezikuar nga ata që kishin qënë klientët e tij vendosi që të lëvizte sërish. U kthye në Shqipëri dhe gjeti “strehë” në Vlorë, ku edhe do të ringrinte “biznesin” e tij. Pavarësisht akuzave që rëndojnë mbi të, Julian Sinanaj, ia doli që t’ja hidhte ‘paq’ burgut përjetë. Ai vendosi që të rrëfente para hetuesve gjithë ‘aktivitetin e tij’ duke fituar statusin e të penduarit. Ndihmesa e dhënë për drejtësinë e shpëtoi nga mbyllja përjetë në qeli, por u dënua me 30 vjet burg. I prangosur nga Policia që prej vitit 2014, Sinanaj pret qetësisht në qelinë e tij momentin e lirimit. Ndërsa për vrasjet dhe jetën e tij si një killer i vetmuar është shkruar edhe një libër.

 

Most read