BREAKING NEWS

Serbian shareholders in the Port of Durrës? Alabbar reveals who is 'hiding' behind the company 'Eagle Hills'

Serbian shareholders in the Port of Durrës? Alabbar reveals who is
x
BREAKING NEWS

Why did you decide to invest in Albania? Alabbar is no longer 'silent' and shows it openly: In France, Germany or England...

Why did you decide to invest in Albania? Alabbar is no longer 'silent'
x
BREAKING NEWS

"Funny, with a search in...", Alabbar makes the strong reaction after the debates about the Port of Durrës

"Funny, with a search in...", Alabbar makes the strong reaction after
x
BREAKING NEWS

Just a few days after the visit to Tirana, the President of Azerbaijan announces the important decision

Just a few days after the visit to Tirana, the President of Azerbaijan announces
x
BREAKING NEWS

What is happening? The Ministry comes out with the important announcement and clarifies the last details

What is happening? The Ministry comes out with the important announcement and
x
BREAKING NEWS

The 14-year-old Albanian girl suddenly disappears in Greece, the last details about the minor (PHOTO-NAME)

The 14-year-old Albanian girl suddenly disappears in Greece, the last details
x
BREAKING NEWS

Young people who consumed cannabis were violently robbed, here are the two operatives arrested by the police (PHOTO)

Young people who consumed cannabis were violently robbed, here are the two
x
BREAKING NEWS

Part of the infamous 'Esko' gang, here are the 10 Albanians arrested in Greece (NAMES+PHOTOS)

Part of the infamous 'Esko' gang, here are the 10 Albanians arrested
x

Gossip

The book that will "shock" the Kingdom comes out: Meghan Markle looked like Beyonce, the couple's meetings rejected by the family

The book that will "shock" the Kingdom comes out: Meghan Markle looked

Meghan 'thought she'd be Britain's Beyonce when she married Harry': New bombshell book claims Sussexes felt 'stuck and misunderstood' by Palace and Queen 'told them you're either in or out' at the summit of Megxi'

A source said the Duchess of Sussex 'thought she was going to be the Beyonce of the UK' as a celebrity and royal.

Explosive extracts from an upcoming book claim the couple felt "cornered and misunderstood" by the palace

The Queen told Harry and Meghan they were 'in or out' as working royals, with no room for compromise.

Meghan Markle believed she would be 'Great Britain's Beyonce' when she married Prince Harry, before revealing she hated the strict rules of royal life and later stepping down from her duties as the Duchess of Sussex. claims a bombshell new book.

Explosive details of the new book, The Hidden Power Behind the Croën by Valentine Low, were published today by The Times.

Sources have claimed the duchess believed she would become Britain's Beyoncé after marrying the Queen's nephew - but was disillusioned with the protocols and strict rules of life as a working member of the royal family and felt increasingly smitten and misunderstood.

The book also contained claims that the Queen was forced to intervene over Meghan and told the Sussexes they were either in or out at the Sandringham summit, where royals decided Harry and Meghan's future.

Low said the royals met at a so-called Sandringham summit five days after the Duke and Duchess announced their plans for Meghan on January 8, 2020. During initial discussions, the Queen wanted the four royal families to work together quickly to found a solution.

In the days that followed, meetings were held at Clarence House, then the home of Prince Charles, involving secretaries from the four families, before discussions moved to Buckingham Palace. Simon Case, Prince William's private secretary, was also involved, 'talking to both sides', the newspaper reported.

These included five possible scenarios including giving the Duke and Duchess a month each year for their own activities, or taking on only a small number of engagements and spending most of their time doing other things.

As part of these options, general rules will apply not to make decisions for financial or material gain – either for themselves or friends.

Një burim i pallatit tha: “Mendoj se Meghan mendoi se do të bëhej Beyonce e Britanisë së Madhe. Të qenit pjesë e familjes mbretërore do t’i jepte asaj atë lavdi. Ndërsa ajo që zbuloi ishte se kishte aq shumë rregulla që ishin aq qesharake sa që ajo nuk mund të bënte as gjërat që mund të bënte si një individ, gjë që është e vështirë.’

Por një tjetër e quajti atë një detyrë të pamundur, me dy botët e mbretërve dhe të famshmëve të paaftë për të kuptuar njëra-tjetrën. Ata thanë se Dukesha nuk do të ishte në gjendje të përshtatej me modelin e një mbretërore që punon. Low shkruan se ishte vetë monarku që mendonte se nëse çifti nuk do të ishte i gatshëm të ndiqnin rregullat që vlejnë për të gjithë anëtarët e familjes mbretërore, ata nuk do të lejoheshin të kryenin detyra zyrtare.

“Kishte një pamje shumë të qartë: nuk mund të jesh brenda dhe jashtë,” i tha një burim z. Low. Dhe nëse keni një qartësi të tillë pikëpamjeje, është shumë e vështirë të thuash, ‘Pse të mos shkojmë 10 për qind në këtë mënyrë në vend të 20 për qind?’ Kjo do të thoshte se kompromisi u hoq nga tavolina nga Mbretëresha, tha autori.

Ai gjithashtu pohoi se çifti ndihej i keqkuptuar nga Pallati për shkak të jofleksibilitetit  rreth kërkesës së tyre.

Princi Harry fillimisht i dërgoi një email babait të tij, më pas Princit Charles, në lidhje me shqetësimet dhe dëshirën e tyre për t’u transferuar në SHBA, por iu tha se kërkon një bisedë familjare që nuk mund të mbahej të paktën deri më 29 janar 2020.

Kjo, shkroi z. Low, u prit keq nga çifti, të cilët kishin shpresuar ta zgjidhnin shpejt çështjen pas kërkesës së tyre. Përgjigja e shtyu princin të organizonte një takim privat me Mbretëreshën, por kjo u anulua, me Harry-n që iu tha se ajo nuk ishte më e disponueshme dhe se ishte konfuze për rregullimet e ditarit të saj.

Oborrtarët e panë takimin si një shans që Duka të fitonte mbështetjen e Mbretëreshës së pari, përpara se të fillonte bisedimet më të gjera me familjen mbretërore.”Kishte një rrezik që një bisedë private mund të interpretohej shumë ndryshe nga dy persona,” i tha një burim z. Low.

Kjo vjen pasi ndihmësit e pallatit pretenduan se Meghan ankoi se nuk po paguhej për turnetë mbretërore, ra dakord për intervistën e Oprah-t gjashtë muaj përpara Megxit dhe e uli stafin në lot me ngacmime dhe zemërime në librin e z. Low.

The new book claims that during the royal tour of Australia in October 2018, Meghan didn't understand why she had to shake people's hands or take walks.