BREAKING NEWS

Frrok Çupi discovers the sensational names that have been removed from politics and exposes them all: Azem Hajdari told me that 'I will kill Berisha, or he will kill me', Ilir Meta wanted to execute Becchetti for 2 million euros, here how they poisoned...

Frrok Çupi discovers the sensational names that have been removed from
x
BREAKING NEWS

What is happening? Two explosions in Tirana / Explosives are planted in two apartments, the police reveal the details

What is happening? Two explosions in Tirana / Explosives are planted in two
x
BREAKING NEWS

Troubles for Ilir Meta are increasing, the Assembly asks the File Authority to publish the names of former insurance agents who are part of the Public Administration

Troubles for Ilir Meta are increasing, the Assembly asks the File Authority to
x
BREAKING NEWS

The behind-the-scenes "bombshell" is revealed, this is why Berisha took out the spy file from Meta, Begaj's decree, flirting with Rama and ambassador Kim made the head of "Foltore" mad

The behind-the-scenes "bombshell" is revealed, this is why Berisha
x
BREAKING NEWS

Details from the injury in Fushë-Krujë/ The reason why the fight started between the perpetrator and the 55-year-old man, where he aggravated the use of weapons, becomes clear. Police respond

Details from the injury in Fushë-Krujë/ The reason why the fight
x
BREAKING NEWS

The Balkans smell of "gunpowder", the diabolical plan that Vucic is preparing together with Putin for Croatia is revealed, riots are warned, this is how the situation can escalate into an armed conflict

The Balkans smell of "gunpowder", the diabolical plan that Vucic is
x
BREAKING NEWS

The scary scenario at the Serbian-Russian table, the "red lines" between the USA and Russia could ignite Kosovo, Putin wants bloodshed in the Balkans

The scary scenario at the Serbian-Russian table, the "red lines"
x
BREAKING NEWS

"Zelensky is like Hitler", Dmitry Medvedev comes up with the scary theory, this is how the senior Russian official is preparing the ground to take the place of Vladimir Putin

"Zelensky is like Hitler", Dmitry Medvedev comes up with the scary
x

Lifestyle

"These are the two lucky dates", well-known astrology predicts the surprises that await us and the advice that we should consider

"These are the two lucky dates", well-known astrology predicts the

Signs this week are expected to have good developments, although they should always not lower their vigilance. Krisanthi Kallojeri, the astrologer invited to "Taste of Home", says that you should also pay attention to the events of your ascendant.

You can calculate the ascendant sign on Google if you know your time of birth to have a clearer panorama of the horoscope. Dates 8-9 are favored for positive developments.

Aries - From July 5th to August 20th, a period begins during which you will claim and demand with persistence and determination what you think belongs to you. You will focus on the financial sphere where you will have unexpected profits, expenses. During this time and throughout the year you must be foresight and carefully consider the investments you want to make. This week there are discussions and conversations with relatives that you will solve a financial issue by next Monday. 8-9 are enthusiastic, preoccupied with everyday life. You will have more words than deeds. Concentrate on your work and avoid carelessness or haste.

Taurus – A long period from every point of view from here on out. From tomorrow until August 20, a time when you will experience different phases, during which you must have control of yourself, be restrained, act with determination and strategy at the same time. There will be moments that you will miss, but you have to try. You will have a lot of energy that you need to channel into something you want to accomplish in a practical way. You have the possibility of contact in your finances. If someone owes you money, now is the time to ask for it tactfully. You will have movement, small trips and support from relatives, as well as the expansion of the social network that will work positively.

Gemini – From July 5 to August 20 you should act more behind the scenes, withdraw and devote yourself to your private life. Avoid anxiety, worry, sleep more peacefully. From tomorrow until July 19, you will be focused on the financial sphere, but you will be more sensitive and will be influenced by sentimentality. All this week and especially at the end, you will have help from your family. You will have conversations with a partner regarding this area, but do not make hasty decisions and leave them for the coming week. Avoid overspending on weekends.

Cancer – This period will focus on something related to career, work or business. You will be very communicative after the passage of Mercury in your sign and active in social life. You have to know how to ask for things, don't apply pressure. You are diplomatic and can use it to your advantage. From Friday to Monday, you will be very self-confident and will ask for something from your superior or parents, who will not listen to you attentively or you will receive answers that will not satisfy you. Be patient and wait for Monday, better things will come.

Luani – prej kësaj jave e deri më 20 Gusht kaloni në veprimtari të theksuar e të shumëfishuar ku do bëhen ndryshime në të gjithë akset e jetës suaj. Do ju preokupojë veçanërisht karriera dhe do veproni me vendosmëri, shtoni strategjinë, evitoni egon dhe sigurinë e tepruar sepse do të hasni të tjerë që mund të mos jenë dakord. Nga kjo javë e deri më 19 Korrik bëni lëvizje të matura e të fshehta dhe mund të keni edhe prapaskena që në fund të Korrikut-fillim Gushti do t’i mësoni. Fundjava ka lajme të mira e ndihmë nga bashkëpunëtori. Evitoni shpenzimet e tepërta.

Virgjëresha – Kalimi i Marsit në shenjën e Demit nis një javë aktive gjatë së cilës veprimtaria tuaj harmonizohet me dëshirën e nevojën tuaj në momentin e caktuar, të lidhura me të ardhmen tuaj. Bëni një udhëtim jashtë shtetit ose kanalizoni një plan jete. Evitoni çështjet ekonomike t’i zgjidhni në mënyrë ligjore. Nga nesër, Mërkuri kalon në Gaforre dhe ju bën të ndjeshëm, gjë që do ta kombinoni me komunikim, zgjerimin e rrjetit social dhe kontakte e momente të bukura me shoqërinë, ku mund të takoni edhe dikë që do ndikojë pozitivisht në jetën sentimentale. Evitoni ekzgjerimet në datat 8-9.

Peshorja – Nga nesër e deri më 20 Gusht do keni shumë pretendime, dëshira të theksuara dhe mënyra si do i kërkoni mund të prishë disa marrëdhënie, ndaj kujdes. Deri më 19 Korrik keni shanse e zhvillim në jetën profesionale, por bëni kujdes për të mos u bërë objekt diskutimi për të tjerët. Do merrni vendime të mira për bashkëpunime që ju interesojnë, por prisni të hënën. Një zgjidhje ose ndihmë vjen në fundjavë lidhur me diçka që ju shqetëson.

Akrepi – Fokusohuni në marrëdhënie dhe bashkëpunime duke evituar konfliktet. Duhet të jeni të përmbajtur, dini si dhe kur të veproni, ndaj zbatojeni. Deri më 19 Korrik mund të mbështeteni te intuita juaj dhe t’i besoni asaj, të keni më shumë disiplinë në jetën e përditshme dhe në fundjavë mund të bëni një udhëtim e të njihni dikë që do ndikojë pozitivisht në jetën personale ose profesionale.

Shigjetari – Përqendrohuni në punë, do ju kërkohet të punoni shumë më tepër edhe pse është periudhë pushimesh. Do keni rezultate, por edhe përgjegjësi, të papritura e probleme që do ju nxjerrin jashtë planeve. Kujdesuni për shëndetin, programin ditor, ushqimin, fjetjen e gjithçka. Deri në datën 19 Korrik do shqetësoheni nga financat dhe do dëshironi të bëni një investim ose bashkëpunim financiar që duhet të mos nxitoheni për ta bërë brenda kësaj jave ose të shihni mirë detaje. Në fundjavë nuk do jeni shumë të kënaqur dhe kjo nuk ka diçka reale por do keni pretendime më të larta. Do merrni edhe një ndihmë nga dikush që ju intereson profesionalisht.

Bricjapi – Nis një periudhë krijuese dhe erotike, do të bëni gjëra që do ju japin gëzim. Do merreni më shumë me fëmijët ose problemet e tyre. Do doni të bëni një investim, por mos mendoni se gjërat janë të shtruara sepse do ketë luhatje e ngjarje të papritura që nuk do shkojnë sipas planifikimit. Deri më 19 Korrik do fokusoheni në marrëdhënie e bashkëpunime ku do keni mundësi të mira. Tre ditët e fundit të javës përqendrohuni në biseda, kontakte, kontratat që doni të firmosni të cilat duhen parë në detaje. Psikologjikisht do jeni shumë mirë në fundjavë.

Ujori – Do të ndieni një tension të brendshëm që ka të bëjë me psikologjinë tuaj, ndoshta edhe nga disa situata që mund t’ju çorientojnë. Mund të bëni një transferim ose ndryshim ambienti që favorizohen. Fundjava ju jep diçka të mirë nga një bashkëpunëtor. Mos hyni në keqkuptime me njerëzit e afërt.

Peshqit – Kalimi i Marsit në shenjën e Demit nis një periudhë aktive në jetën tuaj të përditshme me vajtje, ardhje dhe rritjen e mirëqenies. Kujdes si do  silleni dhe mënyrën si do i kaloni çfarë doni të thoni ose arrini. Ka më shumë rëndësi mënyra se sa vrapimi. Do keni kushte shumë të mira afrimi me njeriun në krah dhe për t’iu larguar rutinës së përditshme. Mund të njihni edhe dikë me të cilin të nisni një lidhje dashurie. Mendohuni mirë dhe shihni detajet para se të bëni një investim.